bugün

bursa'nın inegöl ilçesine bağlı oylat'ta bulunan türkiyenin 2. büyük mağarasıdır.
1. büyük mağara: (bkz: zonguldak gökgöl mağarası)

--spoiler--
inegöl’ün 17 km. güneydoğusunda bulunan hilmiye köyü’nün 1 km. güneyinde, oylat kanyonunun sona erdiği noktada yer alır.

oylat mağarası permiyen mermerlerinde doğu-batı yönlü belirgin bir fay hattı üzerinde gelişmiştir. pliyösen rölyef sisteminin karakteristik bir şekli olan oylat mağarası, oylat deresi kanyonunun sağ kenarında gelişmiştir. mağaranın giriş ağzı vadi tabanından 5-6 metre yukarıdadır. burada kanyonun derinliği 450-500 metre civarındadır. mağara girişinin üst tarafında 3 tane daha mağara girişi vardır.
--spoiler--

rehberin anlattığına göre mağara 2004'te turizme açılmıştır. girilesi, görülesi bir yerdir. köylülerin dediğine göre de elektrikler kesilince yarasalar saldırıyormuş.*
gruplar için kişi başı 5 tl normal ise 7,50 tl'dir.
görsel
inegöl'den saat başı araba kalkan turistik mağara, çok güzel bir yer gerçekten görülmeye değer.
oylat a gittim ancak bu mağaraya gitmemiştim. açıkçası şelaleye tırmanış çok yormuştu ondan vazgeçtik. bir dahaki sefere inşallah.
Yazın sıcağından kaçılabilecek bir mekandır.
bursa'nın inegöl ilçesinde bulunan oylat kaplıcalarının hemen altında (kuzey yönü) bulunan ve oluşumunu binlerce yıl boyunca sürdüren türkiye'nin en büyük 2. mağarası.

mağara 2005 yılında turizme açılmış.
aslında mağaranın turizme açılmaması ile ilgili mahkeme kararları, kazanılmış davalar var.

lakin siyasi otorite tabi mahkeme falan tanımadığı için mağara turizme açık.

mağarayı özel bir turizm şirketi işletiyor.
7.5 tl karşılığında gezebiliyorsunuz.

Oylat Mağarası, Oylat deresinin kenarında oluşumunu binlerce yılda tamamlayabilmiş sarkıt ve dikitlerin yer aldığı muhteşem bir atmosfer sunan doğa harikası...

Girişi gerçekten çok heybetli, içeri girer girmez sizi kocaman bir salon ve muhteşem bir serinlik karşılıyor.
görsel
görsel

yaz sıcağında o devasa mağara ağzından içeriye girdiğinizde kızgın kumlardan serin sulara girmiş gibi oluyorsunuz.
içerisi müthiş serin.

lakin uzun bir parkur sizi bekliyor.
görsel

Mağaranın içi ışıklandırılmış, Çelik konstruksiyondan yürüyüş yolları var, mağaranın sonuna kadar gitmek bir hayli yorucu, uzun bir yürüyüş ve bol merdiven tırmanışı sizi bekliyor.
Ama bütün bunlara değer.
görsel
görsel
görsel

Mağaranın içinde bol miktarda yarasa populasyonu var.
Yarasalar her yerde uçuşuyor, ama insanlara bir zarar vermiyorlar. ama malesef insanlar yarasaları rahatsız ediyor.
görsel
görsel

Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin oluşumu hala sürüyor.
Bu arada mağaranın içinde ufak gölcükler var, ama yaz olduğu için bunlar kurumuş durumda.
görsel
görsel

Tabi buraya kadar her şey gayet güzel, bir de madalyonun öbür yüzü var.
Oluşumunu binlerce yılda tamamlamış bu doğa harikasını sadece insanlar ziyaret etmiyor, bir de insan görünümlü vandallar var.
görsel
görsel
görsel

Bu doğa harikasına hiç düşünmeden yazılar yazmışlar, hatta sarkıt ve dikitleri kıranlar, hatıra olarak alıp götürenler, tahrip edenler var.
Ben bugün bir Arap turistin sarkıt ve dikitleri kırdığına şahit olup engel oldum örneğin.
görsel

Yani şu nedir Allah aşkına?
Aşk bu mu yani? Bu kalbi oraya çizdin, sonra sevdiğin kızın hoşuna mı gitti bu?
görsel

Mağara çok uzun, tam 750 metre derine gidiyor.
Ama vandallar da o kadar derine gidebiliyor.
Şunlar da mağaranın en uç noktasına yapılan çizimler.
görsel
görsel
görsel

Bu vandalizme her tarihi eserde, her doğa harikasında rastlıyorum. çok üzücü.
insuyu mağarasında da, Nimara Mağarasında da vardı bunlar ne yazık ki.
(bkz: insuyu mağarası/#40348284)

fakat her şeye rağmen, tüm bu olumsuz görüntülere rağmen muhakkak ziyaret edilip görülmesi gereken bir yer oylat mağarası.
şu güzelliği görmek için tüm yorgunluğa değmez mi?
görsel
memlekette magaraya da para verir olduk, bence suriyalilar girmesin diye yapmislardir. yoksa oyle sey olur mu bizde, muzeleri gormeyelim diye ucretlendirme yapan devlet arjantin zaten.