bugün

efendim, ne kadar dini ahlaka mugayır olsa da demokratik bir ülkede bir özgürlüktür, suç teşkil etmez. *
oruç tutmayana saygı duymamak gibi bir şeydir. hatta bırakın saygı duymayı, dayak atarlar gözleri körelmiş insanların bol bulunduğu mahallelerde oruç tutmayanlara. oruç tutanları dövmüyorlar henüz. buna şükretmek lazım. *
oruc tutanlarin kendilerine olan saygisizligidir. sen oruc tutuyorsun diye ben de mi ac kalacam ki, aklindan sayi mi tutuuyorsun da kaciracan, git baska yerde tut. hadi git, bak kapama dukkanin onunu.
kimse birileri oruç tutuyor diye aç kalmak zorunda değildir, ama birilerine işkence olsun diye onun gözünün önünde yemek yiyip, sigara içecek kadar hayvanlaşanlar da yok değil bu ülkede.

bu cümlede saygısızlık olan kısım; hayvanlaşma bölümü oluyor.
oruç tutmanın amaçlarından birinin de nefsi sınama olduğu düşünüldüğünde, kulağa biraz tuhaf gelen eylem. nefsini köreltmeyi seçmişsin, iyi hoş da oruç tutmayanı sınırlamak ne haddine? seçiminin getirdiği yükümlülükleri, zorunlulukları kendi başına kabul etmek durumundasın. ha, oruç tutulduğunu bilen tanış insanların bilinçli i.neliği konumuz dışıdır, ancak sokaktaki adamdan da beklenecek şey değildir bu.
- pizza yer misin?
- ...
- lahmacun da soyleyebiliriz haci.
- ...
- ya biliyorum oruclusun. yine de sorayim dedim.
ramazanda oruç tutmayana saygı duyulmamasının sonucunda ortaya çıkan durum.
oruç tutan kişinin karşısında çayları , kahveleri götürmektir. sonra da sen de içer misin canım diye aklı sıra karşısındakini düşünmek şeklinde gerçekleşir oruç tutana saygı duymama olayı .
kısaca insanlıktan nasibini almamaktır .
karşıma geçip benimle herhangi bir şekilde dalga geçme eğilimde bulunan insanın çabasıdır. misal ben akşam 7 ye kadar sabretmişim az birşey de kalmış karanlığa, karşıma geçip "burası laik devlet ben seninle kadayıflar, revaniler, italyan mutfağı vesaire aracılığı ile dalga geçeceğim ve sana saygı duymadığımı göstereceğim" der ise o güzelim yiyeceklerden önce aperatif olarak dayak yiyecektir. ondan sonra mecali kalırsa ekstradan heybetimizden bir de rüzgar eser, yemekleri mideye indirir.

ancak karşımda normal şartlarda sigara içiyor, yemek yiyiyor, takla atıyor, sevişiyor ise umrumda olur mu hiç? işte çok toy beyinlerin arayışıdır bunlar. müslümanlara hinlik yapmak. yani bu ülkede yahudiler, hristiyanlar derin derin kuyular kazarken bu islam düşmanlığı nedendir? o diğerleri önce düşene el uzatır, yedirir içirir sonra domaltır, okşar, öper, ıslatır sonra da zevke varmadan tekmayi basar.

şimdi istenildiği kadar saygı duyulmasın kimsenin kasımpaşasından yukarı yere erişemeyecektir. ancak yazıktır ki bu bölücü ruhlu insanlar aynı saygısızlığa devam edeceklerdir. sonra eminim ki kalkıp özgürlüklerden bahsederler. bana deniz gezmiş i anlatırlar. derker li; özgürlük için freedom filan diye bağırırlar.

ya hu!
terbiyesizliktir, dusuncesizliktir.

kardesim, %85'i musluman ulkede yasiyorsun. yazik degil mi adam sabahtan aksama kadar ac durmus, acliktan anasi aglamis, bir de sen gelmis onunde yemek yiyorsun? sokakta da durum yemeyiver, simit yemeyiver? elbet orada oruc tutanlar var. hadi saygi duymuyorsun, "yaptigin isin sorumluluklarini kabul etmelisin" gibi bir bahaneye siginma bari. adamin nefsini koreltmesi senin onun onunde yemek yemeni gerektirmiyor. efendi gibi cekil evinde ye, kimse sana birsey diyemez. sokakta hayvan gibi gostere gostere yiyip ustune tatli niyetine dayak yiyince tosariyorsun ama? aksam saat olmus 7, cikmisim o kadar dersten hededen hododen, sen gel onumde simit ye doner ye. basarim odunu basarim odunu. zaten sinirliyim lan!

ilkokuldaki muzik ogretmenime selam ederim. hastayim diyerek seker yediydi sinifta, cok koyduydu. ne alakasi var teyzecigm sekerle hastaligin? ibneligine mi yapiyorsun ha?
insanların, ramazan ayında sokak ortasında iştahla birşeyler yeyip içmek, elinde bira şişesiyle dolaşmak, kadınların haram yerlerini göstermesi gibi dikkat isteyen konularda gerekeni yapmamalarıdır.

öncelikle kimse karşıma çıkıp sizde oruç tutmayanlara saygı gösterin gibi saçmasapan bir fikirle gelmesin. arkadaşım itiraf et, her ortama uyum sağlayan adamın birisin. bundan da hiç gocunmazsın. baloya da gidersin, partiye de. peki oralardaki tüm kurallara riayet ederken senden ufak bir anlayış pekleyen müslümanlara karşı bu husumetin nedir?

şahsen ben oruçluyken istediğin kadar tıkıştır canım çekmez. benim sinirlendiğim şey müslümanların ülkesinde bu kadar aymaz, isyankar olman. gidersin kapalı bir alanda yersin yemeğini. herkesin gözüne bakarak küstahlıkla hareket etmen yanlış birşey.

biraz anlayışlı olun. elinizdeki herşeyi nefsinize kaptırmayın, ileride sığınacağınız birer kale oluşturun kalplerinizde.
kendilerini modern uygarlığın temel taşlarından biri olarak gören kişiliklerin, bu çağdışı uygulamanın saçmalığı karşısında kendilerini tutamamasıdır.
Kendini din devletinde sanan yazarın anlayış gösterilmesini istediği tümce.

Müslümanlık sevgi dini hoş görü dini olmasına rağmen, açılan başlıkların hepsi mehzepsel çatışmaya dayalı, insanları aşağılamaya dayalı başlıklar olup, insanda sen neyin kafasısın dedirten türden.

Bırak bu işleri git de bi hava al yakacaksın birazdan omuzlarının üzerinde taşıdığın şeyi.
Oruç tutanların suratına bakarak bir şey yenmediği/içilmediği sürece var olmayacak durum. Oruç nefsin kontrolüdür, aç kalarak empati kurmaktır. 12 veya kaç saatse artık aç beklerken 'piçe bak dinsiz imansız gavur, yediğini siktiğimin ibnesi ramazanda oruç bile tutmuyor' diye iç geçirerek ne iyi bir müslüman olunur, ne de sevap hanesi bonus kazanır.
kişinin inancını ve empatisini açığa koyan saygısızlığıdır.
insan olmayanların yapacağı eylemdir ulan tutmuyosun bari elaleme engel olma hadi beni geçin ben kendime hakimim ama ya olamayanlar ya sadece ramazanda müslüman olanlara nolcak dimi ya simdi o ramazan müslümanları eksiler bunu.
tutmayanın tutana, tutanın ise aynı şekilde tutamayana saygı göstermesi gereken bir dönemdir. herşey karşılıklıdır yani.
madem oruçluyken canın çekmiyor o halde niye bu kadar dert ediniyorsun insanların ramazanda oruç tutmamasını.

ve ayrıca ben hiç görmüyorum uluorta ramazan vakti insanların yiyip içtiğini.

bu ülkede yıllar yılı oruç tutmayan insanlar oruç tutanlara saygısızlık olmasın diye kapalı mekanlarda yer içerler ve bu ülkede yıllar yılı oruç tutan insanlar oruç tutmayanların gizli saklı ayaküstü kısa süre içinde karınlarını doyurmalarından rahatsız oldukları için rahat rahat yemek yemelerini bunun sorun yaratmayacağı telkininde bulunurlar.

çünkü bu ülkede emperyalizm destekli yobazlık bu kadar güçlü değilken insanlar biribirinin inancını sorgulamaz bunu ayıp sayarlardı.kim oruç tutar kim tutmaz bunun çetelesini tutmazlardı.bu ülkede yaşayan gayrımüslimler bile oruç tutana saygı duyar yemek yiyecekse ona göre hareket ederdi.

kimse kimsenin inancıyla giyimi kuşamıyla ilgilenmedi taaki bu ülkede yobazlığı hakim kılmak isteyen emperyalizm yeşil kuşak projesine yol verene kadar.
içlerindeki kini ve islam düşmanlığını açığa çıkaran turnusol kağıdı ederinde saygısızlıktır. oropuçocuğu, inadına inadına derse su ile gelir top sakalını ve papyonunu s.ktiğim şapur şupur içerdi ders boyunca. birde bunların aynı kafadan öğrencileri vardı nefretle gün boyunca insanların gözüne soka soka bir şey yer içerlerdi. bir kez bile hiç kimse bir tepki göstermedi. zira biliyoruz ramazan boyunca milyonlarca oruç tutan olduğu gibi milyonlarcada bunlardan var. ve bekliyorlar ki birisi bir şey desin de haber olsun oruç tartışılsın. zaten her ramazan münferit yaşanan bir iki olayla bunu yapmazlar mı?
din ve vicdan özgürlüğü bireyi ilgilendirdiği içindir. oruç tutan insanların bekledikleri saygı, dem vurdukları din ve vicdan özgürlüğü kavramının diğer bireyler için kısıtlanması anlamını taşır. ateist, kendi hür iradesi ile inancının gerektirdiği şekilde davranırken (namaz kılmamak örneğin) kılan kişilerden rahatsızlık duysa bile bu onun problemidir. yani o sigaralar, pastalar, börekler, buz gibi sular şehrin en işlek mevkiilerinde hiç bir rahatsızlık duymadan afiyetle tüketilecektir. saygı duyun!
oruç tamamıyle kişisel bir ibadet şeklidir... oruç tutana nasıl bir saygı gösterilebilir ki... insanın insana normalde ne kadar saygı göstermesi gerekiyorsa oruç tutana da bundan fazlasını göstermesine gerek yoktur... oruç tutan milleti temsilen birşey mi yapıyor ki ayrıca herkes ona saygı gösterecek... bir oruç tutup onu da milletin başına kakacak olan tutmasın kardeşim... bir güzellik bekliyorsanız allahtan bekleyin.
çakma özgürlükçü tayfadır.
saygı göstermeyen adına büyük haysiyetsizliktir. ancak bir an aklıma takıldı ve düşünmeme neden olan bir konudur ki. bir de şöyle bakın.. saygı göstermeyen ve oruçlu kişinin etrafında rahatlıkla yemek yiyip içki içen insanlar var ve oruç tutan kişi bunları görüyor. kötü bir durum olsa da oruçlu arkadaş açısında biraz düşününce de nefsini daha iyi sınamasına sebebiyet veriyordur. yani direk saldırmamakta gerek.
oruçlu insanın yanında zorunda kaldığı için değil de bilerek, isteyerek hatta nazire yaparcasına yiyip, içen insanların yaptığı davranıştır. oruçlu birçok kişi yanında biri yemek yedi diye orucunu bozacak değildir hatta çoğu kimse için hiçbir şey ifade bile etmez ama olayın ince noktası kasten yapılmasındadır. metrobüste o kadar kişi oruçken bir kişi orospu karı gibi sakız çiğniyorsa o kişinin yaptığı saygısızlıktır, bakın ben oruç tutmuyorum sizde umurumda değilsiniz demektir.