bugün

hayatta çok dışlanmış insandır,otobüsleri mesken tutmuştur. küçüklüğünden beri çok ezildiği için tek hayali büyüyünce otobüste yer verilip saygı duyulmasıdır. verilmeyince sinirlenir ,yılların beklentisidir.
(bkz: otobüste şişko kadınlara yer vermek)
anlamıyorum dün gördüm otobüse binerken adeta bir panter gibi koşuyor kuyruktakilerlen dalaşıyor ve yeniyordu sonra otobüse bindi ve birden bire baygınlık geçirmeye başladı demirlere zor tutunuyordu, ulan biz aptalmıyız salak pislik moruk senin yüzünden hastaneye giden gelen yaşlılar yanıyor ayırtta edemiyor insan göt.
Yer istiyorsan taksiye bin denilesidir.

Paşa torunu efendim kendileri.

Bir de gözleriyle yemezler mi insanı.

Bu toplum böyle biraz daha ilerlerse otobüste oturmaya da yaş sınırı koyacak.
ayakta kalan kadın adına konuşan işgüzarlar vardır. (bkz: kalkıp yer versene yavrum cıx cıx büyüklere saygı kalmamış.)
öncelikle oturduğunuz koltuğa yanaşıp o civarlarda bir yerlere tutunurlar. bakışları üzerinizdedir ve onu fark etmenizi beklerler. fark ettiğiniz anda ise o bakışlardan zaten sizi kaldırmak istediğini anlarsınız. gerisi sizin insiyatifinize kalmıştır.
(bkz: otobüste oturanın üzerine abanan teyze)
siktir git cevabını alacak kişidir.
yer verilmemesi gereken insandır. bir gün arkadaşımla bir işimiz vardı hastanede ve otobüse bindik. yanyana 2 öğrenci oturduğumuzdan 35-45 yaşlarında şişman bir teyze yanımıza geldi 2 dakika kadar başımızda durdu. ardından ee hanginiz bana yer veriyor bakalım dedi. bende futbolcu olduğumuzu maçtan yeni çıktığımızı belirterek yandaki elemanı gösterdim. * * * o eleman da sessiz sessiz yer verdi. teyze teşekkür bile etmedi.
otobüste kavga çıkartmama neden olan insandır genelde .
Her zaman hadleri bildirmesi gereken insanlardır bilumum saçma hastalıklarına güvenip rızasız olarak karşı tarafın otobüste oturarak seyahat etme hakkından feragat etmesini istemek kadar vicdana sığmayan başka bir eylem varsa o da gasptır.
(bkz: otobüste agresif yaşlı terörü)
otobüse biner binmez gözlerine genç olanları kestiriler hemen yanına gelir oyy buram ağrıyor yok suram ağrıyor diye duygu sömürüsü yapar artık sizde o baskıdan dolayı kalkıp verirsinzi sonra gel kucağıma otur diye bir tarafınız çekerler otursan bir dert oturmasan dert yok oturmayım dersinzi sonrada aman yeni nesil şöyle böyle insanı en yakın durakta inidrirler çekilmezler efendim bu teyzeler.
kendini beğenmiş kadın tiplemeleridir... kendilerini o kadar alımlı, cazibeli ve yüksekte görürler ki yer istemekten hiç çekinmezler.
suçsuzdur, azmettiricisi bulunmalıdır.

zorla yer isteyen insan ne lan? zorla kaldıranı anlarım da...
çoğu kadındır. yer vereceğinizden o kadar eminlerdir ki neredeyse üzerinize çullanırlar.
yemeyenin malını yerler hesabı. *
*
yer istedikleri insana oturmayı yakıştıramamışlardır.

+ kalk kızım ben oturayım.
- nie ben oturmayı beceremiyormuyum.
gozunun içine bakarlar bu insanlar..baktilar tinlanmiyorsun direk "kalkta oturiyim kizim/oglum gençsin sen" dedikten sonra oturduklari yerden soylenirler ezdikçe ezerler genç arkadasi.
Olay zaten hoş degil ama rahatsızsındır, mazeretin vardır istenir anlarım ama istemenin de şekli vardır. Ahanda o şekli bilmeyen biriyle sıcak temas kurmuş biri olarak yazıyorum bu satırları. bundan 2 yıl önceydi. Bindim otobüse . otobüs de öyle cok dolu degil. Ben hemen ön kapının orda oturuyorum. Bi teyze bindi. Merdivenleri cıkma işini bitirdi bir adım attı hemen kartını bastı* ikinci adımı atıp karşımda bitiverdi. iriyarıydı bi de. o ikinci adımı atarken bana dogru "hadi kalk ben oturiyim" dedi. Oha lan noluyo falan diyemeden teyze benim üstüme dogru yıkılmaya başladı. Neyse ki hemen kalktım koltuktan. bikaç saniye geç kalsam kadının altında ezilme tehlikesiyle karşı karşıyaydım alimallah.
(bkz: zorla güzellik olmaz)
bir de sadece egodan dolayı yer isteyenleri vardır ki insanı oracıkta sinir krizine sokar.(başıma geldi ordan biliyorum) olay gayet basit ben okuldan çıkmışım yorgun bir şekilde koltuğa kurulmuş uyukluyorum.o sırada birkaç tane yaşlı teyze bindi arabaya ikisi benim başıma dikildi ama ben zaten yorgunum kafamı kaldıramıyorum.yaşlı dediğim de öyle 60-70 değil.en fazla 45.tamam benim de direk yer vermem gerekirdi biliyorum ama yorgunluğuma vurup uyukluyorum orda.o sırada kadınlardan biri şöyle dedi;
-ya bu gençler de ne hayırsız oldu yaşlı insanlara da yer vermiyorlar ki.
bunu duyan ben birden tip bir bakış atarak yer verdim.ya bir kere tanımadığın etmediğin insana niye hayırsız dersin be kadın.neyse ben kalktım özel olarak o sözü söyleyene yer verdim.bu sefer aynı kadın daha önceden minibüste görüp de ona yer vermeyen birini görmüş olcak şöyle dedi yanındakine;
-geç otur sen biz zaten alışığız ayakta durmaya.
be teyze madem sen kendin oturmak için kaldırmadın beni niye kaldırdın bırak kaldırcaksa öbür kadın kaldırsın ya.
zaman zaman anlayışsız bir o kadar da kaba insandır. evet öğrenciyiz ama bu sınav için sabahladıktan sonra yorgun olamayacağımız anlamına gelmez. gurur kisvesi altında dilencilik yapmaktan başka bir şey değildir bunların yaptığı. gerçekten verebilecek durumda hissedenler zaten verir.
genellikle babayı alacak olan insandır.
siz öğrencisiniz ayakta durabilirsiniz diyip * insanda küfür etme isteği uyandıran insan.tamam yaşlı olsa veya hamile olsa zaten kalkıp yer verilir. fakat 35 yaşındaki kadına niye yer veriyim ki elimde o kitaplar varken.
yaşlıysa görgü kurallarına uymayan kişiye sitem olarak algılanabilir.
güncel Önemli Başlıklar