otobüs durağının amacını bilmiyormuşcasına, sanki başka yer yokmuş gibi gelip durağın önünden otobüse binen insanların oluşturduğu topluluk.

pek çoklarının savunmasi "biz otobüs beklediydik de gelmedi. o yüzden biniverdik önünden minibüse. aman ne olmuş sanki.."dir.

bir kere bu memlekette, otobüsler her zaman gecikir. bu yaşıma geldim, hiçbir otobüsün vakitli geldiğine şahit olmadım. yani demem o ki: otobüs insanı zaten kararlıdır. işi çok acilse zaten minibüse biner gider, zira otobüsün böyle günlerde geç kalacağı, murphy kanunlarınca da öngörülen bir gercektir. bu sebeple, otobüs geç geldi de onunden bindik filan... hiç inandirici degilsiniz bana gore.

"aman canım sanki otobüsün geldiği var da... bindiysek ne var bunda. hani ilerden binsek de aynı. ne farkeder ki..." bu da 2. cesit savunma.

yine murphy kanunlarının 4. maddesinin 3. bendine göre: tam da minibüs durağa yolcu almak için yanaştiği sırada otobüs de hemen durakta bitiverir. bu kez durakta bekleyen yolcular asabileşir ve olaylar gelişir. minibüs soforu yolcu pesindedir, duraktakiler otobuse bi an evvel binme pesinde. otobus soforu ise cok umursamaz zira su kosulda poposu en rahat olan odur. o yuzden acele etmez. bu agırkanlılık durakta bekleyen otobus insaninin-ben oluyorum o- kanına daha bi dokunur... bu sırada inibüs yolcusunu almış, duraktan kurtulabilmek için manevra arayışındadır. otobuse binmek iin cirpinan insanlar ise otobus soforuyle goz temasi kurup, one mi geriye mi gidecegini kestirmenin pesindedir. velhasil, durum kaosa suruklenir. bu da termodinamigin ikinci kanununa gore olmasi gerekendir.

sonuç olarak bu guruha pek iyi hisler beslemem ben.

azıcık yürü di mi. yürü de durak anlamını yitirmesin.
aklındaki ilk fikir otobüse binmekken otobüsten önce gelen minibüs fırsatını kaçırmak istemeyen kişidir.*
'profesyonel biniciler için mekan fark etmez koçum' felsefesiyle yola çıkan ve yorgunluktan harap bitap düşmüş vatandaşlar topluluğudur, bunların gözü hiçbir şey görmez.

-abi burdan binmeyelim, burası otobüs durağı
-karışma sen
-ama abi
-metrobüs gelsin ona da binerim, hatta ve hatta sana bile binerim.
güneşten ya da yağmurdan korunmak isteyen bir insan modeli abartılacak bir şey yok.
(bkz: yolda ayağıyla yürüyen ilginç insan)*