bugün

kimin daha suçlu olduğu kafa karıştıran ve ülkede ne kadar cahil insanların olduğu bir kez daha acı şekilde anlatan haber.

http://www.hurriyet.com.t...ndem/11813615.asp?gid=229
çok üzüldüğüm kızdır. polise verdiği ifadesine göre dün akşam annesiyle tartışmış sınava girebilmek için, ve kendisinden büyük abi ve ablasıda varmış, bu abi ve ablalar hiç mi birşey dememiş annelerine acaba? kız sabah abisi ve ablasının sabah namazına kalktığını söylüyor ve o sırada vurmuş annesini de, gazetelerin yazdıklarına göre aile cemaatci ve bu kızın okumasını istemiyorlar. işte size cemaatlerin elinde olan bir türk ailesi örneği ve okutulmayıp aptallaştırılmak isteyen insanlar.
eğitim alma hakkını abartarak savunmuş olandır.yazık olandır da ayrıca.
bu kız aşağıdakilerden hangisine yardım mektubu yazsaydı bu çocuğun kötü kaderinin önüne geçilebilirdi:

a)milli eğitim bakanı nimet çubukçu ya
b)amerika da ki eğitim bilmem nesi fethullah gülen e
c)rahmetli türkan saylan a

(bkz: konuşsam tesiri yok sussam gönül razı değil)
daha sıkı çalışıp, öss'ye girmesine izin vermeyecek babasının götünden kan alacak kızdır.
engel tanımayan kızdır. bundan adam olur. ama iş ölüme kadar gittiyse sadece sbs değil diğer unsurlarda göz önünde bulundurulmalıdır.
psikolojik sorunları olan, ergenliğe giren kız çocuğudur. toplumsal cinnet durumu var memlekette, birşeyler yapılmalı.
bu olayla sadece kendi seviyesini degil de toplumun seviyesini belirlemis olan kizdir; toplum gun gectikce ip atlarcasina level atliyor cehalet ve baski konusunda.
her cocuk doguran anne olamiyor, her annesine kizan cocuk ise katil olabiliyor. bu tam ülkeme ait dramdir. bir basrol oyuncusu daha. noluyor bize aq.
olayı 3 aydır okula gönderilmeyen 11 yaşında bir kız çocuğunun psikolojisinin bozuk olmasına bağlamak garip geliyor kulağa. daha 11 yaşında arkadaşlarından koparılmış, eve hapsedilmiş bir insanın psikolojisinin bozulması zor olmasa gerek. biyolojik anne olmaktan ileri gidemeyen annesine dur demiş kız çocuğudur.
normal olmadığı aşikardır lakin annesinin yaşamayı hak etmediği, kendisinin deli olduğundan daha açıktır.

bu olayla ilgili olarak "bok var, okuyunca ne olacak?" diyen insanları öldürme güdümü, götümü falan da tetikliyor ama çok fena.
çocuğun verdiği ifadenin ne kadar doğru olduğu tartışılır.
bu işin bu kadar yüzeysel olmadığı aşikar.

ne olursa olsun sözün bittiği yerdesin güzel ülkem...
alnından öpmek istediğim kızdır. kocasından baskı gören, sevgilisi ile buluşmasına izin verilmeyen bütün kızların böyle davranacağı bir ülkede yaşamak istiyorum ben. sevgilerimle küçük kız, dünyanın en büyük insanı...

türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük kıpırtı ve davranış duydumu,'bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır' demeyecektir. hemen araya girecektir. elle,taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. polis gelecek, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, 'polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir' diye düşünecek, ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır.yine düşünecek, 'demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek!' onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, ismet paşa'ya ve meclis'e telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, 'ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek benim görevimdir!' işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği`!''
`
6 şubat 1933 / bursa atatürk köşkü
eğitim, ekonomi, aile yapısı, inanç, öğreti, bunun gibi bir çok kavramın öğrenilememesi, öğretilememesi ve eksikliği sonucunda yaşanan bir psikolojik yıkımın sonucu... o kadar uzun ve çözülemeyecek kadar büyük bir sorun...

ekonomik sorunların yarattığı psikolojik bunalımlar nedeniyle bakamadığı için çocuklarını öldüren anne, babalar, kötü davrandığı için, anne olamadığını düşündüğü annesini öldüren evlat haberleri çok okuduk anne, baba, evlat olarak değil de psikolojik nedenlerle bozulmuş insanlar olarak bakmak gerek, psikolojisi bozuk bireyler ve böyle gittiği sürece bu tarz haberler başlıklar okuyacağımızdır. işin kötüsü de artık iyice rayından çıkmış bir yaşantıda, bu gibi görüntüler günden güne artıyor, önceleri akıl almayan cinayetler, tecavüzler, işkenceler, savaşlar... günümüzde sıradan günlük olaylar haline geldi, artık hiçbirine ağlayamıyoruz, üzülemiyoruz, gördüğümüzde sadece "of yine mi, görmek istemiyorum" deyip kanalı değiştiriyoruz, yapabileceğimiz ne var ki düşüncesiyle. ama en kötüsü de, gittikçe bu durumların normale dönüşmesi, yapabileğimiz ne var kilerin, yapabileceğimiz hiçbir şey yoklara dönüşmesi...
bir kız çocuğun kendisini dünyaya getiren annesini öldürmesi. neler oluyor ülkemizde? sosyal yapının çöküntüsünün göstergesi bu olaylar. nasıl bir aile yapısı nasıl bir çocuk yetiştirme? evlenecek kişilerin eğitilmemesinden kaynaklanan sorunlar, her gün buna benzer olaylarla karşılaşıyoruz. çocuk eğitiminden bi'haber kişilerin dünyaya getirdikleri çocukları ülkeye yararlı insan olarak yetiştirmek için eğitilmesi gerekir. bu görev ailelerden sorumlu bakanlığa verilmeli. aksi takdirde toplum da ki suçlu çocuklar, geleceğin suç işleyen yetişkinleri olmaya aday olacaktır.
haber doğruysa, sorumluluğu üzerine yükleyip kurtulamayacağımız kızdır. sosyal devletin neden aile mfhumundan daha önemli yanları olduğunu da gözler önüne sermektedir. çocuklar ailelerinin insafına terk edilemeyecek bireylerdir aynı zamanda.
tanrım bizi psikolojinin azabından ve gazabından koru!
basit yolu seçmiş kızdır. öldürmek her zaman en basitidir. önünüzdeki duvarı ya yumruklarınızla yıkarsınız ve kanlı ellere sahip olursunuz. ya da etrafından dolanır terli bir alna sahip olursunuz.
--site yorumlarından---
esra fazla - 07/06/2009 - 17:44

a kızım sen de ablaların gibi, abilerin gibi, o saatte abdest alıp, namaz kılsaydın,
çocuk yaşta bu cinayeti işler miydin?
seni kimler kullandı, acımadan bir yuvayı "tarikat karalama" adına mahvetti?
--site yorumlarından---

veleddallin amin!
ruh hastasıymış. ruh hastalıklarıyla psikopatlık arasındaki bilimsel yakınlık nedir. psikopatlık bir ruh hastalığımıdır. yada değilmidir. tartışşılmalı.
--spoiler--
R.A.'nın, psikolojik sorunları bulunduğu öne sürüldü. Arkadaşları;Sürekli annesiyle tartışıyor, ona karşı geliyordu. Okulda da arkadaşlarıyla kavga ederdi. Öğretmeni, bizi uyararak, onunla tartışmamamızı söylemişti. Ama böyle bir şey yapacağı aklımaza gelmezdi; dedi.
--spoiler--

haha psikolojik sorunluymuş.. bu açıklamayı da söz konusu insanların ergenlik ve psikolojik rahatsızlık taşıma arasındaki farkı bilmemesine bağlıyorum..

eğitim şart, eğitim zor iş hafız.
ergenekonun işiymiş gibi gözüken, türkan saylan'ın planladığını düşündüğüm tarikat karalama olayıdır. bu kız da ergenekon terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanmalıdır. ülkemizde din hiç bir zaman kız çocuklarının okumasını engellememiştir. aksine tarikat üyesi olan teyzem ve diğer akrabalarım, bütün kızlarını kuran kursları adı altında hizmet veren tarikat ilim yuvalarına göndermekte ve yaşları kemale erdiğinde (en fazla 16) dini bütün insanlarla izdivaç gerçekleştirmektedirler.

tarikata bok atmaya çabalan bu çocuk suçludur. keşke o da sabah namazına kalksa idi. allah hidayete erdirsin!

(bkz: kuran ı kerim aldatmacası)
eğtimi için hayatını gözden çıkaran kızdır. *
suçu işlediği sırada on iki yaşını bitirmemiş olan çocukların kusur yeteneğinden söz edilemez. bu dönemdeki çocuklar hakkında ceza kovuşturması yapılamaz. yalnızca çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanır. tck: m.31/1

bu kız hakkında cezai bir işlem başlatılamayacağı açıktır. annenin kızının eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakması, kızını sosyal ortamdan kopartıp ev hayatına mahkum etmesi dolayısıyla bu çocuğun annesini öldürmesi normal kelimesini kullanmak ne kadar abes olsa bile normaldir. annenin hareketinin çocuğun üstünde yaratmış olduğu travmalar sonucu ölüm olayının gerçekleşmesine şaşırmamak gerekir. ruh hastası, psikopat gibi ifadeler o yaştaki bir çocuğa bu hareketinden dolayı konulamayacak teşhislerdir. ki bu teşhisleri tıp biliminin insanları koyması gerekirken.

bu gibi çocukların sosyal hayata, topluma tekrar kazandırılması gerekir. amaç cezaların ıslah edici olmasıyken bir kişiye ki bu çocuksa nasıl toplumda olması hayırlı olmaz denebilir? insan olmaktan ne kadar da uzaktırlar bu kişiler tanrım!
kendisinin suçu olmayan kız.ailesi ve toplum bu hale getirmiştir.