bugün

antik yunan kentlerinde, savaşçı olarak yetiştirilecek ve ergenliğe yeni adım atmış gençlerin, zaman ve enerjilerini karşı cinsle harcamamaları için yetişkin bir erkeğin yanında homoseksüel ilişkiye dayalı bir eğitim alması amacıyla kurulmuş askeri okullar bulunuyordu.

görsel
günümüzde pederasti* olarak adlandırılan bu öğreti; yalnız antik yunanlılarla sınırlı olmayıp afganistan, pakistan, hindistan, ortadoğu ve kuzey afrika'yı da kapsayan geniş bir ölçekte etkili uygulama alanı bulmuştur.

pederasti öğretisi, günümüz toplumlarının bir çoğunun genel değer yargılarına ters düşse de özellikle, afganistan'ın güneyi ile hindistan ve pakistan'ın kuzey bölgelerinde, devletten bağımsız egemenlik alanı oluşturmuş aşiret liderlerinin zenginliği, bu yönde eğitim almış olan mahiyetlerindeki 'oğlan' sayısının çokluğu ile ölçülmektedir.

olayın ilginç tarafı şudur ki,

günümüzde bu bölgeler; islam hukukunun en katı kurallarla uygulandığı bölgeler olmasına ve islam dini'nin homoseksüel ilişkiyi kesinlikle ret etmesine rağmen oğlancılık kol gezmektedir.