bugün

kimseyi eleştirmiyorum şöyle bir hesap yapmak istiyorum. siyaset veya başka bir yöne çekmek istemiyorum. 

--bir gencin harcaması;
(eksik veya fazlalıklar olabilir. şuan aklıma gelenleri yazıyorum. ) 

asgari ücret ile çalıştığını düşünelim. ve harcamaları minimize edelim. 

-ev kirası;
ankarada ortalama bir ev kirası ortalama;

500/600 arasında evler oturulacak tiptedir tabi evler semtine göre değişiyor. 

ortalama olarak şunu diyebiliriz. 500/600 arasında üst katlarda 2+1 ev bulunabilir 400/500 aralığında ise giriş katta veya zeminde bulunabilir. 

ama biz tek başımıza yaşıyoruz. ve giderlerimizin minimum olması için çünkü zemin katta aydınlatma ve ısıtma masrafları ev kirası ile hemen hemen aynı fiyata gelecektir. 

(uygun fiyata bir ev bulduk)

**500tl

-aylık ortalama faturalar;
*elektrik; 50tl
*su; 30/40tl
*doğalgaz(yıllık ortalama); 70tl
*telefon; 25tl

**185tl

-yemek masrafları;

*her öğün iki simit bir çay içse;
1 simit; 75krş
1çay; 1tl
2.5x3x30=

**225tl

-yol ihtiyaçları;
günlük iki defa kart bassa veya dolmuşa binse; 2.60x2x30= 

**156tl

- bulaşık ve diğer temizlik masraflar için ortalama minimum; 

**30/40 tl arası gitse

- bu adam hiç mi yeni bir şey almayacak; 
giyime ise aylık ortalama 50tl dersek. 

**50tl

hiçbir sosyal aktivitesi olmayan bir bekar birinin aylık bence minimum giderleri. 

toplam; 1156

1400-1156= 244**

**244tl ilede birikim yapabilirsiniz. 

tabi hesaba harfiyen uyarsanız(!!!!)
Hayatım boyunca (?) Yapmadığım eylem.
zira gereksiz.
Para bu yahu öyle büyük anlamlar yüklememek lazım, yoksa kazara sadece birikimi değil yapılan her eylemi onun için yapacak hale geliyorsunuz.

Varken harcayın, yoksa da yoktur zaten kasmayın.
Valla biriktirip biriktirip seyahate kaçıyorum, yarını yok bugünlerin napiyim, ölmeden en azından gezdim derim.
Birkaç iş deneyiminden önce cebimde 10₺ bırakamayan ben para kazanmayla birlikte yönetimininde üstesinden geldiğimi düşünüyorum. Yalnız yaşamaya başlayınca para yönetiminin üstüne ev yönetimi de gelince iyice bu tasarruf işini öğrendiğim sanıyorum.

Genelde yeme-içmeden tasarruf ederim. Sürekli dışardayımdır. Elimden termos düşmez ve tabi çantamda birkaç paket kahve. Dışarının hijyenik olmayan yağlı ve karbonhidrat dolu yemekleri beni çok rahatsız ettiğinden yemekleri yanımda götürmek bu birikim işine fena katlı sağladı. Sebze ızgara, yulaf lapası, sandviçler, granolalı yoğurtlar...

Hep yalnız gezerim. Tek başına dışarıda yemek ve içmek pek keyifli olmadığından daha çok işime geliyor böyle bir düzen. Daha önce gitmediğim bir bölgedeysem ve hava serinse 10-15 km yürürüm hem günün enerjisini yakarım hemde çevreyi ve yapıları incelerim. Her yeni çıkan kıyafetin peşinden koşmam ihtiyaç doğrultusunda alırım. Bazende yakışan her şeyi alırım. Dengeyi sağlarım. Belirli para sınırım vardır altına düşünce hemen tasarruf alarmlarım kafamda çalar. Cüzdanda iyi miktar para bulununca tabi anlık büyük planları gerçekleştirmede para engel olmuyor. Yeni şehir gezmek veya iyi miktarda bir cihaz almak gibi.
çekirdeği kabuklarından kurtarıp
içlerini ağzında biriktirirsin ya sözlük!
heh
işte o kadar zor,
sabır isteyen,
munis,
tatlı mı tatlı...
Tarafımdan yapılan fakat bazı güçlerin engel olduğu olay.
Hiçbir şekilde para kaybetmeyen bir insanken cebimden önce 20 sonra 5 liralık banknotlar kayboldu.
25 lira çok para. Evet. *
Baba parası yediğim için cebimde para olması demek elimde kaşık çatal önümde yemekler bekliyorum gibi geliyor bana ,yani imkansız.
Kumbarada tutarsaniz ve lira olarak biriktirirseniz her yil %25 zarar edersiniz.
bir türlü beceremediğim eylem. para batıyor sanki. cepteki parayı son kuruşuna kadar harcamazsam öleceğim hastalığı var bende. kahretsin.
Kara gün için ak akçeyi bir kenara koymaktır. Olmadık bir zamanda paraya ihtiyaç duyarsanız başkalarına el açma durumuna düşmenizi engeller.

(bkz: ak akçe kara gün içindir).
her seferinde yapmak istediğim fakat yapamadığım eylem. götümü tırmalıyor harcayasım geliyor.
Bu hayat şartlarında zaten zor kazanıyoruz.
geçim derdi olduğundan olmayan hangi parayı biriktirelim.
Kimine göre kolay kimine göre zor...
güzel iştir. hobi olarak para biriktiririm. evet.
Bu işsizlikle biraz zor yapacağım bir eylemdir. Bu mezun olduktan sonra (ülkemizde bu işsiz demek) ilk defa yazıyorum. Selamlar
gezmekten fırsat bulamadığımdır.