1. 1.
    yapması bazen zevkli,bazen saçma,bazen gerekli olan eylem.
    1 ... frozen hopes
  2. 2.
    olayın bi süre sonra kabak tadı vermeye başlaması durumu
    ... pandora
  3. 3.
    "ay şimdi nasıl anlatsam sana?böyle bir durumun yani herhangi bir durumun,farketmez nasıl bir durum olduğu,işte o durumun anlatılırken,ya da yazılırken,ya da yaşanırken,her neyse işte,üzerine fazla düşülmesi,cılkının çıkarılması,mübalağa yapılması,uzatıldıkça uzatılması,gereksiz ayrıntılara girilmesi,işte bu ayrıntılar neler olur;böyle detaylar,konuyla alakasız şeyler filan,sonra işte bu durumun karşıdaki kişiyi boğması halidir abartmak" diyerek doğaçlama yapılabilinecek başlık.
    1 ... asiti kaçmış kola
  4. 4.
    bir anlık heyecanla mazur görülebilecek şeylerin, gereğinden fazla uzatılarak sevimsiz hale getirilmesi.
    ... hafiye
  5. 5.
    büyük bir sanattır; ruh halinin dayanılmazlığından kurtulmanın yoludur.
    1 ... calderon de la barca
  6. 6.
    sanat olduğu yolundaki entrylere katıldığım eylem. hele kafa dengi insanlar toplanmış ve bir laftan yola çıkarak abartma yoluyla nerelere geldiği görüldüğünde insan ayrı bir haz duyuyor.
    ... to madeira
  7. 7.
    mübalağa yapmak.
    1 ... pinkbaby
  8. 8.
    sınırları korunduğunda tam anlamıyla sanat denemese de, eğlence olabilecek fiil.
    2 ... dilemme
  9. 9.
    Bir şeyi olduğundan büyük veya çok göstererek anlatmak, mübalağa etmek. büyütmek, izam etmek.
    Çekimli Eylem * (ben) abarttım * (ben) abartmışım * (ben) abartırım (sen) abartırsın (o) abartır * (ben) abartıyorum * (ben) abartacağım
    ... fevkaladenin fevki
  10. 10.
    konuyla ilgili zekeriya beyaz hocamızın fikri :

- bir şeyi olduğundan fazla göstermek yani abartmak aynı zamanda yalan söylemek anlamına gelmekte olduğundan zinhar günahtır. her kim ki abartırsa öbür tarafta her gün kisik ateste 15 dakika yanacaktır.
    1 ... sheriff