türkiye'nin %98,783'ü ile aynı dertten muzdarip insandır. "50 cent"'i "elli sent", "in December 1878..."'i "in dısembır bin sehizzz yüz yetmiş sehiz...", "On 30 July 1891..."'ı "on ottuz cılay bin sehiz yüz dohsan biiir..." şeklinde okuyan bu ezici çoğunluk candır, canandır hemi de cankandır efenim.
since 1933.. ibarelerinde daha çok görülen durumdur. zira since nineteen and thirty three denmeyeceği için sins bin dokuz yüz otuzüç diye okunur.
bu oran %98,783 değil %100dür. prof ünvanına sahip mesleki ingilizce hocamız bile aynı hatayı yapıyorsa kimseden doğru çekilde okumasını bekleyemem.
türkiye'deki hemen herkestir. örnek olarak:
(bkz: mp3)
(bkz: 500 days of summer)
Sayıları türkçe kelimeleri ingilizce okuyan insan: adamın dibi.
Düz adamdır. Ne o tarafa ne bu tarafa yaranma derdindedir. tek derdi bir şeyler anlatmak olan, kendi halinde masum bir vatandaştır. Sevilesidir.
alışkanlık haline gelmiş durumdur. ingilizce öğretmenimden hep dayak yerdim, azar işitirdim.
ay em onsekiz yiırs old demişliği vardır.
bazen dalgınlıktan olur.

hazırlık sınıfında ilişkili cümleleri eşleştiriyoruz bir alıştırmada. a-1 b-4 c-2 d-5 e-3 gibi bir sonuç çıkmış. sırası ile ağzımdan çıkanlar; one, four, two, beş, üç.

bi 10 saniye kadar da kimse çakmadı, millet kontoldü düzeltmeydi devam ediyor. allahtan hocanın em pi üç gibi bir gafı olduğundan üstelemedik bu dalgınlığı.*
Turk insani.
Yurdum insanı. Ben, sen, o. Biz, siz, hatta onlar. Kanımızda var arkadaş; türküz biz Türk, kabullenin. Kendi dilimiz; içimizde var bu. niye birbirimizi eleştirip; hatta daha ileri gidip küçümsüyoruz?
(bkz: beşyüz deys of samır)
cnbc-e yi si-en-bi-si e olarak okuyan insanla aynı genleri taşımaktadır.
türk insanı samimiyetidir, başka bir açıklaması yoktur. Beşyüz deyz ov samır örneği, baş ucu eserimizdir ayrıca.
aslında başlığı tam açacakken, "önce bir arayayım" dedim, iyi ki de yapmışım. Zaten açılmışı varmış.

aramaya inandım, gururluyum.

neyse, bu olay türk insanlarının hemen hemen %95'inde gözlenen bir milli fenomendir. yıllardan beri de böyle gelmiştir.

nedeni bilinmemekle birlikte toplumun çok geniş bir kesiminde gözlenir.

işin ilginci, bunu çok iyi ingilizce bilenler de yapıyor, bilmeyenler de.

az önce, dili bilen biri olarak, malum bir filmden bahsederken ben de yaptım.

(bkz: on iki years a slave)

ayrıca bir "em pi üç" gerçeğimiz de var, kendisi yılların klasiğidir.
(bkz: iki bin bir a space odyssey)