bugün

oruç tutmayan kişinin, oruç tutan kişiye saygılı olması gereğiyle eşdeğerdir.
oruç tutan kişilerin de oruç tutmayanlara saygılı olduğu, dövmediği, bıçaklamadığı bir ülkede yaşandığında gayet olası gözüken bir gerekliliktir.
inanç özgürlüğünün gereğidir efendim.
olması gerekendir.nasıl oruç tutan insanlar tutmayanlardan saygı beklerse; tutmayanlarda tutanlardan aynı saygıyı beklerler.
orucumu tutarım ama kimseyi oruç tutmaya zorlamam. Zaten Bakara Suresi 256.ayette "Dinde zorlama yoktur."der. Zorlaştırıcı değil yol gösterici olmalıyız.
oruç tutmayan, oruç tutana saygı gösteriyorsa, oruç tutmayana oruç tutan zaten gereken saygıyı göstermektedir.
(bkz: herkesin tuttuğu kendine) *
çok doğru bir tutumdur. oruç tutmayana kötü gözle bakan kişiye sorarlar: "sen tutuyorsun da övünmek için mi anlatıyorsun"?
"siz bize saygı duyacaksınız lan, biz oruçluyuz" dediklerini duyar gibiyim oruçluların. * neyse..
dün ki yaşadığım olay nedeniyle katıldığım önerme.

Şöyle ki;

dün iş çıkışı arkadaşımla kafenin birine oturduk, söyledik çayımızı, yaktık sigaramızı da.. ohhh.

meğer o kafenin tam karşısında ekmek fırını varmış, fırının önünde ekmek kuyruğunda bekleyen dalyan gibi adamlar.. vallahi çaylar geldikten sonra fark ettik, e kalkamadık da artık. ekmek kuyruğundalar amma amaçları ekmek değil, o kafede tıkınanları recm etmek sanki. aabuuuu nasıl bakıyolar, zikcekmiş gibin öyle böyle değil. lan zaten ezildik, utandık, kızardık..

ne keyif kaldı ne huzur..

çay'dan daha bi' yudum almıştım, sigarayı da henüz bitirmemiştim. kalktık oradan. biz ayrılırken o insanlar hala kesiyolardı oturanları. kavga falan çıktı mı bilmiyom, biz korktuk kaçtık.

edit : biliyorum ki oruç tutmadığım için alıyorum o eksiyi.. ama bak bi şu başlığa lan.
oruç tutanın tutmayana baskı yapmaması tutmayanında tutanın yüzüne sigara üflememesi gereğidir.
insan onuruna yakışan davranış budur. Fakat atlanan bir şey daha var o da hep karşıdan beklemem gerekliliği.

Ramazan ayında sokak ortasında bu benim özgürlüğüm saygı gösterin zihniyetiyle yemek yediğinizde, saygı beklerken saygısızlık yapıyorsunuz demektir.

Oruç tutmayan yemek yemeyecek mi, tabiki yiyecek ama, birilerine göstere göstere yemeyecek.

biz buna Saygı göster ki, saygı gösterilmesini talep edebilesin diyoruz.
dün yaşadığım bir olayı hatırlattı bu başlık bana.

bizim hasan'ın kaavesinin kapısında oturuyoruz. hıyar kapıyı da açmamış ki içeride oturalım. sohbet ediyoruz falan derken biri oradan atıldı; "hacı sabah şo karşıki binanın birinci katında bir adam gördüm amk çayı demlemiş çıkmış balkona püfür püfür çay içiyor."

sonra oradakiler "kim ki o nereli, siz tanıyor musunuz?" sorularını sormaya başladılar birbirlerine. adamın kim olduğunu epey bir sorup soruşturdular, "ulan bu kafir burada bizim aramızda nasıl barınır" şaşkınlığından sonra daha fazla dayanamadım. "bize ne ya, herkes kendinden sorumludur kimse kim bizi ilgilendirmez muhtemelen doğudan gelmiş bir inşaat işçisidir orada onlar kalıyorlar genelde." dedikten sonra "he lo bize ne tutmuyorsa günahı kendine" demeye başladılar ve olay kapandı.

yavaş yavaş tutan tutmayana, tutmayan da tutana saygı göstermeyi öğrenecek, anarşiye gerenk yonk.
- kamil saygılı ol orucum lan ben.
+ nasıl bi saygı abi bu.
- oruçlu insana saygı lan.
+ neye göre kime göre saygı abi?
- bana göre oruca göre kamil.
oruç tutmayan kişiye de oruç tutan kişiye de saygılı olmak gerekir de başlık da bir yamukluk var sanki mübarekler, he?
görsel
gelinen noktada, oruç tutana saygılı olma eylemini konuşmak yersizdir. asıl konuşulması gereken oruç tutmayanlara olan saygıdır.
özellikle anadoluda mahalle baskısı yoğundur. oruç tutmayan biriyseniz ortalarda görünmemelisiniz. kimsenin önünde su içmemeli, bir şey yememelisiniz. hele içki satın almayı içmeyi falan düşünmeyin bile. hoşgörüden yoksun yobaz insanlar için sizin bu eylemlerde bulunmanız adeta onların dinine küfretmek manasına geliyor.
gelip de buraya sigaramızı yaktık mis gibi ohh diye aklınca özendirme çabası içinde olan bir insana kızmamaktır.densizliğine edepsizliğine katlanmaktır.sigarayı yüzünüze üfleyecek kadar hayvanını görmedim ama çeşitli yemek yeme sesleri höpürdetme sesleri çıkarınca da gülüp geçmektir.

sanki biz bunu mahkeme kararıyla tutuyoruz da bizi özendirmeye çalışıyorlar hey allahım ya.çocuk gibiler valla.mis gibi ohh muş peh..
Ödevini yapan öğrencinin yapmayana, işine yapan işçinin işini yapmayana, kırmızıda bekleyen şoforün beklemeyene saygı duyması gibi saçma bir saygı anlayışı olmuş.