bugün

uludağ sözlük ismini değiştirsin kampanyası<<< bu başlıkta belirtilmiş olan ve kesinlikle acil olarak devreye sokulması gereken bir uygulamadır.. yaptırımı ise referans veren yazarın da verilen yazar ile birlikte uçurulması olarak belirlenebilir! her yazar refarans olduğu kişi ile kayıt altına alınırsa karışıklıklar da önlenir ve sonuca hemen ulaşılabilir..

böylelikle herkes hem kendisini hem de arkadaşını kontrol etmiş olacak ve belirli bir dönem sonra sözlük içi düzen, kalite kendiliğinden otomatikman rayına oturacaktır..

bari bunu yapın!
sözlüğün yazar ve içerik kalitesini büyük ölçüde iyi yönde değiştirebilecek bir uygulama.. kesinlikle yapılması gerekmektedir.. yapılmadığı zaman şu an olduğu gibi iyi ve okunur entry'ler giren insanlar içinde bulundukları oluşumun çöplüğe çevrilmesini acı içinde sevrederken yavaş yavaş uzaklaşmaktadırlar.. her yazar kıymetlidir ama emek verdiği herkes tarafından bilinen yazarlar daha bir kıymetlidir..
(bkz: zamanın çoksa şahit götün kaşınıyorsa referans ol)
forumlarda da var olan bir uygulamadır. iyidir iyi...
sözlüğün kalitesi için sadece referans yetmez. adliyeden sabıka kaydı, tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu, vücut ölçüler, muhtardan ikametgah ve nufüs cüzdan örneği de lazım kanaatindeyim. her ipini kopartan yazar olmamalı.
(bkz: morganize işler in referans olduğu yazar)
dışarıda ben sözlük yazarıyım, epey tanınmışım, mod arkadaşlarım var falan diye hava atan beni rezil etmiş uygulamadır... bu uygulamadan haberdar olan bir arkadaşım, abi yönetimle temasa geç de bana referans ol dedi geçenlerde... ben de zall'e mesaj attım dedim böyle böyle iyi bir arkadaş var şu an çaylak bir el atın olaya falan diye... adamın sözlük hesabını kapatmışlar akabinde... var anuna goyim... sana kırgınım zall, insan mesajıma karşılık verirdi en azından...
destek verdiğim yöntem.

boş bakınız veren yazarların bu durumdan duyacağı rahatsızlığı önlemek için, referans ile yazar hesaplarının silinmesi gibi bi uygulama eklenebilir bu yönteme ilaveten.

edit: anında kötülenmiş.
dediğim gibi, boş bakınız veren yazarımsılar rahatsız.
peki iyi yazar olup da hiç yazar tanımayanlar?
hitler vari bir uygulama. olmazsa yazarlara damga vuralım bazı yazarların başlık açmasını engelleyelim falan.

ha kaliteyi yükseltmek için kimsenin gözünün yaşına bakmazsın olur biter. ama kota koymak yahut referans ile yazar alımı yapmak falan. bunlar iyi şeyler değil. ha ben yazarım bu saatten sonra bu referans beni etkilemez. o yüzden sikimde değil! diyemem.

yani kendi paçamı kurtarıyorum diye böyle bir şeye destek vermek falan yanlış yahu.

ha madem öyle bir tim kurarsın iyi yazarlardan oluşan bunlar 1 ay çalışır didinir entryleri kolacan eder. işe yaramaz yazarları uçurursun al sana kalite.

sen daha bünyende işe yaramaz yazarlar barındırırken ve bunlara bir şey yapamazken ''gelebilir'' diye kısıtlamaya gitmek falan. ne bileyim içime sinmedi lan!
referans olana verecek çaylaklar da türeyebilir. umudunuz orada değil mi? sizi gidi abazanlar sizi.
en kaliteli sözlüklerin kendi yönetim şekillerinin faşizm olduğunu yıllar önce açıkladığını bildiğimiz için, hitler vari bir yöntem olmasından çekinmememiz gereken yöntem.
referansla yazar değil yönetici alınması gereken sistem. ilk on entrye osuruktan şeyler yazarak yazar olunan, hit olsun da nasıl olarsa olsun mantığını güden moderasyona sahip bir sözlükte sadece hayaldir. baştan içeridekileri temizleyin yeni gelenler zaten saçmalamaya çekinir.
çok basit bir uygulamadır..

diyelim ki ben irishstorm'un referansı ile sözlüğe yazar oldum.. sonra uzun bir zaman geçti t bag'de benim referansım ile yazar oldu.. yine uzun bir zaman geçti ve bik bik'da t bag'in referansı ile yazar oldu..

şimdi gelelim işleyişe..

irishstorm beni noktalama işaretleri konusunda sürekli uyarır ve düzeltmemi sağlar.. çünkü göt altına o da gitmektedir.. sonra ben t bag'i her yere boş bkz vermemesi için uyarırım çünkü o silinirse ben de göt altına gitmekteyim.. t bag de bik bik'ı gereksiz espriler yapmaması ve boşa entry girmemesi için uyarır çünkü göt altına gitmek istemez..

buradaki en önemli konu "abi bana referans olsana" isteğinin olmaması herkesin tanıdığı birilerinin sözlük içerisine katılması ve birbirlerine karşı sözlerini geçirebilmeleri..

oldukça basit bir şeydir.. şu an hali hazırda herkes arkadaşını üye olması için teşvik ediyor böyle bir şey varken kaliteyi yakalamak iyi olur. yoksa hüsran yakın olabilir..
bu uygulamanın başlıca görevi hakareti önler.. öyle herkese yaldır yaldır hakaret ettirmez mesela.. kavrama yeteneğini geliştirir, eleştiri, örnekleme ve algılama yetisini açar..
şimdi ben bir arkadaşıma referans oldum. arkadaşım son derece düzgün entryler giriyor ama bir yerde bir hata yapıyor ve silik oluyor ne oluyor akabinde ben göt altına gidiyorum hemi!

bir adam düşünün bir entry yazmış olsun. önüne 3 seçenek var;
1: silik olur
2: çaylak olur
3: bir bok olmaz devam eder

şimdi yazı aynı ancak kişiler değişiyor ve uygulama yaptırım falan değişiyorsa orada bir hoop olayı olakcaktır..

şimdi mesela ben son derece sıradan bir yazara kefil oldum. hani adam formata uyuyor, noktalama işaretlerine dikkat ediyor ama adam sıradan. yani öyle çok sivrilememiş.

öte yandan mesela fatal * bir yazara referans olmuş. adam son derece güzel yazıyor, formata da uyuyor, kırıp geçiriyor yani. bir an da sözlükte popüler oluyor.

şimdi bu iki arkadaş bir gün deliriyorlar ve küfür ediyorlar. yaptırım ne olur? ikisi de aynı cezayı mı alırlar? yoksa biri çaylak olur oteki silik mi olur? bu olayı ben daha iki gün önce gördüm.

şimdi demem şudur ki; sen benim adamımı silik yapacaksın cünkü benim adamım sözlükte sağlam şeyler yazamayan birisi. yani ünlü falan olamamış kendini belli edememiş falan silik olacak yai ve ben referans olduğum için göt altına gideceğim,

ama başkası aynı sucları işlese dahi referans olduğu adam ünlü, sağlam bir yazar olduğu için silinemeyecek böylelikle referans gösteren yazara bir şey olmayacak.. yani bilmiyorum biraz kötü bir durum gibi geldi bana.

benim yazdığım senaryo ara ara sözlükte oynanmaktadır. biraz dikkat edilirse görülecektir.
(bkz: referans verilir) *
'demokratik midir?' sorusunu akla hızla getiren önermedir. adam kayırmanın başka bir yoludur. sizin kadar iyi bir yazar varken, sırf 'benim tanıdıklarım var içerde' diyerek yazar olmanızdır. kim kendine bunu yedirebilir? eş, dost, akrabanın size iş bulmasına benzer. yapmayın, etmeyindir. kadrolaşılıyor mu nedir yani. kaliteli yazar sahibi olmak basit bir süreçle mümkündür. mod vasfıyla sözlükte olan arkadaşlarımız yazarların çaylaklık dönemi girilerini daha ciddiyetle değerlendirseler, sözlüğü takip etme konusunda eksik kalmasalar sağlanabilir bir durumdur. diyeceksiniz ki 'adam mod diye hayatının merkezine sözlüğümü koyacak, 7/24 seninle mi uğraşacak?' paşam kendimizi kandırmanın alemi yok. burası kar amaçlı kurulan bir organizasyondur. burdan para kazanan var ise müşteri memnuniyetinin de sağlanması gerekir. bir gün gelir kimse yazmaz, yazanlar da okuyan tatminini sağlamaz ise 'reyting' düşer, ulu sözlüğün sonu hüsran olur.
öncelikle fatal'a bu dirayeti, heyecanı ve çabası için minnet duymak lazım gelir!
çünkü, böyle bir ortamı kurtarmayı düşünmek, onun için emek harcamak gerçekten zordur.
gelelim, referans ile yazar alımı olayına, benim de söyleyecek birkaç sözüm var.
belki bu hasta adamı kurtarabiliriz, kurtarsam da gelip beni sikecek, yine de olsun!

"neden referans ile yazar alıyoruz?"
bu soru, bizim çıkış cümlemiz olsun. var olan düzenden rahatsızlık duyuyoruz; çünkü, bu düzen
artık işlemiyor, ayrıca bu düzenin çarkları birbirine zarar veriyor.
sözlüğe önüne gelen herkesin girmesini engellemek için referansla yazar alma fikrini geliştirdik.
peki, referans olayının düşünülen çalışma prensibi benim pek aklıma yatmadı.

1.si,
referans olan yazarın, yeni yazarın yaptığı bir hatada göte gelmesi durumu!
referans yazar, sanki azmettirici statüsünde değerlendiriliyor gibime geliyor.
bu karmaşa, referasn süresi verilerek giderilebilir; yazarın sözlüğe alışma döneminde,
ona yardımcı olunur ve referans yazarın sorumluluğu bakidir. lakin, bellirli bir gün geçtikten sonra
referans kalkmalı, sorumluluklar şahsiliğe dönüşmelidir.

2.si,
referans döneminde, sorumluluk taşıyan yazar, yeni yazarın atılması ve ya başka bir moderasyon uyarısında
bu durumu kabullenmek için, moderasyonun kararlarının doğruluğuna kesin bir şekilde inanmalıdır.
doğrudan yaptırım uygulanırken bile, büyük kavgalara sebep olan uludağ sözlük moderasyonunun bir yazara
dolaylı olarak ceza vermesi, sözlüğü iyiden iyiye karıştıracaktır, böyle düşünüyorum.

"neredeyiz?"
zall'a karşı cepheler bu kadar sağlamlaştırılmış, yazarların sesleri bu kadar yerinde çıkmaya başlamışken
adam olan, düşünme yetisine sahip olan, sıçılan yüzü temizleme ihtiyacında olan insan, bu sözlük için
kıçını kaldırıp birşeyler yapmalıdır. işte herkes biliyor, görüyor; bulunduğu yerden kimse memnun değil!
bugün zall başlığına girilmiş olan eleştiri tadında ders yazıları, yarın, dünün en beğenilen entrylerini dolduracak...
e o zaman hala neden devam ediyoruz, bok çukurunda koku duymuyormuş gibi davranmaya!

"nereye gitmek istiyoruz!"
önce bir güzel temizlenmek istiyoruz. temizlendikten sonra, burnumuzdaki bu iğrenç kokunun dağılmasını,
sözlüğün bu hale nasıl geldiğini, kimlerin getirdiğini, sorumlularını görmek istiyoruz. görüyoruz;
ama cepheden görmek istemiyoruz ardık, ardlarını dönüp gittiklerini görmek istiyoruz. moderasyon zırhının
içinden arsız arsız sırıtışları, artık körlerin bile sinirini bozmaya başladı!

"nasıl gideriz!"
çok kolay, irade ile!
hırs ile!
ama para hırsı ile değil!
arsızlıkla değil!

saygı ile!
buraya emek veren yüzlerce insana saygı duyarak!
emeklerini nimetlerini alıyorsun,
saygı duyup 'islami usullere' göre kes hayvanlarını!

eğer sözlük için birşeyler yapılacaksa,
yapılacak şeyler yazarlar, yazanlar içinse,
herkes dirayetli bir şekilde bu işin peşinden gelir!
teorik olarak çok hoş ama pratikte uygulanması imkansız olan hadisedir. hele ki tıklım tıkış sözlük ortamında olması çok zordur. belki 2007 senesinin ilk aylarında yürürlüğe konulsa idi faaliyete geçme imkanı olurdu bir ihtimal ama geçti borun pazarı sür eseği niğdeye.

neden niçin diye fazla kelam kasmaya gerek duymuyorum, sadece normal işleyişte yetersiz olan demode yöntemlerle işleyen moderasyon bu sistemle eror verecektir diyorum.

ek olarak: bu yöntem net sözlükte denenmiş olmakla beraber faydasından çok zararı dokunmuş, bir yazarı yok etmek isteyen kişi yahut kişiler için bahane olarak kullanılmıştır.
sözlükte herkesin bi arkadaşının olması, bi tanıdığının olması zorunlu değil. saçma bir uygulama. dikkate almayınız.
eşi dostu akrabayı yazar yaparak sözlüğü devlet dairesine dönüştürme potansiyeline sahip durum.

sen kimsin bana referans olacan dümbük derler adama... benim; iyi veya kötü yazacağımı neye göre ,kime göre ve nasıl bilebilirsin...
(bkz: davetle yazar olunan sözlük)
(bkz: zall ın profil fotolarını onaylaması)
(bkz: tipe göre profillere oy verme)
(bkz: kişisel bilgilerim)
sahibinden satılık referans bulunur. * *
+ referanslarınızı inceledik. sözlükte tanıdığınız ve size referans olacak yazar sayısı oldukça çok.
- hıhı. evet. çoğunu yakınen tanırım.
+ çalışmalarınızı da inceledik. gayet güzel, formata uygun bulduk.
- sağolun.
+ daha önce farklı sözlüklerde de yazarlık yapmışsınız.
- evet yaptım. ama referans ile yazarlık alımı sizde olduğu için size başvurdum. bir nevi kalite arıyorum ben.
+ anlıyorum. peki sizce neden sizi uludağ sözlük yazarı yapmalıyız?
- ıı.... ee.... şey.....
+ tamam siz şimdi gidin biz daha sonra sizi ararız.