bugün

+ nerdesin oğlum ?
- dersteyim anne mesaj atma.
+ dersteyken telefonla mı uğraşıyorsun sen ?
- !!?
- hiç mi kalmadı ?
alışveriş sonrası kasiyere dönüp: "fazladan birkaç poşet alsam olur mu?"
bu bina kaç katlı.
ne var ne yok?
nerelisin? adana. içinden mi?
burada kalıp bizim çocuğumuz olur musun?
2 yillik mi ?
-kimsing?
iç mi, dış mı?
Geldin mi?
Ne var ne yok?
Ne zaman evleniceksin evladım?
tarzı sorulardır.
-hangi bölümde okuyorsun
+petrol doğalgaz mühendisliği
-2 yıllık mı 4 yıllık mı?
+hııı 2 yıllık . hızlandırılmış mühendislik ...
söylüyorum sözlük hazır olun:

-ne ayak?
-sen alevi misin?(facede)
diğeri:
-sen kürt müsün(msn de).
- xxx var mı?
+ yok.
- hiç mi yok?
antep hayvanat bahçesinde gördüğüm durum. bir amca zürafaya meraklı gözle bakmaktadır ve o kutsal soru gelir...
+bunun eti yenir mi?....
yeni bir şey alınarak topluma girilir ve;

- gerçek mi?
noruyon sorusudur.
Kafasi haric kac cm ?
-amua goyım, günlük ne kadar cirosu vardır ki buranın acaba?
aslında olay zamane gençlerinin durumu yüzeyselleştirmesinin bir sonucu olarak garipsenmeye başlanmıştır.***
açıklarsam;

+nerelisin ?

açıklama: benim cevabım a şehrinde doğduğum için a lıyım. fakat "aslen" b liyim. buradaki aslen babanın ya da dedenin nereli olduğu değil kimliğinde nereye bağlısın, ne yazıyor bunun açılmasıdır. zaten nerelisin sorusunda esas merak edilen kısım da burasıdır. benim a lıyım dediğim kısım aslında karşı tarafın ilgisini çekmez.

+telefondaki kişiye;
-evde misin?

açıklama: biz türkler genel çerçevede bakarsak aceleci insanlar olduğumuz için uzun cümleler kurmaya da genelde son çare olarak bakarız. bunun getirisi olan bu soruda aslında telefondaki kişiye evde olmaya devam edecek misiniz ? demek istemiştir.*
+eve gelene;
-geldin mi?

açıklama: yine kısa cümlelerle durumu kotarma sonucudur. gelen misafir de olsa anne, baba, çol ve çocuk da olsa asıl soru, tekrardan çıkacak mısın? dır. daha net olması açısından bunu da açarsam, aile bireyleri için; çocuk su içer tuvalete girer vs. gençler çanta bırakır, para alır vs. anne veya baba yine pazar, market poşeti bırakma, işten gelip çocuğu almaya gitme durumları gibi. misafir için; günümüz şartlarında genelde arabadan bir şeylerin*** alınması durumu için olabilir veya arkada birileri daha var mı? merakındandır. temelde olay kapıyı kapatmak için kapının açılma sebebinden izin almaktır.

açıkladıklarım popüler kalıplardan ziyade, oturmuş ve artık kültürümüzde yer etmiş cümlelerden üç tanesiydi. muhakkak daha fazla soru/açıklama vardır ama en azından bir fikir vermiştir diye düşünüyorum.
+istanbula gittin mi?
- yok.
+Hiç mi gitmedin?
+ sınav süresi 90 dakika. başarılar arkadaşlar.
- hocam istedigimiz sorudan başlayabilir miyiz?
+ ..!?
sen benim kim olduğumu biliyormusun?
kaç yakıyo bu? ( arabadan bahsederken)
kaç yapıyo bu? ( yine araba)
bu arabanın 2. eli ne kadar gidiyor mu diyenler.

iller arası yollarla ilgili sorular, uzun yol tartışmaları.