1. 1.
  viskozitesi yüksek lavların veya mağmanın hızlı soğuması sonucu oluşan yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında genleşerek 10-30 misli bir hacim büyümesi gösteren camsı, volkanik bir kayaçtır. Jeolojide inci taş olarak da isimlendirilir. bünyesinde eş merkezli çatlaklar içerir.
  2 ... grup vitamin
 2. 2.
  bazı perlit türleri kırıldığı zaman inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden perlit ismi inci anlamına gelen perle kelimesinden türetilmiştir.

  bu malzemenin hacmi büyütülmüş hali* çok sayıda ufak hava odacıkları muhteva ettiğinden perlit iyi bir ısı ve ses yalıtım malzemesidir. volkanik kayaç olmasından dolayı yangın yalıtımında da etkilidir.

  malzemenin yurt dışında gördüğü talep çok fazla olmakla birlikte ülkemiz bu malzemenin, madenin yatağıdır. gelin görün ki bu nadide malzemenin kıymeti ülkemizde henüz bilinmemektedir.
  1 ... koko
 3. 3.
  bir volkanik cam olan bir endistiyal ham madde ege bölgesi'nde izmir çevresinde zengin yataklara sahiptir. türkiye bu alanda dünya ikincisidir. kullanım alanı çok geniştir.
  ... puldüşü
 4. 4.
  Ferrit ve sementit karşımına perlit denir. Oda sıcaklığına kadar soğutulduğunda yapısı bozulmayan, mikroskop altında incelendiğinde ise inci gibi parlak olduğu görülebilen demir-karbon alaşımı maddedir.
  1 ... chelidze
 5. 5.
  inci taş.
  1 ... conspirator
 6. 6.
  bitkiler için; nem ve sıcaklık tutma özelliğinden dolayı iyi bir çimlendirme ve büyütme ortamı sağlayan volkanik kayaçtır.
  7 ... metalt
 7. 7.
  yalıtım açısından çok güçlü bir malzeme olmakla beraber, bu malzemeden yapılabilecek tuğla ve sıvalar da şu anki eşdeğerlerinden çok daha hafif olmaktadır.
  3 ... jamall
 8. 8.
  özelliklerini cok iyi bilmeme ragmen endustriyel hammaddeler dersinden gecmeme yetmemiş buna ragmen hala cok sevdiğim,iyi bir pazara sahip,keske bir perlit madeni bulsam dedirten(!) guzide bir kayactır.
  ... harley quinn
 9. 9.
  dolgu ve yalıtım malzemesi olarak kullanılan doğal taşlardandır.
  ... diye dusunuyorum
 10. 10.
  abd ve rusyadan sonra 3. sıradayız. bizim sorunumuz işlenmeden satış yapmamız ardından bor madeninde olduğu gibi işlenip geri almamız ki bu da kazık fiyat demektir. neyse ki bunda durum biraz daha farklı belli ölçülerde işleyip ihraç ediyoruz.
  özellikle saksı bitkileri olmak üzere peyzaj çalışmalarında kullanılan beyaz küçük taşlar. yol kenarlarında beyaz çizgiler yapmakta da kullanılıyor bir de strafor/izolasyon malzemesi olarak kullanılıp güzel de para kazandırıyor. izmir çevresinde bulunanlar için bir yatırım sahası.
  ... terekeme balasi