bugün

Her öğrencinin hayatı boyunca bıkmadan usanmadan cevaplamaya çalıştığı soru.Bu soru Öss sıralarında iyice yoğunlaşır sorarlar sorarlar derken Allahım kazandım kurtuldum derken tekrar başlar birde espri yapar bunlar işletme :ne olcan sen şimdi bizi mi işletcen ha ha cevap:Bi zıkkım olmıycam seni örnek almaya kara verdim. yada felsefe:ne olcan sen şimdi filozof ha ha cevap:bigeber git burdan.
her öğrencinin maruz kaldığı soru.
petrol mühendisine:sen nolcan şimdi??hmmmm iyi iyi çok para kazanırsın.ama türkiye de yok di mi??ne yapcaksın peki?? sen ne olcaksın??öğretmen ol sen en iyisi.bayansında zaten.yakışır sana.
gelen yorum:teyzecim amcacım bi nefes alın biz de cevap verelim di mi?türkiye de petrol var bu birincisi.sana bana yeter yani.ikincisi öğretmen olmak istesem onu tercih ederdim di mi??üçüncüsüü ne alaksı var öğretmenlikle petrol mühendisliğinin anlamıyorum ki???
-hedegül,sen şimdi jeodezi ve fotogrametriyi bitirince ne olucan?
-sana sinir olucam teyze!
-evladım senin bölümün neydi bakiim?bitti mi okulun?
+ orman mühendisliği teyze. evet bitti okul.
- e sen ne olucaksin şimdi?
+ orman mühendisi.
(ne iş yapar?getirisi nedir? artıları ve eksileri nedir diye bu sorular devam eder..)
(bkz: pikacu) diye cevaplanası soru.
komsu teyzelerin genelde "hangi okulda okuyorsun?" diye sorduktan sonra kullandigi 2. soru cumlesi. ama nedense cevabi dinlemeden baska bir konuya atlamalarida ilginctir. cevabi dinlemeyeceksen niye sorarsin be kadin!
isletme iktisat uluslararsı iliskiler/ticaret vB... bolumu ogrencilerinin sık karsılastıı soruduR..
cümleyi kuran arkadasın,sorunun muhattabından fazla umutlu degilmiş gibi göründügü soru cümlesidir.içinde bariz bi küçümseme vardır.
'ne skime okuyon lan sen' havasında bir soru cümlesidir.
özellikle gemi inşaat mühendisliğinde okuyanların karşılaştıkları sorudur..
şöyleki

- hımm sen ne olacaksın şimdi
- eee gemi inşaat mühendisi
- kaptan değil yani
-sen nolucaksın buyunce
-bilmiyorum teyze bildigim tek sey senin gibi olmıcam.
-senin şimdi okul bitince ne olcan evladım
-fizikçi olcam teyze
-öğretmen olcan yani
-yok onun için biraz daha okumam gerekiyor
-e o zaman ne olcan fizikçi olunca
-bilmem bilsem okumam zaten ne olcağını görmek lazım mezun olunca *
-sen ne olacaksın şimdi?
-hükümetteki tanıdığım,özel sektördeki torpilim ne derse onu yapacağım,ee teyzecim malum iş bulmak bu devirde böyle.
içilen ortamda şaka maksatlıda sorulabilecek soru.
- ne olacaksın sen şimdi ?
+ daşşak gibi olujam abi.
- ne olacaksın sen şimdi ?
- eb..! tövbe tövbe...
-ee bitti okul ne olacaksın şimdi?
-parti peşinde koşup iş arayacağım.

edit:aferin sana
bu soru duyulduğunda arkaya bile bakılmadan kaçılması gereken bir durumdur. özellikle radyo televizyon sinema bölümü mezunuysanız televizyondan anlar diye anten tamiri yaptırmaları muhtemeldir.
+sen ne okuyon?
-inşaat mühendisliği.
+ne yapıcan?
-inşaat, yol, vs...
+amele gibi yani.
-bi nevi.
-ne okuyorsun sen oğlum?
-halkla ilişkiler.
-ne olacaksın yani.
-puşt olacam teyze.
- yeeğenim sen ne olacan bakalım,
+ katil olacam amk.
- hıı...
(bkz: ne iş olsa yaparım abi) olcam ben * .
doktorluk, avukatlık ve öğretmenlikten başka hiçbir meslek dalı bilmeyen amca ve teyzelerin, bu üçü dışında bir bölüm okuyan gençlere yönelttiği sinir bozucu soru. oturup uzun uzun derdini anlatmak da sıkıcı zira nasıl olsa anlamayacak, anlasa da umrunda bile olmayacak.
-sen ne okudun yiğenim?
+işletme okudum amca.
-ee, şimdi ne olacan?
+bi bok olmayacam.
bu sorunun tam tersi dokunaklıdır biraz.

-ben ne olcam şimdi?
+bilmiyorum, herkes ayrılıyor.
Özellikle tıp,hukuk,öğretmenlik gibi bölümlere değil de uluslararası ilişkiler,işletme gibi bölüm öğrencilere daha sık sorulan sorudur.
-ne okuyorsun yavrum.
+elektronik öğretmenliği teyze.
-hmmm maşallah ne güzel demek öğretmen. olucaksın(teyzecim bilmemekte ki bizim atamalarda yılda sadece 10(oda alırsa) kişi aldığını)
+öğretmen olmayı düşünmüyorum teyzecim.
-e peki ne olucan yavrucum? Madem öğretmen olmican
+yeter yaa!! sanane be sanane 35143 keredir aynı soru bu ne ya?