bugün

Önce sözlük için tanım yapalım. Orkide çiçeğinin latince adıdır.

Çiçekleri bazı duygularla eşleştiririz. Kırmızı gül aşk, sarı gül ayrılık gibi... phalaenopsis çiçeğini de arzu ile eşleştirmek gerekir. Suyu sevmez, sıcağı sever, aşırı ilgiden hoşlanmaz, biraz bakımla açtığı çiçekleri 3 ay canlı kalır, narindir, güzel kokar...
bir orkide türü. özen isteyen bir çiçek. beslemek istiyorsanız ona her çiçeğe gösterilen sevgi ve ilgiden daha fazlasını vermek zorundasınız. 2 yılda bir çiçek açtıklarını duydum ama yüzeysel bir araştırma yaptığımda bunu doğrulayan bir bilgiye rastlayamadım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/phalaenopsis
görsel

Yaklaşık 3 ay boyunca çiçekli kalan bu bitki genellikle senede 2 kez çiçek verir. Sıcak ve nemli havayı sever. Aydınlık, ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bulundurulmaktan hoşlanır. Anlayacağınız epeyce nazlıdır ancak emin olun evinizin sıcak ortamı bu bitkiyi mutlu etmeye yetecektir. Kış ayları boyunca her gün sulamanıza kesinlikle gerek olmamakla birlikte haftada 2-3 kez sulamanız yeterli olacaktır. Yanlız bu aşamada şu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir... Bilindiği gibi ev hanımlarının büyük bir kısmı çiçeklerinin tabaklarına su koyup öylece bırakmayı tercih ediyorlar ancak bu bitki böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyor... Staj yaptığım zamanlarda böyle bir hata yaparak bitkinin ölümüne yol açtığım için sizi baştan uyarmak istedim. Siz siz olun tabağına kesinlikle su koymayın...

Çiçeklerle yakından ilginen bir çok kişi bu yazıyı okuduktan sonra belki şöyle bir şey sorabilir. Neden tabağına su koymuyoruz? Çünkü direk olarak suya oturtulan Orkide gibi hassas bitkiler, köklerinin su ile direkt temasta bulunması nedeniyle çürüyebiliyorlar. Bu nedenle bitkiyi suladıktan sonra saksının altını mutlaka silmek gerekiyor. Bir diğer çözüm ise saksı ile tabak arasına çakıl taşları döşeyerek direkt teması engellemektir.

Phalaenopsis normal toprağa direk olarak ekilemez. Buradanda anlayacağınız gibi toprağı özeldir. Yetişme ortamının içerisine ağaç kabukları, yaprak çürüğü ve kuru dal parçacıklarından oluşan karışımların olması nominal büyümesi açısından son derece önemlidir. Senede bir kez tercihen bahar aylarında ve çiçek açmadığı bir dönemde toprağının değiştirilmesi gerekir.

Orkide'nin çiçekleri yaklaşık 3 aya yakın bir süre boyunca canlı kalır. Bu sürenin sonunda, çiçekler dökülünce çiçeği taşıyan sap orta noktasından kesilmelidir. Böylelikle bitkinin enerjisi boşa harcanmamış olur ve yeniden çiçek verme işlemi hızlanır. Çiçek verme mevsiminide unutmadan söyleyeyim Aralık-Mayıs arasıdır. Bitkinizin ne ölçüde sağlıklı büyüdüğünü yaprak renginden anlamanız mümkündür. Çoğu ev bitkisinin aksine, koyu ve parlak yeşil yapraklar orkidelerde sağlık göstergesi değildir. Tam tersine, sağlıklı ve yeterli ışık alan bir orkidenin yaprakları çimen yeşiline yakın bir rengi alması gerekmektedir.
an itibariyle kendime hediye aldığım çiçektir efenim. Hediyenin fiyatı 19.99 tl orkıde yazıyor sonra bıraz araştırdım sozukten en ucuz ve ev yaygın turu de buymuş zaten beyaz seramık saksı 3.99. Pek guzel yahu bu çiçek alın efenım alın. **ikea bozuk moralimin bir numaralı ilacı
Ya ben öldü diye attım. Çok üzgünüm.