bugün

bakılsın o zaman türkiyenin birinci cumhurbaşkanı atatürkün eşine ondan sonra tekrar konuşulsun gibi şeyler söyleyerek hüzünle komediyi aynı anda yaşatabilmiş biridir bana. eğer ben yanlış biliyor, yanlış düşünüyorsam allah yarını göstermeyi nasip etmesindir bana. söylenen laflar, haraetle edilen tartışmalar, arkadaş ortamlarında bile türkiye adam olmaz demelerin sonu nereye varcaktır. eğer şu günlerden sonra geri dönüşü olmayan bir yıkım başladıysa ben türkiyeden gunahlarımla sevaplarımla alıp başımı gitmek istiyorum.

anneannem bile çok şanslıyım ki bu ülkenin daha kötü hallerini görmek için o kadar ömrüm yok demiştir.
çokta umrumda olmayan ama doğru bir gerçeği (atatürk ün annesinin ve eşinin türbanlı olmasını) dile getirmiş, bunun karşılığında kimini şok eden, kimini höttt eden, kimini göt eden siyasi. eğer yanlış ise bunca yıldır ilkokullarda resmi asılı olan teyze kim, hayır doğru ise ne desin mahmutmu desin.
dün gece rüyamda tıpkı prens diana misali aracı keçiören'de bariyerlere binip hayatını kaybeden insan.
birazcık tarih okumasını tavsiye ediyorum kendisine; tarihte olaylar yaşandığı zamana göre değerlendirilir...

ayrıca latife hanım ın başındaki örtüye biraz daha dikkatli baksa türbanla ilgisi olmayabileceğini rahatlıkla görebilir kendisi. zübeyde hanım ın başındaki örtünün bağlanış şekli ve yapısının da türbanla hiç alakası olmadığı da göz önüne alındığında ne kadar popülist olduğu ortaya çıkıyor kendisinin.

ayrıca din üzerinden, şehit üzerinden, toprak üzerinden politika yaptın anladık, bari atatürk ü alet etme o çirkin ağzına! işin mi yok, git dava filan aç, mutlaka vardır bi karikatür filan...

diğer yandan o basın toplantısı salonunda latife hanım ın başındaki örtü türban değildi diyebilecek tek bir gazetecinin olmaması da düşündürücü, yahut işimi kaybederim korkusu, politika baskısı vs... gibi sebepler olsa da insan en azından verdiğiniz örnekler birbirini tutmuyor der, yok kardeşim bitmiş bu medya filan!
Hızını alamayıp biz sözlük yazarlarını da keriz yerine koyan insandır. Uşakizade Latife Hanımı bize halktan, sıradan biri gibi tanıtması da olayın son noktasıdır. Birincisi o dönemin koşulları bellidir, Latife Hanım'ın daha sonraki kıyafetlerine bakılması tavsiye edilir. ikincisi şu sıradan önermelerle kimi kandırmayı amaçlıyosunuz anlamıyoruz. Karşınızdaki herkes mi cahil?
"başbakanımız" diyenlerden irite olmama sebep, üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen şaşkınlık içerisinde başbakanlıkta o deri koltuklarda otururken her gördüğümde hala içime bir türlü sindiremediğim(sindirmeye de pek niyetimin olmadığını düşünüyorum o ayrı) sözde kasımpaşa, gözde arabistan, özde amerika fedaisidir. varlığı türk varlığına amerikan armağanıdır.
ataturk bu kisim insanlar hakkinda dini kulanarak siyaset yapmak siyaset yapmanin en basit yoludur demis. taa o zamanlardan gormus boylelerini yani.
türkiye cumhuriyeti 12. reis-i cumhurlugu kendisine cok yakisacak harbi siyasetcidir.
askerliğe yeni bir bakış açısı getiren, vatandaşına anasını aldırıp götürten, günahsız adamları sevdiceklerinden, ailelerinden koparıp ait olmadıkları savaşların göbeğine yollayan, maneviyat kullanıp sömüren ve pek de başarılı olan, gencecik adamlar mayınlara basıp ölürken oğlunu amerikalara gönderen, türkiye cumhuriyeti'nin başbakanı olarak oğlunun düğün davetiyesinin tarihini arap gelenek ve takvimine göre düzenleten ve üzerinde bulunduğu, başbakanlık yaptığı toprağı kurtaran insanı dahi alet ederek kazanım elde etme amaçlı insan.
bir daha seçimlerden once milyonlarca maden suyu dağıtması gereken insan. özellikle trakya ege ve akdeniz bölgesine daha çok maden suyu dağıtsın. malum hazma iyi gelir. bakıyorumda seçimler geldi geçti haftalar oldu birileri halen çok fena hazımsızlık sorunu çekiyor.
varoş kesimin yürüyüşüne hasta olduğu imamhatipli türkiye başbakanı.
şimdi de -her zaman yaptığı gibi- gelecek cumhurbaşkanı için ayar yapıyor."Atatürk'ün eşine ve annesine bakın" sözleri ağzından çıkmış insan. böyle tartışmaları tabiki istiyoruz. cumhuriyet kurulduğundan beri aldığımız yolları geri yürümek için... daha söylenecek çok söz var ama konuştukça bir sonuç elde edilecek mi bilmiyorum.gül cumhurbaşkanı olacak diye, rejim tehlikeye düşecek diye sokağa dökülenlerden şimdi hiçbir ses yok. direncimiz bu kadarmış. erdoğan ise iyi bir başbakan.ama TÜRKiYE için değil tabiki. baksanıza istediklerini nasıl da yavaş yavaş gerçekleştiriyor.bu milleti iyi biliyor. taktik iyi.ama ülkenin hali kötü...
istanbul milletvekili tc basbakanıdır. *
imam hatipli olması bazılarının zoruna giden başbakan.
türkiye'nin en dürüst lideri. aksini ispat edebilecek varsa beri gelsin...
http://www.rte.gen.tr
gayet başarılı bir hatiptir.

ayrıca, miting meydanlarında taraftarlarını, şiirler okuyarak galeyana getirme işini gayet iyi beceren bir siyasetçidir kendileri. genellikle sağ kesimin gözdesi olan necip fazıl, mehmet akif gibi büyük şairlerin şiirlerini seçer okumak için.

insan bu şairlerin şiirlerini okur da hayat felsefelerinden hiç mi nasiplenmez, hayret! sayın başbakan, necip fazıl'ı okuyorsunuz meydanlarda, ama bakınız ne diyor o üstad şiirlerinin birinde;

allah'ın on pulunu bekleyedursun on kul;
bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;
yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

zenginler iyice zenginleşirken, fakirler artık yiyecek ekmek bulamazken ne de güzel yazmış üstad. tam da bugünleri görmüş gibi, tribünlere oynamadan...

ve milli şair mehmet akif ne diyor bak bir şiirinde;

ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhid'i...
bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
"gömelim gel seni tarihe" desem, sığmazsın.
herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb...
seni ancak ebediyyetler eder istiâb.
"bu, taşındır" diyerek kâ'be'yi diksem başına;
ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;
sonra gök kubbeyi alsam da ridâ namıyle,
kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyle;
mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,
yedi kandilli süreyyâ'yı uzatsam oradan;
sen bu âvizenin altında, bürünmüş kanına;
uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,
türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;
gündüzün fecr ile âvizeni lebriz etsem;
tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...
yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

kimedir bu sesleniş? elbette şehitlere. peki siz akif'ten şiirler okurken aklına hiç gelmiyor mu şehitler hakkında, askerler hakkında ettiğiniz o kelamlar.

ah başbakanımız ah! keşke sadece şiirlerini değil hayatlarını da ezbere bilseydiniz şairlerin. akif'i bilirsiniz, hani şu ankara ayazlarında paltosuz gezen akif'i. palto alacak parası olmayan ama gururlu, ama hak yoluna aşık, ehl-i tasavvuf bir şairdir akif. sizin gibi gemicik alacak parası da yoktur hani.

o yüzden bırakınız şairlerin şiirlerini okumayı. zaten bahane arayan kesimin ağzına laf vermeyiniz lütfen bu şairler hakkında. varsa yeteneğiniz kendiniz yazınız bişeyler, onları okuyunuz.

son olarak;
mezarda kan terliyor babamın iskeleti;
ne yaptık, ne yaptılar mukaddes emaneti?
ya sev ya terket şiarını yeniden alevlindiren başbakandır. bekir coşkuna ya sev ya terk et demiştir.
"abdullah gül seçilirse benim cumhurbaşkanım olmayacak ki !" diyen denyo topluluğuna "madem öyle, lütfen siktirip gider misiniz?" demiştir...
%46 ile geldiğinde böyle ise %51 ile gelirse hepmizin anasını alıp gitmemiz gerektiğini düşündüren başbakan.
ya su içmeyin yada tatile gidin diyen birisinin ağa babası olarak ya seversin yada siktir olup gidersin demesi şaşırtmamıştır beni. Hayır o değilde, çıkarsam vatandaşlıktan kapsam gelsem ABD pasaportunu ne olacak, o zaman yer mi beni .iktirmek!
ben de gideyim mi hocam... demek istediğim başbakan..
edit: peki rte.. zamanında türkiye'yi ahime şikayet eden abdullah gül'e de, vatandaşlıktan çık git demiş midir acaba...
(bkz: so damn democrat)
vatandaşlıktan çıkmasını istediğim başbakan. beni türk halkından görmüyor. terbiyesizliğe bak.
ilhan selçuk'un ilk olarak ortaya attığı bir terimdir. bir çeşit taraf oluşturan hareket olarak tanımlamak yerindedir sanırım. tabi lehinde bir taraf diyemicem..
istanbul belediye baskanlığını yaptığı zamanlar, eminönü zeytinburnu tramvaylarının içinde yazan tramvay markası . aslında orjinal adı rte değildi. zaten fransız tramvayının markasının tayyip olması çok komik olur, bu ancak bize yakısır. (bkz: rte)
güncel Önemli Başlıklar