1. 1.
  1963 doğumludur. Kariyerine manga yazıp çizerek, anime senaryoları, tasarım yaparak başlamış yönetmenliğe uzanmıştır. Perfect Blue, Millenium Actress Paprika ve Tokyo Godfathers gibi şahaserler ortaya koymuş, ne yazık ki 2010 yılında pankreas kanseri yüzünden aramızdan ayrılmıştır. Miyazaki kadar övgüyü hak eder.
  ... mic har
 2. 2.
  dahi olarak adlandırdığım anime yönetmeni/çizeri/yazarıdır. animeleri miyazaki'ninkiler kadar tanınmasa da onlardan oldukça iyidir. fakat ne yazık ki miyazaki kadar övülememiştir. çünkü, miyazaki çoluk çocuk herkese hitap eden bir yönetmenken, satoshi kon'un filmleri gerilim ve karmaşa barındırdığından çocuklara hitap etmemektedir. fakat bu özgün gerilim ve karmaşa hollywood'taki bir çok yönetmene ilham vermiştir. darren aronofsky'nin 2010 yapımı black swan filmi, satoshi kon'un 1997 yapımı perfect blue filminden; christopher nolan'ın 2010 yapımı inception filmi, satoshi kon'un 2006 yapımı paprika filminden esinlenerek yapılmıştır. bunun haricinde bu irregular mind'a sahip üstad, millenium actress, paranoia agent, tokyo godfathers adındaki bir sürü orijinal ve kaliteli yapıma da imza atmıştır.

  bir de 1995 yapımı memories adlı 3 farklı kısa öyküden oluşan anime filmin birinci bölümünün -magnetic rose- yazarıdır. ki kanımca bu bölüm, 3 kısa öykü içerisinde en başarılı olandır.

  kısacası, satoshi kon gerçekten bir başkadır.
  ... roger waters in egosu
 3. 3.
  Çok erken yaşta hayatını kaybetmesi gayet üzücü olan çizgi film sanatçısı. Miyazaki ile karşılaştırmak anlamsız her ikisi de inanılmaz güzel eserler ortaya koymuştur. Hatta filmlerinde kullanılan herhangi bir duygusal öğe için biri diğerinden daha baskındır bile diyemem lakin sıradan bir izleyici miyazakiden ziyade kendisini daha yetişkinlere yönelik filmler yapan bir yönetmen olarak farzedebilir. Daha uzun ömürlü olmasını arzu ederdik.
  ... ciziyorum