bugün

yalnız hiç bir tadı ve anlamı olmaya kahvaltı.
Defaultu, bir burçak bisküvi ve bir duble bardak çaydır.

Ardından yakılan sigara, paha...
haftanın evde yapılan tek kahvaltısı olması sebebiyle çok uzun süren tadı çıkartılana kadar bırakılmayan kahvaltı.
sıkıcı pazar günlerinin, hazırlaması ve 1 saate yayılan uzunluğu ile en keyifli ritüelidir.
pazar günlerini değerli kılan belkide en önemli aktivitedir.masada envai çeşit kahvaltiliklarin olmasina gerek yoktur, gönül bir çift göz arar .
* *
birde köyde olursa tadından yenmez akşama kadar muhabbet gırgır, şamata...
genellikle pazar günleri veya acıkmış karınla geçirelen cumartesi geceyarıları girilen entrydir.

koskaca bir haftanın en miskin zaman diliminde yaşanır ve miskinlik zamanı ne kadar çok uzun olursa tüm haftanın atraksiyonu masaya yatırılıp didiklenir.

olmaza olmazları..

1- sıcak gıda.. yumurta, börek, yumurtalı ekmek, akıtma, gözleme ... ... ... uzar gider...

2- 2 çeşit sıvı. taze sıkılmış meyva suyu, içine 1 kaşık türk kahvesi konulmuş sıcak süt, çay, bitki çayları, su.

3- gazete... bol ekli ve masanın kalabalığına göre, takas adaletini sağlayabilecek miktarda olması şarttır. bu arada kimse kendi gazetesini okumaz hep birilerininkine salça olur. en kıyak anları güzel bir haber veya makale yakalayanın akıcı bir hakimiyetle yazıyı özetleyip şevklendirmesidir.

4- tatlı... sıcak gidalara eşşek gibi yumulduğunuz ve sıvılarla çoşturduğunuz için ufacık kaselerde servis edilmesi daha mantıklıdır. mideniz bu raddeyi kaldırmasa bile o ufak ve renkli servisler ruhunuzu doyurur. amaaa yok arkadaş ben daha yerim diyorsanız acil ihtaç camını kırıp nutella'ya saldırın.

5- hızlı yeyip ''yahu şu sofrayı kaldıralımda gazeteleri öyle okuyalım.'' mantığı eshefle kınanır.

6- masanın hazırlanma evresine yardımcı olursanız uykunuz açılır ve randımanınız artmış olur.

7- saat takılmaz.. saat soran sevilmez.. geç kaldım imalarından hoşlanılmaz.. maillerime bakayım kolpası yapılmaz..

8- en son olarak türk kahvesi yada espresso. yeme performansına bağlı olarakta yanında soda veya su..
en neşeli andır. bütün aile masa başın da toplanır.
aile bireyleri pek iyi anlaşamayan bir evde yapılması çekilmez bir hal alan kahvaltıdır.
bakkala gönderilen çocuğun, salam, sucuk, meyve suyu, efendime söyleyeyim patates kızartması varsa tek eğlencesidir.

siz siz olun küçük veledinizi bakkala markete göndermeyin. gönderiyorsanız da güzel kahvaltı hazırlayın ki, der meister abisi gibi pazar sabahlarına mutsuz uyanmasın.

içime işlemiş arkadaş, pazar sabahı ağlayarak uyanıyorum resmen "ekmek almaya gönderecekler ya!" diye. sakin ol meister, hepsi geçti. artık küçük kardeşin gidiyor, sen büyüdün. ders çalışıyorum ayağına yatarak bakkaldan kaçabiliyorsun.

evet, derin nefes al... sen de meyve suyu al lan...
hafta içi birarada olamayan aileler için haftanın en keyifli sabahı olmasını sağlayan uzun kahvaltıdır. fırından yayılan kek kokularıyla oğlumu uyandırmanın dayanılmaz mutluluğudur.
haftanın en güzel en keyifli kahvaltısıdır.kahvaltıdan nefret eden biri olduğum halde pazar kahvaltılarını asla kaçırmak istemem.annenin yaptığı müthiş poğaçalar,börekler,pizzalar,kızartmalar vb. özel yiyeceklerle süslü süslü hazırlanan kahvaltı sofrası balkonda içilen çaylarla pazar günün verdiği sessizlikle huzur verir,ailenizle birlikte olmak mutlu eder sizi.
pazar kahvaltıları resmen dinlendirir insanı.
(bkz: düşündüm buldum yüzyıllık gerçekmiş).
(bkz: pazar kahvaltısı).
seneler önce,
genç adam bir akdeniz kasabasında,
genç kız 50 km ötede bir ada'da,
aynı denize bakıyorlar her sabah uyandıklarında,
bazı sabahlar nem oranı düşük olunca ada net olarak görünüyor,
genç adam acaba "ada yaklaşıyor mu?" diyor,
bir pazar sabahı hayal kuruyorlar telefonla,
bir pazar sabahı kahvaltı yapıcaz diyorlar beraber, seneler sonra, hiç ayrılmicaz, öpücüklerimiz renk katıcak sabaha, her şeyi beraber hazırlicaz..
sonra genç adam bir pazar sabahı, pazar kahvaltısı başlığına denk geliyor,
hem de sabah, bir otelin kahvaltı salonunda tek başına kahvaltı yapmışken..
tüm aileyi masa başında toplayan kahvaltıdır.değeri; paha biçilmez.
sonrasında tuvalet keyfi yapılan sağlam kahvaltıdır.
çizgili pijama sefası..*
işsiz adamlar için anlamı olmayan kahvaltıdır. bize her gün pazar azizim.
halen yapılmamış olandır. lan acıktım !
babamın hazırladığıdır. merakla bekliyoruz. anneme kalsa sanırım saat 11 gibi hazır olurdu. e o zaman, babam "bu saate kahvaltı mı kalır ya?" diye sinirlenir sonra fıttırır çileden çıkardı. adam, kalktı "ben hazırlarım." dedi. süper ya. canım babişim.
en huzurlu kahvaltırıdır. şairin dediği gibi;

"öğle yemeği hakkında ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı..."
pazar gününü verdiği huzurla yapılan kahvaltıdır.

(bkz: ölmeden önce yapılması gerekenler vol 452413)
Cumartesi kahvaltısının yerini tutamayandır.

Yarın okul var, değil mi ama? Onun stresi var, sona kalan ödevler var, ders çalışmanın gerekliliği var. Pazar kahvaltısı out yani. Hıh.
birisi siz kalkmadan önce hazırladıysa en güzel kahvaltıdır. ama tek başınızaysanız hiç de sanıldığı gibi güzel değildir.
her pazar bu başlığı okumak ya da bu başlığa birşey karalamaktır.