bugün

herkesin bildiği bir gerçek. ahmet kaya, yılmaz güney gibi değerler olmasaydı eğer bu ülke sanat konusunda 30 yıl gerideydi şimdi.
sanat nedir?
buna cevap veremeyecek olan insanların faşizan söylemi.
sanat hiçbir ırkın malı değildir ki kürtlerin olsundur. yani bir kürt sanatçı ben sanat yapayım da kürtler bu ülkedeki sanatı geliştirmiş olsun mu der? sanat sanatır sanatın dini, milleti, sınıfı olmaz.
zeki müren, kemal sunal, erkin koray, sadri alışık gibi halka mal olmuş isimler falan hep kürttü zaten amına koyim. he aga he.
(bkz: ne desek oha mı desek)
''yaran fıkralar '' başlığı ile birleşmesi gereken başlıktır. ne sanatı, nerede, kaç yıldır icra edilmektedir. bu konuda detay eksiktir .
bende şu an cem yılmaz ile akşam yemeği yiyordum..

saçmalamayın ya..
sanat; insanın tanrı ile yarışıdır.

faşizan dürtülerle yediği tasa sıçma şeklinin gelişmiş hali. bu bilgisizler kendilerini millet sandığı için bir dil yaratmak istamişler ve kürtçe diye bir lehçeyi alarak dil yapmışlardır.

din ise malum, ahlak ise batman da kızların intihar vakalarını araştırma komisyonunun hasır altı edilen raporları ve otopsi sonuçları ile karakol tutanakları ışığındaki ensest tecavüz vakalarını ve bir anda basın-yayında kesilen artık verilmeyen haberleri.

insanlık-sanat tarihi boyunca vermiş olduğu eserleri inceler isek sonuç sıfır dır. şahsen ben mimari bir stil görmedim. yada bir yazıt-kitabe. bir biblo-heykel yada sikke-para-silah-giysi veya ulaşım da at için koşum yada bir arada yaşamın gerçeği ve sosyal bilinç için devlet ve yasa.

bu cahiller, avrupalı ve amerikalı çobanları ve eğitmenlerinin dolduruşu ile yaptıkları anırmaları sanat icra ediyoruz diye ve höyküren davarlarınıda sanatçı diye cahillere okutuyorlar.

rahmetli ahmet kaya saz çalıyordu. saz türk çalgısıdır. şimdiye kadar kürt çalgısı duymadım-görmedim.
nevruz eğlenceleri bile öz be öz orta asya türk geleneği. üstelik çin kayıtlarına baksınlar. şamanist gelenektir. türk eylencesidir baharı kutlar.
bayrakları sarı-kırmızı-yeşil türklerin hükümranlık rengidir. ortada bulunan güneş ergenekon u temsil eder. savaşta hakanın otağ kurduğu yere asılır dı. fetih edilen kalelere yada kendilerine bağladıkları ülkelerin-boyların-soyların bayrakları yanına asılırdı. bunlar bizim hakimiyetimizde denir di.

benden ile fazla türkçülük ve faşistlik yapmıyorlarmı? sonrada ben başka bir milletim demiyorlarmı? vallahi gülüyorum. şimdide sanat adına höykürmeye başladılar.
cemal süreya ve ahmet arif örneği verilse idi, kuvvetlendirilebilecek bir tezken, yılmaz güney ve ahmet kaya örnekleriyle biraz havada kalmıştır. elbette nufus olarak bir hayli yoğun olan bu etnisite sanata bir çok katkıda bulunmuştur. fakat en azından kendinizi ve değerlerinizi tam olarak tanımadan provakasyona meyil etmemeniz tavsiye ederim. *
kürtlerden sağlam sanatçılar var mıdır? vardır. bu sanatçılar sanatlarını icra ederlerken kürt kimliklerini gözümüze gözümüze sokmuşlar mıdır? hayır. peki kaliteli türk sanatçılar türk kimliklerini gözümüze sokmuşlar mıdır? hayır. peki dünya üzerindeki kaliteli addedilen herhangi bir sanatçı milli kimliğini öne koyup da mı ünlü/kaliteli vs. olmuştur? hayır.

sanat herhangi bir olgu için olabilir, ama bildiğim bir şey varsa, o da bu olgunun kesinlikle milli kimlik olmadığıdır.

böyle saçma sapan iddialarla sözlüğü kirletmeyi ne zaman bırakacaksınız merak ediyorum...
sanatın bu ülkede gelişmiş olduğu doğru değildir. hoş, bunda kürtlerin pek suçu yok ama, ben inanmıyorum bu teze sonuçta..
Ey Sanat!

Görüyor musun? Bir sen kalmıştın bir ırk'a,bir zümreye,bir sürüye ait olmayan.Seni de alet etmişler,seni de kullanmaya kirletmeye çalışmışlar.

OYsa sevgili sanat,sen dememiş miydin ? "Insanlar kardeştir.Insanlar bütündür.Insanlar hissederler hayatı ve hayatın güzelliklerini benim kanatlarımın altında." "Tüm Dünyanın kullandığı ortak bir dil'imdir,ben".Diyen sen değil miydin ?
(bkz: buda mı başımıza gelecekti hanım!)
biz boşa o kadar bale yaptık, piyano çaldık yani dedim ama ben anneme kürt değiliz ne yapsam boş dedim inanmadı.
sanatı ve sanatçıyı ahmet kaya ve yılmaz güneyden ibaret sanan insanların söyledikleri sözdür. yoksa bu ülkenin ressamları, heykeltraşları, müzisyenleri hiç biri bi boka yaramıyor değil mi? bi tek ahmet kaya kurtardı sanatımızı zaten. sanatın dini, ırkı, dili olmaz arkadaşım. hiç mi kitap okumuyorsunuz acaba? sanat evrenseldir diye bir söz var. diye haykırmak ister insan bu söz karşısında.
söz konusu sanat değilde zanaat olsaydı bir parça doğru kabul edilebilecek durumdur. zira kürtlerin çoğu esnaftır. ancak sanat bu ülkede kürtler sayesinde gelişmiştir diyen bir adama ağzıyla bile gülecek çok az insan vardır.
yunanlıların baklavayı-rakıyı milli yemekleri olarak tescil ettitmeleri gibi. bunlar çok komikler diye gülüyoruz ama buna inanan ve sanatı bile faşistlik için bir argüman haline getiriyorlar.

hitler almanyasında alman olmayan yazar ve sanatçıların kitaplarını yakması ve eserlerini yasaklamasını hatırlayın. yada çin de kültür devrimini. endüliste ispanyolların dine karşı diye binlerce el yazması akademik-tarihi eseri yakması.

bu davarlar eğer iktidar olursa, tarihteki tüm vandalizmlerin hepsine rahmet okutur.
hadi oradan.
sanatın rengi, cinsiyeti, ırkı, milleti olmaz. (bkz: saçmalıkta son nokta).
türk sanatçısı diye bir şey duydunuzmu?
not: ırkçı-faşist olan davarlara duyurulur. türk sanatçı diye adlandırma salt vatandaşlığı olan devleti tanımlama için dir. ama bizde ki az bilmiş insanlar italyan asıllı abd li sanatçı madonna demesi haklılık ve örnekleme olarak sunulmasın. hataları hata örnekleyip haklılık kazanmaya çalışmayın, uykusuzum ağzimi bozdurmayın.