1. 1.
  --spoiler--
  Genelde geçinmesi zor kişilerdir ve birebir ilişkilerinde çoğunlukla sorun yaşarlar. Kuşkuları nedeni ile mesafelidirler, fazla gülmezler.
  Başkalarına olan güvensizlikleri yüzünden kendi kendilerine yeterli olmaya çalışırlar. ilişkide oldukları kişileri sürekli kontrol altında tutma ihtiyacındadırlar.
  Eleştiriye aşırı duyarlıdırlar. Kendi yaptıkları yanlışlıklarda bile kendilerini suçsuz görüp, başkalarını suçlama eğilimindedirler.
  Bu kişiler başkaları tarafından plancı, içlerini açmayan, kapalı, alıngan, kıskanç, tartışmacı kişiler olarak tanınır.
  Paranoid kişiler çevrelerinde huzursuzluk meydana getirirler. Aşırı temkinli davrandıklarından girişken değildirler.
  Paranoid kişilik yapısı ilk olarak çocuklukta veya ergenlik döneminde gelişmeye başlar. Arkadaş edinememek, aşırı hassas olmak şeklinde temel belirtiler verir.
  --spoiler--
  2 ... cengelkoyolurmasal
 2. 2.
  Psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Diğer kişilik bozukluklarına nazaran dışarıdan normal gözlem sonucu kendini pek belli etmez, anlaşılmaz.

  Bu Bireyler sürekli biçimde inkar ve yansıtma
  mekanizmalarını kullanma eğilimindedir. Sosyal ilişkilerinde fazla duyarlı olurlar. Çevreye uyum konusunda skizoid kişilerden daha az içe dönüktürler. Olası herhangi bir eleştiriyi olgun biçimde karşılayamazlar. Mesleki yaşamlarında çok çalışır ve göz önünde olurlar, göze batarlar. Bunların yanı sıra;

  -yetersilik hissi
  -yanlış hareketlerin -kötü diye nitelendirilen davranışların- sorumluluklarını kabul etmeme
  -inkar
  -moral eğilimlerini abartma ve başkası üstüne atma
  -kabul edilmeyen ve doyum bulmamış seksüel nitelikteki istekleri inkar etme ve başkasına yansıtma
  gibi nitelikler görülür.
  1 ... astronomisindebikini
 3. 3.
  Paranoid kişilik yoktur. Paranoyak yapan kişi vardır. Sana hastasın diyen gerçek hastadır. Hastasın denmesinin sendeki etkisi psikolojiktir. Kısa sürede iyi olursun. Fakat "hastasın" diyenin hastalığı iyi olmaz. iletişimsel ve evrensel kuraldır. Bütün dillerde. Sözsüz iletişim dahil.
  ... mr forever happy