bugün

"Sen herkesi dost mu sandın, belki o düşmanın olur."
Çok etkileyicidir.
oldukça güzel bir şiirdir. Zamanında Yavuz, ismail'e yazmıştır. Yâr olur ağyâr olur derken ne demek istiyor anlamak gerek ancak ondan sonra beğenilebilir.
Ezbere bildiğim tek şiir. Evet Gölge Haramilerini çok dinledim.
Altın harflerle yaz mahlasımı Halvetim kasvet kem gözlere şiş
Cadü ya herru ya merru kaf-kef, gölge haramilerine bir selam çak
Abile patladı demlenir simam, nüşinrevandan handan ummmam ben
Ahu-yi felek mum ben şamdan Düşmez kalkmaz bir Allah`tır uyan.
ulan benden bundan dolayı büyük adam olmaz amk.

ben bu kadar dizeyi yazabilsem mesela ibneliğine son dizeyi 'bakarsan yar bakmazsan yarrak olur' yazarım , hadi ayıklasınlar pirincin taşını.

ulan şu büyük adamların içinden şöyle sağlam bir troll çıkmamış ki bakıp bakıp gülelim , hep bizim gibi garibanın kafa çalışıyor böyle puştluklara.
şahım derken kendine seslenir ayık olalım.
sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur
herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur
sadıkane belki ol alemde serdar olur
yar olur ağyar olur serdar olur didar olur..
şah ismail'e vurulmuş sert bir tokattır.
yavuz sultan selim han ın eşsiz şiiridir.
Anlam bütünlüğü,yazılış ve okunuş biçimi bakımından eşi benzeri olmadığını düşündüğümdür.
bu gün çok sık aklıma gelmiş bir şiir. yavuz sultan selim rahmetullahi aleyh.
matematiksel şiirdir.
https://www.google.com.tr...ye-karsi.html%3B600%3B450
herkesi sen dost mu sandın, belki o ağyar olur bu arada sagoyu da anmış olduk.
sagopa kajmer'in de gölge haremileri şarkısında seslendirdiği şiir.
(bkz: satranç kafiye)
sadece bir şiiri bile basit bir hükümdar olmadığına delalet eder.
mükemmel denmeye layık olan şiir.
çeşitli yakıştırmalarının gerçekliği tartışılır.
türkleri barbar olarak tanıtan batı zihniyeti ve içimize onların ayakcılığını yapan aydın bozuntuları bunu okusun. ekmek yoksa pasta yesinler diyen kral mı barbarmış yoksa kendini şiirle ifade edebilen hükümdar mı barbamış.
(bkz: sanma sahim herkesi sen sadikane yar olur).
yavuz sultan selim in yazdığı serdar olur şiiridir.

sanma şahım herkesi sen, sadıkhane yar olur

herkesi sen dostum sandın, belki ol ağyar olur

sadıkhane belki ol alemde, dildar olur

yar olur, ağyar olur, dildar olur, serdar olur.

şair: yavuz sultan selim

yavuz sultan selim'in bu şiirinde aşağıda açıklandığı üzere; şiir soldan sağa okunduğu gibi sırasıyla birinci mısradan itibaren, bölünmüş kelimeleri alt alta getirdiğimizde yine anlam bütünlüğü bozulmadan şiir bütünlük içinde yukarıdan aşağı da sırasıyla aynen okunmuş olur. şiir sanatında bu ilk ve tektir. şimdi yukarıdan aşağıya okunur durumuna bakalım.

1. ) sanma şahım/ herkesi sen/ sadıkhane / yar olur

2. ) herkesi sen/ dostum sandın/ belki ol/ ağyar olur

3. ) sadıkhane/ belki ol/ alemde/ dildar olur

4. ) yar olur/ ağyar olur/ dildar olur/ serdar olur

yukarıdan aşağıya;

1. ) sanma şahım

herkesi sen

sadıkhane

yar olur

2. ) herkesi sen

dostum sandın

belki ol

ağyar olur

3. ) sadıkhane

belki ol

alemde

dildar olur

4. ) yar olur

ağyar olur

dildar olur

serdar olur

soldan sağa 1. mısra, yukarıdan aşağıya 1. sırayı

soldan sağa 2. mısra, yukarıdan aşağıya 2. sırayı

soldan sağa 3. mısra, yukarıdan aşağıya 3. sırayı

soldan sağa 4. mısra, yukarıdan aşağıya 4. sırayı

oluşturur ve şiir soldan sağa ve yukarıdan aşağıya sırasıyla anlam ve

sıralama değişmeden okunur.

yavuz sultan selim han bu beyiti şah ismail'e yazmıştır. hikayesi şöyledir:

yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. aynı şekilde şah ismail'de de bu özellikler vardır. sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. bunu bilen yavuz şahın şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. hanlarda , kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. haber şaha ulaşır. şah der ki çağırın birde benimle oynasın. yavuz şah'ı da yener. şah sinirlenir ve yavuz'a der ki: " sen edep nedir bilmez misin? hiç şahlar mat edilir mi? " elinin tersiyle yavuza bir tokat atar. şahın kızdığını anlayan yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. işte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. ancak şah ismail hala onun yavuz sultan selim olduğunu anlamamıştır.

yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. birkaç sene sonra çaldıran'da şah ismail'i yener ve ona bir mektup gönderir. mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: " atacaksan tokadı böyle atacaksın. "
Ayrıca sagopa kajmer'in gölge haramileri adlı şarkısında geçer.
yavuz sultan selimin trabzonda sehzade iken irana dervis kılıgında gidip sah ismaille santranc oynarken söyledigi dizeler. ne harika ne sairane. ecdadın büyük komutan büyük idareci ama aynı zamandı büyük bir gönül adamı genlik gurur duy.
son yüzyılda ki liderlerimize bakıldığında osmanlı medeniyetinin yetiştirdiği yavuzlara, fatihlere, abdulhamidlere bir kez daha hayran olmamızı sağlayan güzel bir sultan selim beyiti. Arkadaş hem sen dünyanın dört bir yanını dize getir hemde sanatla, edebiyatla, tasavvufla bu kadar iç içe ol bravo valla.