bugün

görsel
görsel
Neymiş sayın yobaz? bok atmadan önce sıçtığına bir bakacaksın ki sonra sıvama.
çok sevdiğim bir müşterim vardı, rizeli, o anlatmıştı 3 sene önce;
'' şimdi benim ninem anlatırdı, rus harbi sırasında rizenin yaylarınına köylerine moskoflar gelmeye başlamış aralıklarla. ilk kez ruslar onların köyüne gelirken köyün imamı köyün kadınlarını, kızlarını alıp ocağın oraya götürüp herkese kazanın altına ellerini sürerek ordaki isi suratlarına sürmelerini istemiş. gelen rus askerler tabi aç ama başka türlü, karı-kız bakıyorlar yani, nineme bakmışlar üstü başı is pas içinde, iteklemişler, bir kaç asker daha bakıp bütün kadınları simsiyah görünce basıp gitmişler. gel zaman git zaman bu rus bölüğü 4 kere daha gelmiş köylerine ama bakmışlar güzel kız yok. en son gelişlerinde başlarında genç bir komutan ile gelmişler. komutan kadınları gösterince bütün askerler kusar gibi yapıp ne kadar çirkin kara kuru olduklarını anlatmışlar. Genç komutan attan inip köyün en güzel olan kızına yaklaşıp parmağını yalayıp kızın üstüne sürünce billur gibi beyaz teni çıkmış ortaya. bUnu gören aptal rus askeri o günden sonra uyanamış işe, her kadın gördüğünde önce dereye götürüp yüzünü yıkamaya başlamış. ondan sonra devrim olana kadar sürekli köyleri ziyaret etmişler''

kökleri fatih'e kadar uzanan rizeli birinden duydum bunları.

hikaye tabi bu. siz ne demek istediğimi anladınız sanırım...
görsel

bu resmi çağrıştırmış.
biz heykeller ile değil zihnimizde yaşatıyoruz. o şekilde çocuklarımızı büyütüyoruz.
pontus bölgesinin tarihine bak adamlar hep böyle. kim güçlüyse ondan yana olmuşlardır, kraldan çok kralcıdırlar. bizans güçlüyken ortodoks oldular osmanlı güçlenince müslüman-türk oldular araplar güçlenince de vahabi oldular.
Heykel üzerinden siyaset yapmak kadar saçma birşey olabilir mi? Memleket açlıktan kırılsa umrunda olmayacak tipler çıkmış heykelimiz de heykelimiz diye ağlaşıyor. Ben açıkçası her yerde Atatürk heykeli olmasını saçma buluyorum. Heykel kaldırılmış falan geçeceksiniz bunları. Atatürkün dediği gibi "memleket için ne yapacağız" bunları konuşun.
25 - 26 aralık 1925 tarihinde potomya (güneysu) nahiyesinde cumhuriyet karşıtı nümayişler başlar. bataniye mahallesinde ise şaban isminde bir mürteci kılık kıyafet kanununun dinsizlik olduğunu söyleyerek halkı kışkırtır. isyancılar ükümet konağını (bir kısım askeri de şehit ederek) ele geçirir. kentte handarma ile isyancılar arasındaki çatışmalar 3 gün sürer...

olayın temelindeki sıkıntı bugünkü kürtler gibi devlete ne vergi ne de asker vermemeye alışmış rize kırsalının o zamanki sakinlerinin oralara vergi yada asker toplamak için bile uğramayan osmanlı zamanındaki serbestiyi özlemeleridir. ayrıca yöresel şeyhh ve/veya din adamlarının nüfuzu da sallantıya girmiştir. dersim isyanı ile çok benzer çıkış sebepleri vardır yani.

neyse;

dönemin valisi mehmet hurşit bey olanları ankaraya bildirince hamidiye kruvazörü rizeye gönderildi. hamidiye rize şehrişnin dağlarına doğru salvo atışları yaparak genç cumhuriyetin şakası olmadığını gösterdi. isyancıların bir kısmı teslim olurken arkasına takılmış cahil halk da evlerine çekildi.

kurulan istiklal mahkemesinde toplam 143 kişi yargılandı.

8'i idama

14 kişi 15'er yıla

22 kişi 10 yıla

19 kişi ise 5 yıla mahkum oldu.

kalanlar para ve/veya falaka (dayak) gibi cezalarla salıverildiler.

30 aralık 1925 tarihli cumhuriyet ve 29 - 30 aralık 1925 tarihli hakimiyet-i milliye gazetelerinde olaylar detaylı olarak aktarılmıştır.

ancak bugün rizelilere sorarsanız asker rizede halka saldırmış binlerce sivili öldürmüş, hamidiye zırhlısı kenti topa tutmuş binlerce rizeli de orad ölmüş en sonunda istiklal mahkemesi de binlerce kişiyi asmıştır.

1965 nüfus sayımına göre dahi rize merkezin nüfusu 26 bin küsurdur. binlece + binlerce + binlerce insan öldürüldü palavrasının boşluğunu ordan anlayabilirsiniz.

şimdi bu bilgileri neden verdik?

kürtlerin türk ve türkiye cumhuriyeti düşmanlığı rizelilerde de vardır. atatürk heykelinin kaldırılması hareketi de zamanında yedikleri köteğin öcünü bir heykel nezdinde türklerden almaktır.
heykelin yerinin değiştiği söyleniyor ama kaynak göremedim hiç.
önemli olan memleket için ne yapmakmış, katılıyorum sana. peki paşam sen özünü redderdersen, yıkmaya çalışırsan yaptığın işler ne kadar memleket için olur? düşün ki senin öz rengin var duvarları bu öz renginle boyamalısın "memleket adına, milli olmak adına" sen boyamayı yapıyorsun ama kendi renginle değil başkalarının rengiyle ama yaptığın iş sözde memleket işi. bu iş özde ne olur, memleketden bahsedebilir misin o zaman?
https://m.uludagsozluk.com/e/35153045/

--spoiler--
Ulan şunu kabul edin bir kere, bir insanın her yaptığı doğru olamaz. Kusursuz insan yoktur. Atatürk'te hata yapmıştır. GöZünüzde mükemmelleştirdiğiniz o insanın hataları vardır. Her yaptığı doğru olacak diye birşey Yok.

Ama eğer hala diyorsanız Atatürk'ün her yaptığı doğru, o zaman putperestsiniz. Heykellere tapmaya devam edin.

--spoiler--

Ama tayyo nun her yaptığı doğru, on numara devlet yönetiyor adam. patlayan bombalar verilen şehitler hep dış güçler hep israil.

Riyakarlık böyle bir şey işte.

80 yıl önce ölen bir liderin heykeli bile batıyorsa size, çok doğru şeyler yapmış demektir .
yerine katar emirinin heykeli dikilirse şaşırır mısınız ?
ben şaşırmam.
atatürk ve türk bayrağı ile bebek katilinin yanyana olması kabul edilebilir değil. benim bir partim yok ama bunun chp seçmeni tarafından da kabul edileceğini düşünmüyorum. bazı kanı bozuklar kabul edebilir. bunun yanında muhalefetten önce "sayın öcalan demeyi, pkk bayrağı açmayı suç olmaktan çıkardık" diyen zamanın başbakan yardımcısı bülent arıncı da düşünmek gerek. zira en çok o zamanlarda palazlandılar.
görsel
görsel

arasında fark görmediğim olay. ikisi de aynı zihniyet.
Kaldırılmamıştır, valilik binasının önüne taşınmıştır. Haber tamamen algı operasyonudur. Sosyal medyada "Vay efendim Atatürk ün heykelini söktüler, denize attılar, taşladılar, yaktılar!" Minvalinden yazılar yazıp çizenler oldu. Hatta ve hatta "vatan haini bunlar, tüm rizeliler asın, bilmem ne çocuğu bunlar..." türünden daha da ileri giderek hadsizleşen yaratık sürüsünü de gördük.
Hatta izmirli bir kısım medya bizi protesto etmek için(aklınca) çay içmeme boykotu bile başlatmış.

Bu zihniyetteki insanlara küfredince 'küfür etti' oluyorsunuz. Ulan embesil! Beyinsiz! Hadsiz! Medyada çıkan kasıtlı provokasyon amaçlı bir haberden yola çıkarak beni, rizelileri vatan hainliğiyle itham ediyorsun! Yetmezmiş gibi ana-bacı ağır hakaretlere varan küfürler sarf ediyorsun. Eline harita versem Rize nerede diye 1 saat ararsın. Atatürk Heykeli hangi cadde üzerinde desem mal mal yüzüme bakarsın, Atatürk heykelinin yüksekliği ne, yönü ne tarafa bakıyor diye sorsam "ne diyor bu adam?" Dersin. Atatürk Heykeli yakıştığı yerde, şuan valilik binasının tam karşısında desem "hadi canım" dersin.

Ulan insan sinir oluyor... okumadan, Araştırmadan, bilmeden trollerin yaptığı haberler üzerinden benim memleketime saldırıyor. Ulan haydut. Benim milliyetçiliğimi, vatan sevgimi, bayrak aşkımı tartacak bir terazi daha icat edilmedi! Senin cüssen ne onu ölçmeye yeter, ne de değerlendirmeye yeter. Kardeşim her meseleyi siyasete dökmekten bir vazgeçmedik! Hele hele gazi Mustafa kemal Atatürk üzerinden siyaset yapmayı bir bitiremediniz! Atatürk ün arkasına saklanmaktan, bu ülkeye zarar vermekten vazgeçin artık! Korkak dövüşmeyin, mert olun biraz, er meydanına çıkın. Madem siyasete kaydı mevzu bir iki bir şey daha söyleyiverelim. Milliyetçilik naraları atanlar, Atatürkçüyüm diyenler, sizin teröriste oy verip Atatürkün kemiklerini nasıl sızlattığınızı çok iyi biliyoruz!

Sırf iktidara, hükümete, bilmem nereye lâf çakacağım, muhalefet olacağım diye rizelilere savaş açmaktan vazgeçin! Gelin bir çayımızı için. Misafirperverlik nasıl olur onu da gösterelim size.
vatan hainliğinin pik yapmasıdır. saçma sapan bahanelerin ardına sığınacağınıza gerçekleri söyleyin. 15 temmuzdan sonra oluşan atatürk sevgisi nereye gitti?
21. yüzyılda halen bazı insanların büst, heykel, afiş, resim vb. unsurlardan rahatsız olduğunu gösteren geri kalmışlık göstergesidir.

bu duruma benzer bir durumla yaklaşık 10 yıl önce dersaneye giderken ankara 66'lar köprüsünde karşılaşmıştım. yaşları 16-17 olan 2 tane lise öğrencisi köprüye yapıştırılan deniz gezmiş resimlerini hınçla yırtıyorlardı. sakin olun arkadaşlar belki haberiniz yok ama adam öldü, fikir olarak öne sürecek bir argümanın yoksa resimlerle, heykellerle savaşırsın ve bu da ne kadar kabul etmesinizde yenilginizin göstergesidir demiştim.
belediyenin önüne taşınan heykeldir. memleket ne hale gelmiş heykelin yeri değişiyor millet rejim değişiyor sanıyor.

90 yılda 50 km tünele karşılık 14 yılda 350 km tünel yapılıyor ama bu laik geçinen kesim hala heykelle uğraşıyor. dünyada heykel sevdası olan başka ülke var mıdır?
Atatürk’ü silme projesidir. Unutmayın, unutturmayın.
Her şeyi görüntüde yaşayanlar elbette bir heykeli indirerek atamıza zarar verebileceklerini zannediyorlar. Atatürk'ü Atatürk yapan fikirleri, vizyonu, zekası ve nice soyut niteliğidir. Bunları yok edemezsiniz. Sevgisi de aydın kalplerde payidardır, karartamazsınız.
Rizede atatürk heykeli kaldırılmamıştır. Meydandaki çalışma nedeniyle geçici olarak heykelin yeri değiştirilmiştir.
Taşınma değil yer değişikliği her habere inanmadan önce zahmet edip araştırın.
oraya kutsal ibn@ heykeli dikilse daha iyi olur.