bugün

gerçekçi değildir.
''Ben odun bir sevgiliyim'' demenin farklı bir yoludur. Gelecekle ilgili bir hayalini anlatırsın, hemen ''ay ben realistim yha'' der. Realistim ben diyen tiplerin büyük bir çoğunluğunda romantizm eksikliği görülür, böyle kibar bir kılıf uydurur sadece.
Felsefeye ilgi duyuyordur.
-hayaller karın doyurmuyor der bugüne bakarak. haklıdır da. aslında bunun adı riske girmektir. risk olarak gördüğünüz herşey aslında realitenin kendisidir.

-yapılan her haraket, eğer tekrar ediyorsa, bu insanın yapısında olan şeydir. bunu göz ardı etmek, değişeceğini ümid etmek hayalperestliktir. realitenin tam tersi yani.

-güzel şeylerin yanında büyüyen sorunlar ile başa çıkabilmek için kendini yıpratan birisi, bunu hayatından ve yaşam kalitesinden ödün vererek yapıyorsa bu fedakarlık mı yoksa boşa giden bir yaşam mıdır? kararını vermesi için realite içerisinde hesap yapacak olursa kendisini, eğer duygusal olarak düşünecek olursa kendisinden başkasını düşünecek.

sonuç olarak, realite risk almamak, tartmak ve hesaplamakdır. kötü birşeymiş gibi görünse de realitenin aksi daha kötüdür.

riskli bir yaşam, hayalperestlik ve ödün vermek.