bugün

görsel
görsel
görsel
osmanlılarda benim gördüğüm en teknojik gelişim tüfekte olmuştur, hakkaten osmanlı tüfeği diye bir tüfek vardır ve çin' e bile satılmıştır, kayıtları mevcuttur, tamam osmanlı imparatorluğu tüfeği icat etmemişti ama mevcut tüfek modellerini geliştirmiştir, aynı şeyi top içinde söyleyebiliriz.
neyse ki cehape döneminde acısını çıkardık da ip üretmeye başladık (!)
Eğer hazerfan çelebi 'yi gerçekten "meleklerden rol çalmaya çalışıyo, sadece melekler uçabilir!!" diye idam ettilerse, ki bu konuda çok fazla görüş var, hazerfan çelebi'nin o uçuşunun efsane olduğunu söyleyenler bile var, -- hazerfan çelebi'nin uydurulmuş bir karakter olduğunu söyleyenler de var, ki o zaman kimse idam edilmemiş olur.

Ama eğer bilinen hikaye doğruysa ve çelebi galata kulesinden, üsküdara uçtuğu için saray entrikalarıyla idam edilmişse...

Osmanlı 'nın bilime katkısı olmadığı gibi, bilimi yasakladığını, gönül rahatlığıyla söyler, ve iyi ki yıkılmış da deriz!
--spoiler--
osmanlı bilimi yasaklamamıştır. inandığı din yasaklamıştır.
--spoiler--

Bu söylem, "tamam adamı binanın tepesinden ben ittim, ama onu ben öldürmedim, yerçekimi öldürdü!" demek gibi bişeydir. Osmanlı, islam dini diye inandığı hurafeler şunlar bunlarla birlikte bilimi bal gibi yasaklamıştır, ve evet "hasta adam" olmuştur. Evet... tarihte tek bi devlete "kranken mann" diye lakap taktılar, yani ölse de kurtulsak gibisinden, o da osmanlıydı!! Herif şaka maka 200 yıldan fazla hasta adam olarak mevcut oldu.

E bak, avrupa'nın en az gelişmiş bölgeleri, balkan yarımadasında, doğru düzgün yol yok, demiryolu yok, yüzlerce km tünel kazılması lazım kazılmamış...engebe şartları çok daha korkunç olan, isviçre ve avusturya'da bu problem 100 yıl önce çözülmüş, balkanlar da bugün bile problemli.

Neden?

Balkanlar 500 yıl osmanlı toprağıydı, herifler bölgeye tek bi çivi bile çakmadılar da ondan!!

Gerisi fasafiso.

Trenle belgrad'tan zagreb'e gitmek neden,zurich ten berlin'e gitmekten daha uzun sürüyo zannediyosun, halbuki zürich berlin, 6 kat daha uzak mesafe...
istanbulu alip ronesansin baslamasini sagladilar.
daha ne olsun.