1. 1.
  gezginlerin, gemicilerin ve tüccarların çeşitli nedenlerle sürekli ilişki içine girdikleri yerli halklarla karşılıklı anlaşmalarını sağlamak amacıyla oluşmuş karışık dillere denir. özellikle sömürgeciliğin geliştiği çağlarda avrupa devletlerinin denizaşırı bölgelerinde oluşmuştur.
  2 ... cilgin orman meyvesi
 2. 2.
  webcam kullanmayanlar ve bunu sorun etmeyenler icin icin msn messenger yerine windows'ta kullanilabilecek acik kaynak kodlu* program.

  http://www.pidgin.im/ adresinden indirelebilir.

  pek cok protokolu desteklemektedir. basitce anlatmak gerekirse tek programla ayni anda icq, yahoo messenger, msn uzerinden online olabilmenize olanak saglar.

  ayrica msn'de "rahip" kelimesini kullanamayanlar pidgin'de bu sorunu yaşamadan bol bol 'rahip' diyebilir; rahipler uzerine geyikler cevirip cilgin atabilir.

  linux kullanicilarinin vazgecilmezlerindendir.

  ayrica;

  (bkz: gaim)
  5 ... schizo
 3. 3.
  koca fotograf imkanıyla an itibarıyla msne basmaktadır.
  1 ... syme
 4. 4.
  Farklı diller konuşan halkların ilişkileri sonucu doğan ve bu ilişkilerde kullanılan dil.
  1 -1 ... linka
 5. 5.
  chat programlarını bir arayüzde toplayan program. artıları çok az yer kaplaması ve sade olması. başka da bi abiliğini görmedim.

  eksileri;

  - msnden sildiğiniz birçokları "naber nerelerdesin uzun zamandır yoksun" diye atlamaktadır. çünkü salak pidgin engelleme, silme gibi msn eylemlerini sıfırlayıp size yepyeni ve ağzına kadar dolu bir chat ortamı sunmaktadır.
  - sildiğiniz eski sevgililer, vaaay tükürdüğünü yalıyorsun tavırlarıyla konuşurlar.
  - smiley denen şeyi kopyalayıp her konuşma penceresinde kullanabiliyorsunuz ama hareketli olanlar kullanılmıyor. hareketinin belli bir noktasında donuyor.
  - aynı anda hem hotmail hem yahoo hem gtalkta durumunuz sabit. kişisel iletiniz de. halbuki iş için kullandığım msnime hayatının yarısı siyah yarısını beyaz geçiren büyük beşiktaşlı m.j. ruhun şad olsun yazmam biraz sakil duruyor.
  - dosyaları sorunsuz alıyorsunuz da nereye kaydettiğinizi zor buluyorsunuz.
  - alışmak sevmekten daha zor geliyor. neredeyse eklentileriyle 1 gb yer tutan msne geri dönmek için yanıp tutuşuyorsunuz ama daha az yer kaplayan versiyonu bulacağım diye makinaya da virüsü sokuyorsunuz.
  - web cam zaten yok. ne bekliyorum ki?
  - pidgini kaldırıp msn kullandığınızda sildiklerinizi listede göremiyorsunuz ama onlar görüyor. hepsini ekleyip tekrar silmeniz gerekiyor. ilk yazdığım maddeye de ek bana da kapak olsun. kurduysanız size de geçmiş olsun.
  1 ... kaptan arka kapi
 6. 6.
  anlık iletişim programıdır.
  sevdiğim özelliği sizi kimin engellediğini veya engellemeden listesinden sildiğini öğrenebilirsiniz.
  1 ... siriusx
 7. 7.
  ubuntu 10.04'e kadar varsayılan olarak gelen anlık ileti programıdır. ancak ubuntu son sürümünde pidgin'den vazgeçmiştir. pidgin'in aynı anda birden çok oturum açabilme gibi bir özelliği vardır.
  1 ... bos nicklere dogru ilerleyelim
 8. 8.
  Pamuk, kahve, tütün ve şeker etrafında dönen köle ticaretinde, olası bir isyanı engellemek için farklı dil altyapılarından gelen köle ve işçilerin karıştırılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Farklı kültürlerden getirilip köleleştirilmiş bu insanlar, birbirleriyle iletişim kurabilmek adına eğreti bir iletişim sistemi oluşturmuşlardır. Buna “pidgin” p-i-d-g-i-n denir ve bu karma dil anlaşmak için kullandıkları yoldur. Pidgin bir dil değildir. Farklı dillerden alınan sözcük dizilerinin gelişigüzel olarak bir araya getirilmesi ile oluşmuştur.
  1 ... barajyolu