bugün

afrika'da açlıktan ölen insanlara değil de, yanıbaşında yapılan katliamlara, soykırımlara değil de, suriye'deki kaosa değil de, kendi ülkesinin kanayan yarası teröre değil de, otoyolda karşıdan karşıya geçmeye çalışırken ölen gerizekalı hayvanlara üzülen insandır. sen malsan biz ne yapalım gardaşım? hayvan dediğin öyle işlek yollardan geçmeye çalışır mı hiç?! bunun alt geçidi var, üst geçidi var... hadi geçtin diyelim. la olm insan bi' sağına soluna bakar. sonra arabalar çarpıyor size, ölüyorsunuz. leş gibi kokutuyorsunuz ortalığı. geçerken camı pencereyi açamıyoruz kitapsızım ya. sizin için ağlıyorlar bi' de, üzülüyorlar. yapmayın lütfen!
hayvanların da canı olduğunu bilen hala insanlığını kaybetmemiş, olması gereken üzüntüyü yaşayan kişidir.
hem yol kenarında ölen hayvana hem de afrika'da açlıktan ölen insanlara üzülünebileceğini kavrayamamış amsalaklara nazaran güzel insandır.
Bir insan hayvana merhamet ve sevgi gösterebiliyorsa kolay kolay afrikada ki insanları unutmaz merak edilmesin.
başlığın önüne 'sadece' yi de eklemek lağzımmış

sadece hayvanlar için üzülenler mal olmasa da dünya gerçeklerinden bi haber olabilirler.ama iki durum için de üzülen insanlara ne diyelim o zaman?
hayvansever bi arkadaşımın ricası üzerine sosyal paylaşım sitesinde otoyol kenarında ölen hayvanlar için bıdı bıdı tane imza topluyoruz kampanyasına dahil bi sayfa beğenmiştim. uzun zamandır karşıma çıkmıyordu sayfa. bi zaman sonra bildirimlerimdeydi. kardeşim, can cağazım her zamanki dobralığıyla sormuştu:
neden sadece otoyol?
neden hayvan?
neden bu imzalar?

haklıydı,
üzülmemiz gereken önceliklerimiz vardı:
şehrin ortasında bir tas su bulamadığı için ölen hayvanlar vardı,
onlara vermek yerine çöpe döktüğümüz yemeklerden mahrum kalan hayvanlar aç kalıyorlardı,
kalacak yeri olmadığı için sokaklarda yaşayan hayvanlar susuzluktan, açlıktan veya hastalıktan ölmezse belediye tarafından öldürülüyordu,
sokakları onlar için tehlikeli hale getiren insanlar vardı ve insan rahat dursa yağmur, kar, ayaz rahat durmuyordu,

bütün bunların ötesinde evi, yiyeceği ve giysisi olmayan insanlar vardı...
bazı öküzler gibi sözlükte aptal başlık açacağına hayvanlar için üzülen kişidir.
Mal olmayandır. Amına koyim afrika'daki adam yanıbaşımda mı ki ben onun aclıgını gidereyim, ya da soykırımın fikir babası ben miyim? Ben benim elimde olan kötü olaylara bakarım, önlemeye çalışırım. Arabamı Yavaş kullanırım ve o hayvanın günahına girmem. Daha fazla açıklamaya gerek yoktur herhalde..
mal değildir. ölen bi canlı varsa üzülmekten daha doğal ne var? kalkıp kahkaha atmak lazımdı evet haklısınız 'ahahah bi hayvan daha öldü ne güzeel' değil mi.
o hayvanlara vuran mal dan hallicedir.
misal; sana araba çarpsa ben üzülmez miyim?
elbet üzülürüm. zira ben hayvan ayırımı yapmam, hepsi eşittir benim gönlümde.
kendi ülkesinde onlarca şehit öldüğünde üç beş mehmet öldü diye meclis toplanmaz diyenler arakan da müslümanlar katlediliyor diye hüngür hüngür ağlıyor... elbette onlara da yardım edilsin ancak önce can sonra canan demişler...
her ikisine de üzülüyor olabilen mal olmayan insandır. bir insanın üzülme sınırı diye bir şey yok bir şeye üzülürken başka bir şeye üzülememek diyede bir şey yok.
canlı varlıkların acısına ve ölümüne tepki gösterebilen, normal bir ' mal ' dır. vicdansız bir madde değildir.
dilenciye sadaka vermez, sokak kedisine 20 liralık mama alır.
tanimi yapan kadar mal degildir.

hayvanlarin dogasina tecavuz eden mal kim? insan.
otoyolu oraya yapan kim? insan.

ben mi? ben hayvanin tekiyim.

hadi siktir git.
insanlar doğum denen şeyi durdurabilirler. ben mi doğur dedim insanlara o kadar çocuğu. ama hayvanların böyle bir olayları yok. o yüzden sahip çıkmalıyız. ayrıca bir yazarın dediği gibi, hayvanların doğasına tecavüz ediyoruz biz. vicdansız, beyinleri bokla dolu insanların söylemidir bu başlık, dikkat edile. dikkat çekmeyi seven küçük trolllere gelsin - (bkz: troll was here) * *
önce kalbini iyileştirip hayvanlara değer vermesi ve onları korumaya niyetlenmesi sonra da çay koyması gereken yazar saçmalığı. çay koyması şart oldu ceza olarak.
OTOYOL KENARINDA SEN HIZ YAPARKEN CARPTIGIN HAYVANIN O SICAKTA ASFALTIN ÜZERiNDE DAKiKALARCA CAN ÇEKiŞTiĞiNi BiL. SANA DERDINI ANLATAMIYOR DIYE ONUN CANI YANMIYORMU. AFRIKADAKI INSANLARIDA DÜŞÜNEN iNSANLAR VAR MERAK ETME SEN EViNiN KÖŞESiNE 1 KAP SU KOY, YEMEK ARTIKLARINI ÇÖPE ATMA. MAAŞINDANDA UNiCEFE BAGIŞDA BULUN.