ic basincin etkisiyle ve cogunlukla buyuk ses cikararak dagilmak, infilak etmek anlamina gelir.
aşırı sinirlenme sonucu gözün dönmesi, olacaklardan sorumlu olmamak.
sürtme, darbe, vibrasyon, ısı ve ışık etkisi altında stabil olmayan sıvı ve gaz maddelerinin fiziksel genleşme veya kimyasal reaksiyonu sonucu, ani olarak genleşmelerine ve sıcaklık artışı getirmelerine denir. patlamada alev iletimi şok dalgaları ile olur ve aynı zamanda gaz karışımı kimyasal bir reaksiyon ile yanar.
saatli bombayı imha edemeyeceğini anlayan bir bomba imha uzmanının son sözü. bombayla olan acıklı ve kısa diyalogta söylenen tek söz.
ülkedeki ve dünyadaki patlamaların günlük hayata yerleşmesi sonucunda artık hiçkimseyi etkilemeyen, kimseyi öyle çok da korkutmayan ve sıradanlaştırılmış! kelimedir.
gayet güzel bir burak kut şarkısı
(bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

senin için kendimden vazgeçtim anla
devam edip hayatı yaşarım sanma
bu acı beni tüketir öldürüm yanına kalmaz
kadere karşı durdum bak neler oldu
beni yerden yere vurdu kader mahkumu oldum
artık senden hayır yok üzgünüm
ruhum bedende durmaz çok üzgünüm
en büyük patlama burda kalbimde oluyor
en büyük fırtına burda içimde kopuyor
gidiyorum buralardan burda yaşanmıyor
öyle zor ki unutmak mümkün olmuyor
burak kut'un son albümündeki ikinci hit slow şarkısı.
bik benktir.
bu aralar yine beklenen olmalı ki şehrin tüm giriş çıkışları kontrol altında. adı lazım değil 5 harfli, benden demesi.

edit:fena tırstım lan, sabaha döneyim ben gerisin geri.
az önce yeşilpınar taraflarından şiddetle duyulan bir patlama sesi geldi. yapmayın gençler.
önümüzdeki iki ay içerisinde gerçekleşmesi muhtemel hadise. dün akşam saatlerine doğru Marmara park bomba ihbarı ile boşaltılmış. pelican mall da aynı şekilde kapatıldı. bunların üstüne bu sabah çeşme'deki teyzem aradı. çok yakın bir arkadaşının bankacı olduğunu ve türkiye'deki büyük iş adamlarının hemen hemen hepsinin hesaplarını boşalttığını, mümkün olduğunca kalabalık yerlerden uzak durmamız gerektiğini söyledi. uzun zamandır kimseden ses soluk çıkmıyordu zaten. diyeceğim o ki dikkatli olun ve en azından bir süre kalabalık-kapalı mekanlardan uzak durun. taksime gitmek yerine sokak arası kafeleri tercih edin mesela.