bugün

Türkiye'de bolca görülür.
başkalarının dinine saygısızlık, insanların dış görünüşlerine, cinsiyetlerine.. bunlar hep saygısızlık örnekleridir. verdiğim örnekler dikkatinizi çekmiştir. sözlükte türban, dindarlar, karı*larla ilgili baslıklar, penguene benzetilenler.. böyle başlıkları görüyoruz. peki düsünce, din, cinseyet, ırk gibi özelliklere duyulmayan saygının kaynağı ne? türban takan birine söylenen sözler veya dinine bağlı birini aşağılamak, kadınların cinsiyetleri öne sürülerek söylenen laflar, insanların dış görünüşleriyle dalga geçmek, sizi yükseltiyor mu? söyleyin bana sizce bunlar bir insanın yapabileceği seyler mi ? bu saygısızlıkta neyin nesi! bazıları kendini kim veya ne sanıyor ki bu şekilde konuşma hakkını buluyor kendisinde. fikir belirtmek en doğal haktır, buna bir şey demiyorum zaten, ama fikir belirtirken karşı tarafı ezemessiniz, işte bu saygısızlıktır.

sözlükte saygısızlığın boyutu çok ciddidir. başkalarını ezerek üstün olmaya çalışmayın, kendiniz çalışarak saygınlıkla onların üstüne çıkın.
Diz boyudur ve bazı insanimsilar için de gereklidir.

Ulan ne pislik ne vasat insanlar var dünyada. Onlara neyin saygısını gösterip de insan yerine koyucam.
ercüment çözer'in ayar olduğu durum.
bir nevi hayatı kendi doğrularınla yaşamak ve hayatın gerçeklerini kendi doğruların zan'netmek, zannettiklerinle hükmetmek ve sürdürmektir ilişkilerini. dolayısıyla akliselim, er kişi olmayan insan davranışı yada dışavurumu olarak da tanımlanabilecek durum olur bu.
(bkz: saygı)
(bkz: disrespect) no respect fuck peace olarak da bilinir, bu kadar ipini koparan dünya için artık varlığının bile bir önemi yok.
2019 yılında tüm dünyada normal olan durum, Maalesef.
Yapana karşı asla toleransım olmamıştır. Cezasını da veriyorum.
en küçük çaplısından en büyük çaplısına bütün sorunların en büyük nedenlerinden birisi.
bu ülkedeki maalesef en çok rastlanılan durum. yurdumun eğitim düzeyi yerlerde sürünen, kıt düşünceli insanı net saygısızdır. çok dindar olabilirsiniz veyahut ateist olabilirsiniz. yaftayı yersiniz hemen. insanlar tek tik prototip robot gibi olsa nasıl olurdu dünya bre akıl yoksunu tahammülsüz? sıyrıl artık şu at gözlüğünden.

bir diğer sorun alay. insanları görüşleri veya hayata bakış açıları yüzünden aşağılamak ve alay etmek. bir ateist sözde kendisinin aydın olduğunu, bilim ve fenin ışığında bir şeyler yaptığını filan düşünür. düşünmekle kalır ama saygısızca dindar insanlarla alay eder. ama sanane yarraam sana giren çıkan mı var sen bulmuşun işte kendine göre doğru olanı denilesi bir durumdur bu. bir dindar niye dine zorlar bir başkasını mesela. dinde zorlama yoktur değil mi ya da.

eğlenmek için bulunmuştur muhtemelen futbol. birbirini bıçaklamak için mi. bende sıkı bir futbol tutkunuyum ama holiganizm yüzünden ne çocuklar babasız büyüyor belki. bir örnek bu mesela.

farklılıklara saygı duyun. böyle çıkar karanlıklar aydınlığa.
insanlar arasındaki iletişimi olumsuz etkileyendir. sevmek/ sevmemek haktır ama saygı huzurlu bir toplum açısından, ortada bir suç, cana/ mala saldırı olmadığı sürece, zorunludur.
günümüzde evliliklerin bitmesinin başlıca sebebidir.
kendinden büyük birini ayağına çağırmaktır, örnek ile destekleyelim; ranzanın tepesinde yaşamını sürdüren insan evladının telefonu çalar, gelen telefonda bir takım emirler alır, sinirlenir, tam of puf derken, mutfak kapısının sesini duyar ve babanın en nefret ettiği olay gerçekleşir, ranzanın ikinci katındaki insan evladı avazı çıktığı kadar baba diye bağırır, baba bir hışım bir sinir kokusu ile odaya girer, ya düdüklü tencere kapancakmış, ben inmiyim şimdi denir, hiç mi utanmam yok bilmiyorum, babanın kızdığı olay neden ev içinde birbirimizi bağırarak çağırıyormuşuz, ya ne olacağıdı, gerçi ben bazı zaman mesaj atıyorum, bak naptım saygısız davranmamış oldum, sonra düşününce koca adama git mutfağa demek dokundu ve düşündüm taşındım, kendi menfaatimiz için karşı taraftan bir şey istemek saygısızlıktır.
behzat ç."deki ercümentçözer"in bir numaralı takıntısı. sebebini henüz anlayabilmiş değilim.çocuklukla falan ilgilidir muhtemelen.
ilerleyen bölümlerde anlatır belki.

edit: "bi daha bana saygısızlık etme" cümlesi o kadar kalıplaştı ki, saygısızlık deyince aklıma sadece bu geliyor vallaha.