bugün

Haz­ret-i is­mâ­îl'in oğ­lu Kay­zar sü­lâ­le­si­nin en şe­ref­li­si olan Ad­nân'a ka­dar uza­nır.

Al­lâh Ra­sû­lü -sal­lâl­lâ­hu aley­hi ve sel­lem-, ne­se­bi­nin ne­zîh ve pâk olu­şu hak­kın­da şöy­le bu­yur­muş­tur:

" Ben, câ­hi­li­ye dev­ri­nin kö­tü­lük­le­rin­den hiç­bir şey bu­laş­mak­sı­zın, ana ve ba­bam­dan mey­da­na gel­dim. Ben, tâ Âdem'den ba­ba­ma ve an­ne­me ge­lin­ce­ye ka­dar hep ni­kâh mah­sû­lü ola­rak mey­da­na gel­dim, as­lâ zî­nâ­dan mey­da­na gel­me­dim!" (ibn-i Ke­sîr, el-Bi­dâ­ye, II, 260)

Fahr-i Kâ­inât -sal­lâl­lâ­hu aley­hi ve sel­lem-, bu hu­sû­su ha­dîs-i şe­rîf­le­rin­de şöy­le di­le ge­tir­miş­tir:

"Ben, Âde­mo­ğul­la­rı'nın en ha­yır­lı ve en te­miz olan­la­rın­dan, de­vir­den de­vi­re, âi­le­den âi­le­ye ge­çe­rek, ni­hâ­yet şu için­de bu­lun­du­ğum âi­le­den vü­cû­da ge­ti­ril­dim! (Bu­hâ­rî, Me­nâ­kıb, 23)

"Al­lâh Te­âlâ ib­râ­hî­mo­ğul­la­rı'ndan is­mâ­îl'i seç­ti. is­mâ­îlo­ğul­la­rı'ndan Ki­nâ­ne­oğul­la­rı'nı seç­ti. Ki­nâ­ne­oğul­la­rı'ndan Ku­reyş'i seç­ti. Ku­reyş'ten Hâ­şi­mo­ğul­la­rı'nı seç­ti. Hâ­şi­mo­ğul­la­rı'ndan Ab­dül­mut­ta­li­bo­ğul­la­rı'nı seç­ti. Ab­dül­mut­ta­li­bo­ğul­la­rı'ndan da be­ni seç­ti."(Müs­lim, Fe­dâ­il, 1; Tir­mi­zî, Me­nâ­kıb, 1)

ayrıca;

(bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurey%C5%9F)