bugün

en lezzetli salatalardan birisi. bol limonu ile herkesin damak tadına uyabilir. patatesler haşlanıp küp küp kesilir. ben havuçları da haşlayıp minik minik doğruyorum. yeşillik ve kırmızı soğan ile de tamamlıyorum. harika bir tad.
maydanozun bol konulması gereken salata. maydanoz ve limonu bol olursa harika bir salata olur. ayrıca diğer salatalara göre oldukça doyurucudur.
Az sonra yapmayı planladığım ,güzel bir salata çeşididir.
Şu an marul olmadığı için yapamadığım salatadır.
lan annanem yapıyor bunu ne kadar güzel oluyor varya böyle tabaklar boyu yiyorum. eve gelip kendim yapıyorum tövbe tövbe böyle bir iğrenç. allah allah ya. çabuk tarafından annane olup sihirli annane gücümle patates salatası yapmalıyım.

patateslerin haşlanıp salata malzemesinin içine eklenip biraz sumak ve pul biberle renklendirildiği, limon oranının önemli olduğu yiyecek.

(bkz: sihirli annane gücü)
8 adet büyük boy patates kabukları soyulmadan tencereye koyulur. 5 litre kaynar su eklenir ve yarım saat yüksek ateşte kaynatılır.
Kaynattığımız patatesleri hemen tenceren alıp içi soğuk su dolu başka bir kaba aktarıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz.
kabuklarını soyduktan sonra patatesleri keskin bir bıçakla rasgele kesip küp küp doğrayın.
2 adet orta boy soğanı ve 5 dal maydanozu iyice doğrayın. Ve daha önceden hazılamış olduğunuz doğranmış patatese ekleyin ve yavaşca karıştırın.
Servis edeceğiniz miktarda patates karışımını alın ve sofraya getirin. isteğinize göre tabaklarınıza aldığınız patates karışımına tuz pul biber limon ekleyerek yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.
90ları yaşayan çocukların efsanevi yiyeceği. altın günlerinde az mı yedik be. ama tabi en eğlenceli kısmı masaya dizilip misafirlerin beklendiği andı. bir çatal vuramazdık ona.
yemeğe doyulmayandır. her öğün yenebilir. her güzel şey olduğu gibi oda bol kalorilidir. bol yeşillikle enfes olur.
100lerce farklı tarifi bulunabilecek gurme lezzet.
Lezzetli ürün. Bol yağlı olanı tercih sebebidir.
Olsada yesek.
çok sevdiğim,doyurucu salata.
Artık o kadar çok salata çeşidi var ki. Demode olmuştur.
Herşeye yakışan salata türüdür. Üzerine ketçap sıkılır, nar ekşisi sıkılır, yoğurtla yenebilir, ranch sos sıkılır,pul biberli olur, kaşarlı yapılır.yanında bide kola olucak her türlü yenir yani.
"üzerine biraz mayonez sıkarak tüketmeyi deneyin" derim. ev hanımlarının vazgeçilmezi, güzel bir salata.
Evde validenin misafirleri uğurlamasıyla zevkle yenilen şey.
hafif limonlu,domatesli,maydanoz ile doyumsuz olur.çayın yanında o kadar iyi gidiyor ki.
kermeslerin vazgeçilmezi, altın günlerinin alternatifi. lezzetlidir yalan yok.
Hakkında almanların bolca şarkı yazdığı salata
Dicki titten Kartoffelsalat vb.
bir üst güzelliği yumurta salatası.
Yazın yenen çoban salatanın patatesli versiyonu gibi olsa da muazzamdır. içine bahsrat katmayı da unutmayınız; patates onu bir güzel absorbe eder, ohh mis... Olsa da yesek!
en sevmediğim yemeklerden biri.

keşfedenin allah belasını versin.
Bu aralar patates fiyatından dolayı lüks tüketime giren, toplumun %5'ine hitap eden, adı "salat dö patato" olacağından korktuğum leziz salatadır.
fiyatların ucuzlamasıyla hücum edilen salata.
yaz aylarının serin yemeği.

severek yerim.