bugün

apple ın safari si ile mozilla nın firefox ının karşılaştırmasıdır. eskiden olsa direk gözüm kapalı firefox derdim. şimdi iki karşılaştırma yapmak istiyorum

2 gb ram 512 ati ekran kartı olan windows 8 li 2007 model masaüstü pc deki izlenimlerim.

firefox açılış hızında chrome dışında hepsini geçiyor. safari den daha çok çabuk açılıyor. ama sekmeler arasında geçiş yaparken vs takılmalar olabiliyor.
aynı pc de safarinin son sürümü kurulu. safari nin sekmeler arasında geçişi çok hızlı yeni sekme açılışında ve araç çubuğundaki google arama yapma olayı firefox dan bir adım önde. daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. ama cpu yu su gibi emdiği de bir gerçek.

2 gb ram li, 284 mb ekran kartlı mac osx 10.9 mavericks dp6 macbook air deki izlenimlerim.

2 gb ram olmasını göz önünde bulundurmakta fayda var. safarinin akıcılığı, mac in 2 parmak 3 parmak ve 4 parmak touch pad hareketleri safaride harika çalışıyor. apple kendi tarayıcısını kendi sistemi için harika yapmış. ama 4 gb ram den düşük pc lerde safari arada takılmalar yapıyor. ayda bir de olsa uygulama hata raporu veriyor. kısacası safari aslında mac de de su gibi cpu ve ram yiyor ama elimdeki pc nin performansına göre bence sınıfta kaldı.

firefox ise windows daki kadar iyi olabilir ama safari nin verdiği rahat dolaşım imkanını sanki vermiyor. alışmak az zor. sekme kapatma işaretlerinin sol değil sağ köşede olmasına alışmak bile 2 gün sürdü. windows a göre daha sade bir yapıda firefox ve canlı bir firefox dan çok uzak. ama daha stabil daha az güç harcıyor. safari kullanmaktansa bunu kullanıp multitasking yaparken diğer uygulamarın daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. tabi inanıyorum ki 4 gb ram sahibi bir macbook için safari tek geçerim ama 2 gb ram vs varsa firefox pc nizi yormaz. önerilir.
güncel Önemli Başlıklar