bugün

yapanı var mıdır merak ettiğim iş..

internetten program indirirsin, setupını çalıştırıp adım adım ilerlerken illa ki bir yerde çıkar, ''bu lisansı kabul ediyor musunuz?'' diye.. altta da karamazov kardeşler uzunluğunda ingilizce bir yazı, heyhula gibi..
formalitedir, evet der yüklersin biter..

işte bu soruya 'hayır etmiyorum' cevabını verip setuptan çıkan var mıdır hakkaten çok merak ediyorum.. babamdan başka.. buna biri demiş ''okumadığın şeyi imzalama.. imzalamaaaaa..'' diye, adamda batıl inanca döndü olay.. e göz & nizam, akıl & mantık var, okumak yürek ister o lisans sözleşmesini, inattan hayır'a basıyor adam haha..

ben ise çok zengin olursam sadece bu sözleşmeleri okutmak için bir avukat tutup, onun akli dengesini sarsacağım kısmetse..
türkiyeden daha cok hacker cıkmasını saglayan genetik saptamalardan...
habire next install yapıyoruz ; adamların ingilizcesi olduğundan bi okuma zahmeti gösteryolar ve etmiyolar.
programın pc gereksinimlerini kabul etmeyip kendini yüklemekten vazgeçirmesinden daha iyi bir durumdur.
(bkz: siz kovmadınız ben istifa ediyorum)
program ile ortak paydada anlaşabileceğini düşünmektir, belki de daha çok umut etmektir.

program: bu programın yayıncısı güvenliğini tehlikede gördüğü takdirde, evinize gelip programı bilgisayarınızdan silebilir.
kullanıcı: o ne biçim iş öyle ya mondros'un 7. maddesi gibi. ben bunu reddedeyim, programa ultimatum vereyim de hizaya gelsin.

kullanıcı "kabul etmiyorum" tuşuna basar.

program: kurulum kapatılıyor. yüklemek istediğiniz takdirde, anlaşmayı kabul ediniz.

kullanıcı: ehem gel canım programım, gel ben kabul ederim ne güzel anlaşma öyle o gel kabul edeyim canım benim.
etik acidan, okumadan kabul etmekten daha demokratik bir harekettir. adam belki orda belki ingilizce olarak ana, baci, sulale sovuyor. ne biliyorsun...* " evet, her seye kabul, yeter ki yukleyim abi. " dersen nerde kaldi senin adamligin ? *
herkesin ömrü boyunca bir kez olsun denediği şeydir. ha bunu yapmakla hiçbir yere varamayız o ayrı. ama denemeliydik sonuçta bunu.
lisans anlaşmasını okuyan varsa şartlar uymayabilir.
yapılan tercih boykot niteliği taşımaktadır ve programı yüklememekle sonuçlanacaktır.
programın, çok katı, inatçı ve uzlaşmaz bir göt olduğunu anlamaya vesile olan hareket.

"hayır"ı tıklandığınız anda kurulumdan çıkıyor.**
resmen yazılım firmasına 'kalbini de kırarım, ananı da sikerim' demektir. yahu adamın programını yüklüyosun bari koşullarını kabul et la, bu ne vurdumduymazlık.
programla inatlaşmaktır .
aklıma recep bey geldi. hayır diyince copu yiyorsunuz. kurulum murulum hikaye.
setup ın lisans sözleşmesini silerek de yüklenebilecek programdır. sonuç değişmez o başka.
bilmediğim şeyin altına imza atmam sendromudur. onu yapmayıp referandumda evet diyorsa da dengesizin tekidir.
hayatı zor geçer .
kabul etmiyorum denildiğinde buton'u kitlenen, zorla kabul ettirilen durum.

"ske ske kabul ettiriyorlar aga" denilebilecek bir vaka.
kabul etmemek bir yana, lisans anlaşmasındaki maddeleri beğenmeyerek madde eklemek de mümkündür.
Kabul etmemekden once okunup okunmadigi dusunulmelidir ki okunsada kabul edilmemesi yuklenmeyecegi anlamina gelir.
sorumluluk almamaktır.
Lisans anlaşmasının Beğenilmemesi durumunda oturup yeni bir lisans anlaşması hazırlanıp karşı tarafa fakslanır. Yapıcı olmak lazım.
bazı maddelere şerh koymaktan sonra en büyük hayalim.