bugün

rap aleminin en iyi rapçisidir bana göre. hani diyor ya biri " bir gün tanrı olsanız da karşınızda eğilmem" diye ben saian için " bir gün tanrı olsanız karşınızda eğilirim" diye düzeltiyorum sözü. o kadar iyi.

ayrıca yeni albümü 'berhava'

10 üzerinden 8.3 almıştır benden.
türkçe rap'in kendine özgü en has adamlarından biridir. diğeri de tabi ki (bkz: kayra) .

son çıkan albümünde en sevdiğim şarkı (bkz: kendime bir zarf) oldu.

''Bana sesimi verin geri deniz tuzlu saçlarımı
ilk ölümün sarsıntısını çatılmamış kaşlarımı''
yamulmuyorsam 11. Yüzyılda bir dönem kutsal roma imparatoru olmuş hanedan. Evet.
Müzisyenliğinin yanı sıra kesinlikle aydın bir abimiz. Parçalarında siyasi geçmiş, tarih ve hatta sosyoloji bile işler. Özellikle Şu iki parçasını kesinlikle dinleyin, dinletin.

https://youtu.be/39JdG1YJbN4
https://youtu.be/zhvnwTmcQMI
Rap denilen boş olayı yapan boş adam.
'bir de geceleri uyku tutmuyor,sabahı zor ediyorum.ulan şu öfke denen illet var ya,dişlerimi sıkıyorum.'

Dizeleriyle neredeyse her geceki ruh halimi anlatan rapci.
Piyasaya 15-20 sene önce değil de rapin bu kadar popüler olduğu şu zamanlarda çıksa ortalığın amına koyacak üstad.

Yeni nesile sor kendisini bilmez ama biz onu hala dinleriz.

Karaçalı ile yaptığı battle royal türk rap tarihinin başyapıtlarındandır.
rapçiden ziyade şair olan üstad. piyasanın en iyisi.
Ömrü hayatında kaç adet kitap okuduğunu merak ettiğim bir rap sanatçısı...

Abi o nasıl bir kelime haznesidir? Yaladın yuttun mu bütün kitapları naptın reis?
92'li 93'lü 94'lü nesili gereksiz maddelerden uzak tutan rap müziğin en güzel ekibinin iskeletidir saian bu ekip 3 nesil yetiştirdi sefalet ekolü diye bir gerçek vardır patronun tabiriyle fuat okulu mezunudur hepsi.Mc'leri karaçalı,mirza,patron,karaçalı,hayki,saian'a canı gönülden selamlar.Olympos ile verdiği diss savaşınında galibidir ki pusat,beta,pit10 gibi rapçileri rezil kepaze etmiştir.

Not:PMC'deki yeni mc'lerden nefret ediyorum hayki ve patron okuyorsanız barışın lan Allah aşkına.
Son günlerde yine hayki ile beraber yaptığı kramp dissine kafayı taktım.
“Öfke bi gün gelir mavi bi aygır gibi solur
Yıkıldın; yıkılma hüznün isyan olmasın n'olur.”

(bkz: Göğe bakmak için)
köst ve çağrı sinci ile yaptıkları amcasının gülü isimli parçada müthiş söyleyen otonom piyade.

https://www.youtube.com/watch?v=WuN65WOlFHw

seviyoruz kendisini...
"fetva verir der ki faiz haram alma asla
birisi çıkıp cevap versin kimin lan bank asya
salya sümük ağla ormanındayız biz karlıkayın
yaşadığın çiftlik kimin baksan o da FBI'nin" sözlerini 2010 da yazmış adam. Protest rapin kralıdır kendisi.
çoğu zaman duygularıma tercüman olan ve türkçe rap seven herkesin arşivinde bulunması gereken albümlere sahip şair. *

Uslandın şehirdeki girdaptan boğuldun velhasıl
Söyle sana pencerenden etine saplanan güneşten başka ne lazım?
Bakma bana ben fırtına biçmek için rüzgar ekerim
Hiç düşündün mü, bir manası var elbet çayla gelen iki küp şekerin?
Tamam yaşamak pek iç açıcı değil şu zaman burkuldun.
Ama kabul et sen de fark ettin yağmurun nasıl büyüdüğünü yutkundun!
isterdim bir yağmurdan artakalan koku şu şarkıya sığsın
Şimdi sana sigaramdan yüz bularak soruyorum, nasılsın?
bir de süper versiyonu var ki saç sarartır.
K"st ile yaptığı işler çok çok öte protest tarzıdır ama biz karaçalı ile olan battle royal albümünü özledik umarım bi düet gelir ayrıca kardeşi patrona destek çıkan kimseye yedirmeyen rapçidir umarım bi gün denk gelir kendisiyle saatlerce sohbet etme şerefine nail olurum.
Kırmızı çiçeklinin öyküsü isminde bir şarkısı vardır ki..

insanı bambaşka diyarlara götürür.
Ben mesela oturup sana böyle bir mektup yazdım ismi 'kangren' sözlerinin eşlik ettiği parçanın sahibi rapçi. Dinleyin dinletin.
https://youtu.be/sl8r9zsIyW8
Kardeşi keşke biraz abisini örnek alsa.
Birkaç güzel gün parçası lirikal zevk sefadır 2 gündür dinliyorum aralıksız.
Çok güzel albümlerle ve flowlarla rap piyasasına hızlı bir giriş yapıp otonompiyade ile kendini bir o kadar hızlı bitirmiştir.

Siyasi sözlerinde kendiyle ölümüne çelişse de o kadar güzel flowlarla süslüyordu ki ulan yanlışsa da doğru be diyordunuz.

Bu grup fikrini kafasına kim soktuysa bence saiandan nefret eden biri.
O albümlerdeki şarkıları eh işte.kötü değil.
Ama eski saian kalitesinin karşısında diz çöker tövbe ister
Saian bu işi ciddiye almıyor havası veriyor son dönemde

Bu tavrı üzüntü verici. Tam atağa geçmesi gereken dönemde.
Şiir ve Rapi birleştirebilen biri.

Asıl Adı:Güney Erkurt (Saian Sakulta Salkım)
Eşi:Ayşegül Erkurt
Kardeşi:Ege Erkurt (Patron)

Sektörün o*ospusu olmuş ağzı para ve cinsellik kokan, tek amacı piyasa olan leşlerin olduğu nesnel ortamlardan durak arayanlara, bana göre yaşamın değerlerini ve evrensel problemleri anlatan; birilerine göre ise insanları politize ve anarşize etmeye çalışan şair, yazar, rapçi. istediği değeri gördü mü? bilemem ancak çok sayıda seveni ve organik bir kitlesi olduğu aşikar ancak bu bir evi, bir aileyi geçindirmeye yetmeyeceğini düşünmüş olmalı ki 2008 ve 2014 yıllarında rapi bıraktığını yahut ara verdiğini açıklamıştır. Kapalı anlatımı ve kendine has geçişlerini anlamak adına dinleyicileri saiansözlük' ü kurarak bazı karanlık mısraları aydınlatmaya çalışmışlardır. Şarkılarında çokça Muhsin Ünlü, Ece Ayhan, Cemal Süreyya anlatısı yakalayabilirsiniz. Özellikle Ece Ayhan-Galata Kantosu'nu ''Mübeccel'' adlı şarkıda çok güzel işlemiş. Kangren, parmak uçlarını kazıtan kadın, urtuba, gibi şarkılarının da derinlemesine incelesek fena olmaz.
Kardeşi patron' dan daha lirikal bir adam kendisi kardeşi de saian' dan daha müzikal biri. Güçlerini birleştirdiklerinde nefret 2 gibi şaheser yapabiliyorlar ancak saian denen adam rapi hobi olarak yapan bir mühendis aynı zamanda o yüzden çok fazla şarkı üretmiyor piyasada dinlenebilecek nadir adamlardan biridir saian.