bugün

ios 7.1, 7.1.x cihazları jailbreak yapmaya yarayan program.

öncelikle http://en.pangu.io adresinden jailbreak aracımızı indirelim. Kurulum için bilgisayarda itunes olması gerekiyor. Telefonun Tarihini de 2 şubata almalıyız. (Nedenini bilmiyorum)

Bu işlemleri tamamladıktan sonra cihazı bağlayıp jailbreak'a basın. Bir süre sonra telefonda pangu simgesi belirecek. ilerleyen dakikalarda buna basmamız gerekiyor, pc uyarı verecektir. 3-5 dakikalık bir bekleme süresinden sonra jailbreak işlemimiz tamamlanıyor.

ne sikime yarayacak lan bu jailbreak diyorsanız onu da anlatayım. iphone kapalı bir sistem olduğundan çoğu özelliği kısıtlı. En basitinden Bir film veya müzik indirmek bile çok uğraş gerektiriyor. Jailbreak tweakleri sayesinde engellerin tümünü bir bir aşmak mümkün.

Kullandığım belli başlı bazı tweaklerden örnek vereyim:
Locallapstore: uygulama içi satın alımlarda kullanılan hile. Satın al'a bastığınız anda appstore şifrenizi girmeseniz de eklentiyi almış oluyorsunuz. örneğin, altınlara dikkat: görsel

Safari download enabler: safari üzerinden her şeyi indirmenize olanak sağlıyor. Mesela video izlerken cihazı salladığınızda çıkan kaydet butonuyla ihtiyacınız olan tüm filmleri, dizileri depolayabilirsiniz. örnek: görsel

Youtubetomp3: youtube videolarını mp3'e çevirip ipod'a atma olanağı sağlayan app. Müziği direkt müzik çalardan dinletmesi takdire şayan. örnek: görsel görsel

Ccsettings: wifi, bluetooth vb. ikonların bulunduğu pencereye istediğiniz kısayolu eklemeye yarayan app. örnek: görsel

Bu ve benzeri tweaklerle iphone'u iphone gibi kullanmak mümkün. ios 8'in amına koyim ben adam gibi telefon kullanmak istiyorum diyenler denesin, pişman olmayacaklardır.