1. 1.
  voleybolda, smaçörlere pas dağıtan oyuncudur. 3 numarada oynar. oyunu asıl yönlendiren oyuncudur pasör. voleybolda her servis geçtiğinde, her oyuncu saat yönünde bir tur döndüğü için pasör her zaman 3 numarada olamayacaktır. bu yüzden, rakip takım servis atar atmaz çeşitli kombinasyonlarla 3 numaraya geçiş yapar.
  1 ... yozishanko
 2. 2.
  (bkz: asist)
  1 ... laedri
 3. 3.
  voleybolda rakip servis atarken kıçı rakibe dönük tek oyuncudur. konumu uygun bir hareket ile küt vuran arkadaşa topu havalandırmaktır.

  pasör küte (bkz: smaç) kalkarsa ve yanında da bu sporu yeni öğrenen biri varsa sakatlanması mümkündür. zira yeni öğrenen arkadaşımız, pasörümüzün havalanması esnasında altına girip onun dengesini bozup yere kapaklanmasına ve akabinde elini burkmasına, tendonların yırtılmasına neden olabilir. nasıl oluyor diye sorulmasın zira ben de anlamış değilim ama heyhat arkadaş eli sarılı dolaşıyor.

  sonuç olarak pasörün her iki ayağı birden 20 cm'den yukarı havaya kalkmamalı diye hemen şimdi götümden bir kural uydurabilirim. hayırlı olsun.
  ... kackelacka
 4. 4.
  takımın çöpçüsüdür kendileri,pas verir.bütün topları pamuk gibi yapıp smaçörün sayı almasına sebep olan kişidir ama pek fazla başrol oynayamaz. (bkz: her smaçörün arkasında iyi bir pasör vardır)plase yapmak gibisi yoktur,özünde voleyboldaki en güzel,en zevkli pozisyondur.
  1 ... mathildalp