1. 1.
  insanın özüne yani kendine olan güvenin eksik olması, yetersizliği ve azlığı durumu. bu tarz kişiler genellikle aşağılık kompleksi yaşarlar, kendilerine ve yapabilecekleri konusunda güvensizdirler. nedenleri: ailenin küçükken kendisine söz hakkı vermemesi, yaşanan duygusal sorunlar, kendini gösterme fırsatı bulamamak, olumsuz tecrübeler vs.dir.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 1.
  (bkz: baslık acamama sendromu)
  3 ... aby
 3. 2.
  çocukluk dönemlerinde aşagılanma ve yetersizlik duygusuyla büyüyen kişilerin,yaşadıkları psikolojik travmalar sonucunda oluşan duygu durumu..
  4 ... witch is back
 4. 3.
  özgüven her anlamda başarının anahtarı olduğu için her anlamda başarısızlık nedeni.
  1 ... rainfall
 5. 4.
  insanlara şüpheyle yaklaşmaya sebep olandır. ilerlemeye devam ederse paranoyayı tetikler.
  3 ... legend of the stranger
 6. 5.
  kişiyi, yeteneklerini, yapabileceklerini hapseden bir durum. bir nevi gerizekalıların dünyayı yönetebilmelerinin yegane sebebi. dikkat edin bütün basarili islerin geri planinda dahiler vardir ama asla ön plana çıkamazlar. halbuki işin bütün planını o yapmıştır, her türlü ayrıntıyı o tasarlamıştır ancak adının geçmesini istediğinde bencillikle, kendini beğenmişlikle suçlanır veya öyle sandığı için isminin geri planda kalmasına razı olur..

  burdan özellikle şirket yöneticilerine sesleniyorum; (bkz: sözlük araciligiyla sosyal mesaj vermek) işyerinizde bir iş inanılmaz başarıyla sonuçlanmışsa size gelen adları ödüllendirmek yerine geride kimlerin olduğuna bakın ve şundan emin olun bu başarının mimarı ismini duymadıklarınızdır. size gelen isimler sadece yaldizli bir pakettir.
  1 ... neokurumneyazarim
 7. 6.
  hayatın size getirdikleriyle birlikte zamanla oluşabilecek ruh halidir. hayattan kopma isteğinize neden olabilir. "zaten hiçbir işi tam olarak yapamıyorum" der er kişi. eğer mücadele edemiyorsanız bir doktora görünmekte yarar vardır. yoksa bir oda içinde yaşayan ölü insan bile olabilirsiniz.
  1 ... fabala
 8. 7.
  eğer söz konusu eksiklik diğer insanlara güven duyup onlara yardım edecek biçimde sürekli bir değişime uğrarsa, yıkıcı sonuçlara sebep olur.
  (bkz: altruizm)
  ... legend of the stranger
 9. 8.
  yeni bir şeye başlatmayan, zar zor başlayabildiyseniz tamamlatmayan yetersizlik.

  bu yetersizliği yerine bir şey koyarak da dolduramazsınız..

  peşinden kendinize (bkz: ben nasıl büyük adam olucam)
  (bkz: dostum senin sorunun ne biliyor musun)

  diye sorarsınız..
  1 ... sneeze
 10. 9.
  olumsuz düşünüp karamsar davranarak katlanır.
  her yeni adımda ürkek davranmaya sebep verir. emin olunan bir konuda bile geri planda kalmayı tercih ettirir insana.
  üstüne gidilmezse insana çok zarar verir lakin aşılması da zordur.
  bu eksikliği giderebilmenin ilk adımı kişinin kendini iyi tanıyıp her yönünü kabul etmesidir.
  "ben böyleyim, ben buyum!" diyebilmek gerekir.

  not: öz güven eksikliği olan insanların bir gizemi vardır. çünkü kendilerini açığa çıkarmaktan çekinirler. bu ürkeklik, insanların anaç duygularına da dokunduğundan, son zamanlarda öz güven eksikliği de güzel bir özellikmiş gibi ifade ediliyor. oysaki insanı çok yorar.
  1 ... fonmakinesiyleayaginiisitankiz