bugün

kullanıcı arayüzleri şeysileri oluşturmaya yarayan facebook tarafından geliştirilen giderek popüler olan javascript kütüphanesi. ama angular.js dururken bi boka yaramadığı bir gerçek. http://facebook.github.io/react/
2014 yılında girilen (bkz: 24987587) nolu entryden sonra hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş; declarative (tanımsal), component-based (bileşen-temelli), ve Learn once, Write Anywhere (bir kere öğren, heryerde yaz/kullan) prensiplerini benimsemiş, github'da angular'ın 3 katından fazla daha yıldız toplamış bir javascript kütüphanesidir.

Angular hakkında pek pratik bilgim yok. O yüzden kıyaslama yapmam zor olur. Ancak özellikle 2019 yılından sonra "hooks" ile class-component yazmaya gerek kalmadan state management yapmayı çok kolaylaştırmıştır.

React öğrenme aşaması sırası ile şöyle olabilir (bkz: kaynak götüm) html -> css -> javascript(Es6) -> jsx -> hooks

Aynı zamanda React. js react native ile büyük oranda benzerdir. Eğer akıcı olarak react kodu yazıp okuyabiliyorsanız muhtemelen native kodu öğrenmeniz çok kolay olur.

peki react öğrendim, to-do listleri, hesap makinelerini gözüm kapalı yazıyorum diyorsanız gelecek adım ne olmalı? ben redux&thunk diyorum. bu sayede state container kavramını öğrenebilirsiniz.

(yazılım konusunda türkçe terimlerle yazmak gerçekten çok zor, bu konu hakkında beni aydınlatmak isteyen yazarlar olursa lütfen mesaj atmaktan çekinmeyin)
geçen linkedin de testine girdim en kötü yüzde otuz içerisinde yer aldım, vay amk, benim her gün yazdığım şey react değil mi amk.

neyse bir bilgi vereyim.

useEffect(()=>{
fetch();
},[]);

bu ifade yalnızca bileşen ilk defa yüklendiğinde bir defa çalışır.

useEffect(()=>{
fetch();
},[counter]);

bu ifade bileşen ilk yüklendiğinde ve counter state'i değiştiğinde çalışır.

useEffect(()=>{
fetch();
});

bu ifade bileşende herhangi bir değişken olduğu zaman her zaman çalışır. sonsuz döngüye girebilir. tehlikelidir.
sorusu olan, iş arayan, projesinde takılan arkadaşları kurduğumuz react turkey discord kanalına bekleriz.

https://discord.gg/WhnC29rV