bugün

(bkz: otobuste yanlis kisiye yer vermek)
bu insanlar gözleriyle sizi yerler. siz onların gözünde ne hakla orda oturan tiplersinizdir. bir müddet "hadi ordan sen benden sağlam görünüyorsun" bakışı atsanız ve ilgilenmiyormuşcasına camdan dışarı baksanız da bir süre sonra daha da hiddetlenmiş bakışlarla karşılaşırsınız. istemeden de olsa yerinizi vermek zorunda kaldığınız bu insan evladı karşılığında teşekkür bile etmez, siz ona yer vermek zorundasınız ya!
uyuma taklidi yapılarak baştan savılmayı haketmiş kişidir.Ayakta beklesindir.Müstahaktır.
otobüste zorla yer istemek olayı tamamıyla bir oksimorondur. kimse kimseye yer vermek "zorunda" değildir. bu rızaya bağlı bir durumdur. rızanın olmadığı yerde arzuya bağlı olabilir o da yoksa isteğe bağlı olur. *

kişi eğer isterse yer verir. yok vermeyeceğim arkadaş beni itsen kalkmam diyorsa kişi, tepesine dikilip ısrarla yer istemek adice bir şeydir. kadının * bu fevkalade ısrarcı, ve nahoş tavrı, etraftaki dallamalar tarafından normal karşılanır. hatta dallama bir adam size, "evladım teyzeye (ablaya) yer versene" deme cesaretini bile gösterebilir.

bu olayın böyle olmasında, otobüse binen bir kadın olduğunda "zınk" diye yerinden fırlayan insanların payı yadsınamaz. ve ısrarla gözlenen bir durum da şudur; kendisine yer verilen kadın, asla "teşekkür" etmez!! * * belli ki adamın kendisine yer vermek "zorunda" olduğunu düşünüyordur. elbette yer veren kişi bir teşekkür beklemez, o teşekkürün pratikte yer veren kişiye bir faydası yoktur. bu olay yer verilen kişinin zihinsel becerisini ortaya koyar.
g.tünü pek sevip sayan insandır. benim g.tüm senin g.tünden değerli mi be kardeş denir yer verilir. sonra zaten o insanı ilerde taşıyamayacağı kadar büyük bir g.t bekler. ha yer verilmesi gerekenler vardır, onlar ayrı.
ÇOgu kişinin başına gelmiş olaydır.eger yer isteyen bizden oldukça yaşlı bir insan olursa ne ala yer verilir ama sırf bazı insanların rahatı için kimseye yer verilmez.hele hele genç insana.nede olsa gençliğinin formunda.
çocuklarına yer vermeyi öğütlediklerini sanmadığım tiplerdir.
gerektiginde "dana gibi oturuyo orda serefsiz" diyebilen insan tipidir; ki arkamda ayakta duran annesini farketmedigim için tarafıma boyle bir laf sokma girisiminde bulunmustur.
bunu bazen, yogun trafik ve tiklim tiklim dolu otobus aninda, erkek ise gobegini, poposunu hatta dalgasini, kadin ise yine gobegini, poposunu ve de goguslerini, siz otururken kafaniza veya omzunuza temas ettirerek belli eden, ve sizi caresiz birakan insanlarin da icinde bulundugu tiplerdir.
yer verilmemesi ve tartışılması gereken insanlardır.
genellikle ihtiyacı olduğu için değil öyle olmasını istediği için,birazda farkında olmadan ben otobüse binerim gençler bana yer verir şeklinde programlanmış insan tipidir.
toplu taşıma araçlarında kural haline geldiğini düşünürler. bazıları ise eli ayağı titrediği halde yer istemez, size bakmaz bile. işte onlara yer veririm ben.

bu tip olaylarda oluyor

+ buyrun amca siz oturun yorulursunuz
- yavrum gerek yok otursaydın
+ tamam
yaşlıysa görgü kurallarına uymayan kişiye sitem olarak algılanabilir.
siz öğrencisiniz ayakta durabilirsiniz diyip * insanda küfür etme isteği uyandıran insan.tamam yaşlı olsa veya hamile olsa zaten kalkıp yer verilir. fakat 35 yaşındaki kadına niye yer veriyim ki elimde o kitaplar varken.
genellikle babayı alacak olan insandır.
zaman zaman anlayışsız bir o kadar da kaba insandır. evet öğrenciyiz ama bu sınav için sabahladıktan sonra yorgun olamayacağımız anlamına gelmez. gurur kisvesi altında dilencilik yapmaktan başka bir şey değildir bunların yaptığı. gerçekten verebilecek durumda hissedenler zaten verir.
bir de sadece egodan dolayı yer isteyenleri vardır ki insanı oracıkta sinir krizine sokar.(başıma geldi ordan biliyorum) olay gayet basit ben okuldan çıkmışım yorgun bir şekilde koltuğa kurulmuş uyukluyorum.o sırada birkaç tane yaşlı teyze bindi arabaya ikisi benim başıma dikildi ama ben zaten yorgunum kafamı kaldıramıyorum.yaşlı dediğim de öyle 60-70 değil.en fazla 45.tamam benim de direk yer vermem gerekirdi biliyorum ama yorgunluğuma vurup uyukluyorum orda.o sırada kadınlardan biri şöyle dedi;
-ya bu gençler de ne hayırsız oldu yaşlı insanlara da yer vermiyorlar ki.
bunu duyan ben birden tip bir bakış atarak yer verdim.ya bir kere tanımadığın etmediğin insana niye hayırsız dersin be kadın.neyse ben kalktım özel olarak o sözü söyleyene yer verdim.bu sefer aynı kadın daha önceden minibüste görüp de ona yer vermeyen birini görmüş olcak şöyle dedi yanındakine;
-geç otur sen biz zaten alışığız ayakta durmaya.
be teyze madem sen kendin oturmak için kaldırmadın beni niye kaldırdın bırak kaldırcaksa öbür kadın kaldırsın ya.
(bkz: zorla güzellik olmaz)
Olay zaten hoş degil ama rahatsızsındır, mazeretin vardır istenir anlarım ama istemenin de şekli vardır. Ahanda o şekli bilmeyen biriyle sıcak temas kurmuş biri olarak yazıyorum bu satırları. bundan 2 yıl önceydi. Bindim otobüse . otobüs de öyle cok dolu degil. Ben hemen ön kapının orda oturuyorum. Bi teyze bindi. Merdivenleri cıkma işini bitirdi bir adım attı hemen kartını bastı* ikinci adımı atıp karşımda bitiverdi. iriyarıydı bi de. o ikinci adımı atarken bana dogru "hadi kalk ben oturiyim" dedi. Oha lan noluyo falan diyemeden teyze benim üstüme dogru yıkılmaya başladı. Neyse ki hemen kalktım koltuktan. bikaç saniye geç kalsam kadının altında ezilme tehlikesiyle karşı karşıyaydım alimallah.
gozunun içine bakarlar bu insanlar..baktilar tinlanmiyorsun direk "kalkta oturiyim kizim/oglum gençsin sen" dedikten sonra oturduklari yerden soylenirler ezdikçe ezerler genç arkadasi.
yer istedikleri insana oturmayı yakıştıramamışlardır.

+ kalk kızım ben oturayım.
- nie ben oturmayı beceremiyormuyum.
çoğu kadındır. yer vereceğinizden o kadar eminlerdir ki neredeyse üzerinize çullanırlar.
yemeyenin malını yerler hesabı. *
*
suçsuzdur, azmettiricisi bulunmalıdır.

zorla yer isteyen insan ne lan? zorla kaldıranı anlarım da...
kendini beğenmiş kadın tiplemeleridir... kendilerini o kadar alımlı, cazibeli ve yüksekte görürler ki yer istemekten hiç çekinmezler.
otobüse biner binmez gözlerine genç olanları kestiriler hemen yanına gelir oyy buram ağrıyor yok suram ağrıyor diye duygu sömürüsü yapar artık sizde o baskıdan dolayı kalkıp verirsinzi sonra gel kucağıma otur diye bir tarafınız çekerler otursan bir dert oturmasan dert yok oturmayım dersinzi sonrada aman yeni nesil şöyle böyle insanı en yakın durakta inidrirler çekilmezler efendim bu teyzeler.
(bkz: otobüste agresif yaşlı terörü)