bugün

kalkınma bakanı cevdet yılmaz tarafından bildirilen vergidir. Herhangi bir sebepten eviniz arsanız degerlenirse devlet bundan pay alacakmış. Her seyin Hayirlisi.
bokum gibi olan vergidir. bize ne orasına koduğum? kim dedi benim evimin yakınına yatırım yap diye.
satılan taşınmazdan bir kar elde edildiği taktirde, o kar üzerinden alınması düşünülen yeni vergi türü.

diyelim ki evinizi 160 bin tlye aldınız ve 4 yıl sonra 175 bin tlye sattınız. işte hükümetimiz sağolsun, o 15 bin tllik kardan pay alacak. ama olsun duble yol yaptılar, hastaneye gittiğimizde sıra beklemiyoruz, ekmeği, yağı karneyle almıyoruz.

hüloooğğhhh!

"rant vergisi konusunda ısrarcıyız"

Mehmet şimşek: maliye bakanı.
kentsel dönüşüm balonunun patlamasıdır. vatandaşa ben sana daha güzel ev yapacağım deyip yaptıktan sonrada aga senin ev pahalandı büyük rant elde ettin bizim komisyonu da ateşle demektir.
siz bize yüzde kırk verirseniz bizde size o kadar kitleriz açıklamasına gelen vergi.

olurda bardan taş gibi bir hatun falan kaldırırsak gelsin bir posta da devlet siksin o zaman.
aldığımız nefesten vergi alınıyor hala çaldıklarına, yandaşlarına dağıttıklarına, kekolara yağdırdıklarına yetmiyor.

hep söylüyoruz;

türkiye'de gerçek bir iş yapıp katma değer yaratan en fazla 7 - 8 milyon insan var. onların ürettiklerinden geri kalanla mesleksiz kitle ve hırsız politikacılar fonlanıyor.

bu düzen değişmediği sürece yıkım kaçınılmaz.

üretmeyenlerin üretenlerin gelirine çöreklendiği bu saçma sapan düzen sonsuza dek sürmez.

ekonominin sadece bankacılık ve inşaatla döndüğü, esnafın yüzde sekseninin berber, kuruyemişçi, sandviççi - dönerci, cep telefoncu olduğu, istihdamın yüzde 60'dan fazlasının verimsiz, olmasa da olur yandaş - candaş vs olduğu bir ekonomi batmaya mahkumdur.

cumhuriyet tarihinin de değil son 250 yılın en derin ekonomik krizini yaşıyoruz zaten 2008'den bu yana. bu kriz en geç 1 yıl içinde çöküşü de getirecek...

içme suyuna para veremeyeceğimiz, bulamayacağımız günler geliyor.

millet hala işin goygoyunda...
mafyayı anımsatan adaletsiz vergi sisteminin bir yeni versiyonu. şaka gibi.
akepe'nin arazi mafyalarını örnek alaağını düşünmemiştim.
yetmez ama evetçilere kitlenmesi gereken vergidir.

zaten 1,5 liralık benzini 5 liraya,
2 liralık sigarayı 7 liraya,
10 liralık rakıyı 60 liraya,
20 bin liralık arabayı 35 bine,
ve sabaha kadar sayabileceğimiz ürünleri maliyetinin 5 - 10 katına sattıran akape hükümeti, sevgili vatandaşlarına vergi kazığını hunharca çakmaktadır.

türkiye'de 12 milyon insan hiç bir şey üretmeden yok yere devletten maaş almaktadır. bunun liberal bir ekonomiyle uzaktan yakından bir ilişkisi olamaz. hükümet uyguladığı saçma sapan sosyal yardım politikasıyla bütçede oluşturduğu dev açığı nasıl kapatacağını düşünmekte; itin, kopuğun, puştun önde gideninin bile aklına gelmeyecek yeni yollar bulmaktadır. bu ekonomi politikası düpedüz saçmalıktır ve çökmeye mahkumdur.
mesela 3 katlı eski binanıza 2 kat daha çıkacaksınız ve bu binayı sattığınız taktirde devlet satıştan yüzde 40 vergi alacak. ama aynı binayı yıkıp 5 katlı bir bina yaptığınızda ve de sattığınızda herhangi bir vergi yok.

işte yeni türkiye budur. vatandaşı nasıl soyarım?
Gündeme tekrar gelen konu.
(bkz: vatandaş nasıl soyulur)
Kaldı ki benim taşınmazım değer kaybederse ona da ortak olmuyacak.