1. 1.
  ispanyolca tutku.
  (pasión)
  ... andalucianprincesa
 2. 2.
  Milattan önce 5. yüzyılın son yarısında yaşayan pasion, o zaman bir şehir devleti olan Atina'ya savaş esiri finikeli bir köle olarak geldi. Bugünkü Pire Limanı'nda bankacılık yapan iki ortağa satıldı. Bir süre sonra becerikli bir köle olduğunu ispatladı ve sahipleri Pire Pazarı'ndaki altın döviz işlemlerinin sorumluluğunu ona verdi. Karlı döviz işlemleri yaptığı için faiz borcu tahsildarlığına terfi etti. O dönem faizin vadesi yeni ay çıktığında geliyordu. ortalama faiz yüzde 10'du. Son olarak limanda tam bir bankacı gibi kredi anlaşmaları yapmaya başladı. yeteneğini ve dürüstlüğünü ispatladığı için özgürlüğü verildi. Emekliye ayrılmaya karar verdiklerinde esi sahiplerinin işlerini devraldı.

  Limana gelen malların fiyatları açık artırmalarda çok yükseldiğinde devreye giriyor, alıcıları finanse ediyordu. Yatırım bankacılığına da soyundu. O dönem Atina ve rakibi Sparta sürekli savaş halindeydi. Askerlerin kalkan ihtiyacı bitmiyordu. kalkan üretimine yatırım yaptı. Bir bankacılık devine dönüştüğü için savaş zamanı kasası sık sık boşalan devleti bile zaman zaman finanse ediyordu. Arkeologlar sadece borç vermek için kullandığı sermayenin 300 bin gümüş sikke olduğunu ortaya çıkardı. Yüzde 10'un çok üstünde faiz oranlarıyla para satıyordu.

  En büyük yatırımı ise kendine oldu. Devlete bir defasında bir savaş gemisi ve bin kalkan bağışladı. Karşılığında atina vatandaşlığı aldı. Milattan Önce 370'te öldüğünde açıklanan mirası günümüzü andıran bir hukuk savaşı başlattı. karısı ve bütün işlerini bir zamanlar kölesi olan, yaşlılık yıllarında onu adına bankasını yöneten Phormio'ya bıraktı. Oğulları miras davası açtı. 19 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından miras, erkekler arasında paylaştırıldı.
  ... rick blaine