bugün

iki tane açarsın. Makinesi vardır. Birinden geçersin öbürüne ışinlanırsın. Böyle bir şeydir.
kış aylarının vitamin deposudur. hollanda milli futbol takımı için turuncu portallar denir...
bugün doğum günü olan bilgisayar oyunu. bi pasta kesip kutlayalım diyecem ama The cake is a lie cümlesi yankılanıyor kafamda.
ikinci oyuna göre daha kısa ama daha duygu yüklü olan fps görünümlü bulmaca oyunu. portal 2'deki gelişmiş grafikler, yeni ve daha çok sayıda bulmacalar, yeni karakterler ve eşli oynama seçeneği portal'da yok ama müzikler, konuşmalar ve özellikle sonu çok etkileyici.

oyunun half life evreninde olması oyuna ayrı bir güzellik katıyor. evrene rakipleri black mesa'ya kaybeden aperture science laboratuvarlarından bakmış oluyoruz.

steam'de portal serisi indirim zamanlarında 3 liraya düşüyor. half life oynamayanlar için the orange box adlı paketi almak daha iyi olacaktır.
Uzun süre oynayınca baş dönmesi ve mide bulantısı yaratan oyun. Net.
Uzun süre maruz kalındığında baş ağrısı yapan oyun.

Ayrıca filmi çekilmektedir, senaryolar bitmiş.
%50 19. bölüm %50 diğer bölümler şeklinde hazırlanmış oyundur. abi o ne y git git bitmedi bi türlü. ama sırf creditsi için bile değerli bir oyundur.

edit: ayrıca bizi yönlendiren bilgisayarın ses tonunu ve tavırlarını özellikle ikinci oyunda acayip derecede two and a half men'deki rose'a benzettim.
portal2sounds.com/

Tüm seslerini bulabileceğiniz site.
Fps'ye tamamen bulmaca olayı ekleyerek tamamen yepyeni bir hava katan valve oyunu. Ayrıca Half Life ile aynı evrende geçiyor olması ayrı bir artı. ilk oyun biraz kısadır ancak 2. oyun uzun ve güzeldir. Kesinlikle tavsiyedir.
2. ye göre hiç de kolay olmayan oyun. kısa olan oyun kolay olacak diye bir şey yok. 1. si aşırı hız gerektiriyor 2. de ise istediğin kadar sallan et hiç bir şey olmuyor.
gerçekten çok iyi bir oyun ancak 2.'ye göre daha kolay ve çok daha kısa. kesinlikle tavsiye ederim.
yine yeni yeniden de oynansa, hala zevk veren, hatta bitmesin diye kendime saat sınırı koyarak oynadığım oyun. *
oynarken ve oynadıktan sonra mide bulantısı yaratan oyundur.
credits'i sözleriyle, müziğiyle oldukça duygusal olan, half life hikayesine dahil bir valve harikasıdır. call of duty falan half life hikayesiyle alakalı serinin yanında boştur.

http://www.youtube.com/watch?v=Y6ljFaKRTrI
filmi de çekilmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=4drucg1A6Xk&feature=related
20 eylül' e kadar steam' da bedava olan oyundur.*
2. sinden sonra oynadım bunu. 2. ye nazaran daha kısa ve daha kolay. ayrıca bunda hızlandırıcı ve zıplatıcı sıvılar da yok. genede bazı bölümler güzel. en çok test 18 i beğendim.

ufak bir ayrıntı gözümden kaçmadı. 1.sinde turretler tarafından vurulunca duvara kanın sıçrıyor. 2. sinde kan yok.

portal 3 ü heyecanla bekliyoruz. veya expansion pack i çıkarsa onu.
ingilizce biliniyorsa oynanması farz olan oyun. Nasıl psikopatça bir dehanın eseri bilmiyorum ama pişman da değilim.
mükemmel bir fikir üstüne kurulmuş aşmış oyun. portal geçişlerinin beyni allak bullak etmesiyle midenizin bulanması mümkün. 18. bölümü oynarken, dikey zıplayış yapılan bölümde başıma ciddi ağrı girdi ve midem bulandı. glados'un konuşmaları ise koparmakta, bu yüzden ingilizce bilmiyorsanız türkçe altyazı paketini bulup kurun derim.
--spoiler--
bana kalırsa en komik laflar son bölümde glados'un sarı gözünden geliyor. pek bi meraklı olan bu göz tatlı sesiyle; "aa bu ne? yok yok şu ne? ordaki ne? aaa bu şeyin üzerinde rakamlar var" gibi yanak sıkılası sözler söylüyor. lavlara atmaya kıyamadım açıkcası ilk. *
19. bölümde pasta beklerken kendimi ateşe giden bir platform üzerinde bulduğumda ise o anı gerçekten yaşadım. "lan harcayacaklar lan beni" diye düşündüm resmen. zaten o anda giren psikopatça şarkı sizi iyice içine alıyor.
--spoiler--
portal 2 için sabırsızlıkla bekliyorum. oyunun videolarına bakarsanız daha çok aksiyonun bizi beklediğini görebilirsiniz.

ha bu arada:

the cake is a lie
glados'un yapılışını ve portal silahı üzerinde yapılan ilk deneyi konu alan, portal'dan daha önceki süreçte geçen ve portaldan kat ve kat daha zor olan bir diğer mod için:
(bkz: portal prelude)
(bkz: the cake is a lie)***
--
(bkz: glados)
(bkz: aperture science)
(bkz: chell)
(bkz: companion cube)
ASHPD ya da Portal silahınız ile duvarlarda geçitler açıp GlaDOS'un(oyundaki bize komutlar veren bilgisayar) bizim için hazırladığı bulmacaları geçmemizi istediği oyundur. Çok basit bir oynanışı var. Orta halli bir son ile oyun biter ve pasta gerçekten yalan olur.
yapımcısı valve olan ve oldukça underrated kalmış inanılmaz bir oyun. kısa sürmesine rağmen içinde birçok öğeyi barındırıyor. vurdusuz kırdısız (kısmen de olsa) fps nasıl yapılır göstermiştir.
üşütük işletim sistemi glados'unun, weighted companion cube'ünün, bazı bölümlerde çalan ve oyunun (daha doğrusu orange box'ın) soundtrackinde yer alan self esteem fund'ının, radyosunda loop'ta çalan müziğinin hastası olduğum oyundur. sadece bu oyun bile valve'nin yapımcılık konusundaki üstün zekasını göstermek için rahatça örnek gösterilebilir.
oynanış süresinin kısa olmasından başka bir eksisi yoktur bu oyunun, hoş daha uzun olsa bayabilirdi tabi bilemiyorum, fakat bu sorunu da ekstra haritalarla aşmış yapımcılar.

ayrıca oyunun credits'i harikadır, harika ötesidir. sırf onu görmek için bile orange box alınabilinir**.