Öğrenim psikolojisinin en önemli konularından biri olan Klasik koşullandırma, Rus fizyolog, psikolog ve hekim Ivan Petroviç Pavlov tarafından ortaya konmuştur. Pavlov' un köpeği olarak bilinen deneyde köpeğin belli uyarıcılara karşı vermiş olduğu tepkiler ölçülmüş ve yorumlanmıştır.

(bkz: https://onedio.com/haber/...-kosullanma-deneyi-586825)
(bkz: maslow un köpeği)
Bu deney aslında panik atak acık alana cıkamama gibi durumların nasıl algı meselesı olgunu nasıl sartlanmayla olustugunu acıklıyor ama tedavıde bu kopek acaba et gorunce yınede salya akıtmısmıdır.yoksa sadece zıl duyuncamı artık salya akıtmıstır.yanı kopegı tekrar zıl duyunca tepkı vermemesı ıcın ne yapılabılır.bunla ılgılı arastırma lazım bıze kı bu konuda net tedavı gelıstırelım.
sagopa kajmerin şarkısıdır...
Arkadaşımı hatırlatan hikaye.
şartlı refleks.

günümüz türkiye'sinde ikili ilişkilerde de ilgili deney yapılıyor zannımca.

örneğin sizi terk eden sevgiliniz ile barıştığınız zaman, sizi tekrar terk ediyor.
sonra bir daha barışıyor sizinle, içinizden tekrar gideceğini biliyorsunuz.
sonra değişik bir şey oluyor. ne mi oluyor?

kişi tekrar terk ediyor. *

pavlov'un değil de, eski sevgilinizin köpeği oluyorsunuz.
olmayın.
(bkz: ne çektik be)
Şöyle bir şey de olabilir.
görsel
Havlamaz. Havlamayan köpek napar ısırır. Isırırsa nolur pavlov kuduz olur.

Demek ki neymiş köpeklerimizin aşısını yaptırıyormuşuz.
yazık lan dediğim köpek.
Eğitim fakültesinde genelde pavlov'un iti diye tabir ettiğimiz klasik koşullanmanın başrol oyuncusu.
havlar. açık ve net.
yıllarca eziklediğim hayvan oldu. ne zaman kedim mama kutusunu elime alır almaz kutunun içindeki kıtır mamanın sesinden mamanın geldiğini anlayıp halay çekmeye başlar oldu işte o zaman dedim ki hayvanın hakkını yemişim.
Koşullu sartalanan bir garip hayvan.

Bir hayvanın duygularıyla oyna, sonra da buna bilim de. Sikerler bilimini!!!
(img:#974408)
Edit: çizimler akılda kalıcılığı artırmak içindir.
Yiyosa kediye de yapsaydi bu deneyi. Yapamazdi, buldu gariban kopegi kole etti pezevenk.
kişiliksiz bir köpektir. Red kid'in bile köpeği Rintintin'i herkes ismiyle bilirken bu yalnızca pavlov'un köpeği olarak bilinir. Bir leslie gibi efsane olması tabi ki beklenmez ancak bir şeyleri farklı yapıp adını yaşatabilirdi. Belki de yapıyordu ama Pavlov'un kahrolası deneyleri hayvanı aptal etti.
yüksek ihtimalle içlerinden,

"ulan pavlov ibnesi iyice köpek etti bizi de he"

diye söven köpeklerdir.

lan aç hayvanlar aç.

oyun olur mu bununla?

açlık ne bilmez misin sen?
(bkz: şartlı refleks kuramı)
http://www.youtube.com/watch?v=_dYZIyTb1Mw
balık hafızalı ittir. ne kadar eğitim versen hikaye.
ben tanırım hocam pırıl pırıl köpektir.
klasik koşullanmış köpektir. ve kesinlikle 8.nesil bir yazar değildir.
pavlov un köpeğini yeni öğrenenler var. çoluk çocuk oldu buralar hep.

tanım: pavlov un deney kobayı.
8. nesil yazardır. koştursundur. zil çalınca tabi.