bugün

ali berktay'ın 'benim meskenim dağlardır' oyunundan rutkay aziz'in senaryolaştırıp yönettiği altan erkekli ve altan gördüm'ün rol aldığı, vahide gördüm'ün filiz ali'yi seslendirdiği, cahit berkay'ın müziklerini yaptığı güzel insan, ölümsüz ruh sabahhattin ali'ye saygı duruşu, ona sevgi kucaklayışı, vicdansızlara insanlık haykırışı olan kısa film.

--spoiler--

1948 yılında tarihi dahi saptanamayan bir zamanda vahşice katledildi sabahattin ali. ancak eserleriyle ölümsüzleşti...
bu kısa filmi barıştan, özgürlükten ve kardeşlikten yana yaşamını yitiren tüm namuslu insanlara ithaf ediyorum.

rutkay aziz
--spoiler--

http://www.facebook.com/v...245627053505&comments
tüyleri diken diken eden, yıllardır çözümlenmeyen bir cinayet, yıllardır tekrarlanan kara senaryo karşısındaki acizliğimizin acısını yüreğimize işleyen ibretlik film.
sabahattin ali’de bir çeşit şahsiyet ikiliği vardı. hikayelerinde halk adamı, insaniyetperver olan sabahattin ali realitede mükemmel bir burjuva idi. para harcar, şık giyinir, âlâ cigaralar içer, pahalı lokantalarda karnını doyururdu. onu 2. dünya harbi içinde zeytinyağı ticareti yaparken gördüğüm zaman "maşallah" dedim, ihtikarcı olmuşsun. "ne yapalım, iyi komünist olamadık, bari iyi burjuva olalım" diye cevap verdi.