bugün

az önce sokağa çıktığımda otobüs duraklarındaki panolarda afişlerini gördüğüm oluşum. sloganları, şart yok egemenelik milletin gibi bir şeydi. büyükşehir belediyesine * ait panolarda yer aldıklarına göre kesin akp nin bir oluşumudur... *
(bkz: butun sozlugun ayni anda kafa iznine cikmasi)
(bkz: kayıt yok şart yok egemenlik milletin)
yayınladığı manifestonun ilk paragrafında "Bugün gelinen noktada Türkiye'nin temel sorunu, halka siyasi projelerin bir malzemesi olmaktan fazla değer vermeyen, demokrasiye, seçimle oluşan iktidarlara itibar etmeyen seçkinci anlayıştır." cümlesi ile aslında yaptığı onca laf salatasının hangi amaca hizmet etmek için yapıldığını gösteren hareket. özgürlük, demokrasi, insan hakları, eşitlik, hukukun üstünlüğü, sivil anayasa vs. vs.

o değilde bu millet mi çok saf yoksa bunlar mı?
(bkz: ortak aklin urunu)
bulunduğum ilde akp'ye çok yakın yöneticiler tarafından desteklenen oluşum. akp tarafından dolaylı olarak destek gördüklerini kesin kez düşünüyorum. nedense anlamadığım bir nokta var hak ve özgürlükler yüzün ölümlere gögüs germis kesimler tarafından ya destek görmüyor ya da onlar tarafından ciddiye alınmıyor. eğer bir ülkede ortak akıldan söz edecekse bu ortak akla ortak paydalarda buluşan insanlarında buluşması gerekir. bu tarz hareketlerin ortak paydada buluşan insanlar tarafından destek görülmemesi durumunda yakın zamanda fos çıkacağı kesindir. çünkü birlikten kuvvet doğar ilkesi zamanın her anında işlemektedir. özgürlüğü ve hakkı ellerinden alınan insanlar bu memlekete hep olmuştu peki o zaman neden bu hareketi düzenleyenler desteklemediler. az evvel web sitelerine göz attım destekleyenler arasında bu şekilde davranmayanlar vardı bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar, her kesim için özgürlük ve hak talebinde bulundular bunları tenzih ederim ya peki diğerleri için ne demeli? şayet insanlar destek görmek istiyorlarsa samimi olmalı ve geçmişine sahip çıkmalı onunla bir bütün olabilmeli.
şöyle bir şeydir: (((0)
ne soylendiginden cok kimin soyedigine bakilmasi aliskanliginin kurbani olmasi muhtemel bir baska olusum daha. tanimam etmem kendilerini ama manifestolarinda karsi cikilacak fazla sey yok.
sivil toplumu,katılımcı demokrasiyi,pluralizmi hazmedemeyen tepeden inmeci jakoben bünyelerin hazmedemediği cağdas demokratik hareket.

birileri katılımcı listesindeki olusumları tiiye alıyor, birileri cemmat desteği bulmaya calısıyor.peki size soruyorum surekli sahiplendiğiniz ve babanızın malı sandıgınız cumhuriyette cumhur nasıl soz sahibi olacak.

nigdeli sut ureticileri de bu ülkenin cumhuru erzurumlu tespih işcileri de ...mühim olan ülke gündemindeki krizleri engelleyebilecek diyalog calısmaları ile gayet cagdas bir duzeyde mutabakata varabilmektir.
anayasayı biz yaparız bizim dediğimiz olur acıklamaları ile iradeye ket vur,sonra neden bizi de aranıza almıyorsunuz diye ağla.

bugun hicbir ulusalcı olusum bu konuda bir eksiklik hissetmiyor.ne add ne cumhuriyetci adı tasıyan sivil hareket bu konudan muzdarip değil.sutcu bile bunun eksiklini hissederken toplumun sözde aydın güruhu hala ordu göreve dövizleri ile

tayyip sasırma menderesi hatırla nidaları ile kendince sivil insiyatifini ortaya koyuyor.

--spoiler--
ancak gelinen bu noktada, bu ya da buna benzer herhangi bir platformu destekleyen kurumlar arasında ismi olan erzurum daphan bascakmak koyu kultur ve dayanisma dernegi, nigde ili sut ureticileri dernegi ya da yukarıda da belirttiğim teknik elemanlar dernegi gibi kurumların, web sitesinde açıklanan amaçlar doğrultusunda, yeni anayasa ile ilgili ne gibi bir hedeflerinin oldugunu çözebilmiş değilim. daha çok, kelle sayısı fazla olsun, "bak bu kadar adamız biz, ona göre" kabilinden bir söylemi belirginleştirdiğine inanıyorum. haa mesela niğde'deki ineklerin kamusal alanla ilgili sıkıntıları varsa, o başka tabii.
--spoiler--

nasıl yani hem saygılı olduguna soyle nigdeli sütcülere hem de onlar ne üretyo ki demokrasi icin ineklerin kamusal alan sorununu mu cözecek de...

biri acıklasın bu karmasayı!
şimdi de ne imiş? ikinci cumhuriyetçiler, liboşlar, takunyalılar, amerikancılar, burjuvalar yani senin anlayacağın tüm göttenbacaklılar toplanmışlar sözüm ona demokrasiyi kurtaracaklar!

o sözüm ona demokrasi kahramanlarının bir sözü vardı ne idi o?
hmmm demokrasi bir tren idi? zamanı gelince inerlerdi?
amaç değil araçtı... n'oldu cicim! demokrasiye ihtiyacınız mı var yine?
"akıl akıl gel kuyruğuma takıl" gibi bir oluşum sanırsam.
sloganları ilgi çekicidir. "kayıt yok sart yok egemenlik milletin" ee biz bunu atatürkten öğrenmiştik zaten "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diye. peki bu muhterem ortak akıllılar neden atanın meşhur sözününün korsanını yapmışlar? çok basit, atanın sözünü slogan olarak alsalar altına atanın imzasını atmak zorunda kalacaklardı. oysaki onlar atayı bu cumhura unutturmaya çalışıyorlar. sanırım ortak akıl dedikleri bu, geçmişi geçmişin büyük önderini unutturmak...
küçük belediyelerde de * afişleri bulunan, yani yurdun dört bir yanını afişleriyle bezeyen oluşum. akıl, hareket filan denince hemen bir şey sanmamak lazımmış.
amacı "Ülkemizde yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak." olan sivil hareket.
ne salaga ne de kurnaza sadece okuyup karsılıgını yazana..laf kalabalıgı yapmadan..bak bak nasıl ayar veryorum ehe mehe triplerine girmeden..iki tane dengesizin abi ne ayar veryosun gazıyla triplere girmeden adam gibi okuyup dusunduklerimi yazıyorum!*
kendi degerleriyle örülmüs,sterilize edilmis(!) bir toplum tasavvur edenlerin cumhuriyeti,ataturkculugu kendilerince yorumladıkları gibi demokrasi,sivil toplum degerlerini de kendilerince anlamak istiyorlar..daha fazla yazmicam hayata ideoloji gozluguyle bakıp ahkam kesmeye calısanlardan,ben bilirim,buralar bizim havasında olanlardan bıktım(K).hayatın her alanında böyle yapıyosunuz biz biliriz biz yoksak o isten hayır gelmez..iste onun için sandıga gömülüyorsunuz onun icin gazeteleriniz okunmuyor televizyonlarınız izlenmiyor.

diyaloga,hosgoruye lugatinizde yer olmadıgı icin bu denli cokustesiniz.
ilk mitingi malatya da düzenlemişlerdir. şanstan o gün malatyada idim ve dinleme fırsatı buldum. bunların içine işleyen darbe korkusu mudur yoksa ikitdarı kaybetme korkusu mu idir bir türlü anlaşılmıyor. ülkemizi cennet haline getirdiklerini söylüyorlar. ama size şu daha çok yakışır.
(bkz: ortak korku hareketi)
vatan millet gibi sömürgeç laflarla her kitleye hitap edip herkesi kandırarak kendilerine bağlamayı amaç edinmiş, bildiğimiz amerikan destekli; enternasyonalist ve kürt-islam sentezci oluşum.

yer miyiz? evet, yeriz.
iste benim de anlayamadığım olay bu zaten.

evet bilerek yine siz diyecegim..

siz caglayana a cıktıgınızda sokaklara dokulduk iste yurttasız muzdaribiz yuruyoruz oluyor ama malatya daki insanlar cia ci fetoscu * cematci oluyor..neden bazı kavramları hep kendinizce degerlendiriyorsunuz * *
hala ne dediğini ne savunupta tartısmanın buraya geldiğini bilmeden euhehahe seviyesinde didismelere giriyoruz.

bakın anlasamdıgımız nokta sivil toplum vasfıydı.

sana gore sutcu sutcu evsafı ile demokrat olamaz bana gore ise ortada bir sorun varsa ve bı gayet cagdas bir yontem olarak sivil toplum yoluyla cozulmeye calısılırsa gayet basrılı bir tarzdır.

cematci demokrat olamaz dindar stk cı olamaz de..sonra da beni kategori etme de..

ne oldugun ortada neotuncayozkansın iste!!!
müşterek embesilliğin diğer adıdır. Kolay gelsin...
hala aynı..

laf kalablıgı yazılanlar ortadadır.

tek tek okuyun kim ne demis.kim kime nasıl hitap etmis.

serefsizlik,salaklık,beyinsizlik hitamlarını kim nasıl kullanmıs.

biraz seviye analizi yapabilen,tahammül sınırları ve tartısma adabına sahip olan görebilecektir.

isbu entrylere cevaben yazılmıs basit,dusmanca,kucumseyici hersey sahibine fazlasıyla iade edilir.

he bu cevaplasmalar nereye kadar gider bilmem.*
lafı evelemeye gerek yok. kibar olacağız diye eğilip bükülüp göte göt diyemeyeceksek gerçeği nerede yakalayacağız.

kısa ve öz, sivil toplum örgütü adı altında akp yağdanlığı yapan kaç kuruluş ve dahilinde kaç kişiyi barındırıyor olursa olsun zeka çarpanı "0" olan mankurtların içine dahil oluşum.

elinde kavalla dere tepe dolaşan çobanın arkasında koyun olan güruhun ortak aklını seveyim. yediğiniz ot bile amerikan doları kokuyor..
ortak aklı hareketi baslıgı altında yazılanlar karsılıklı atısma halini almıstır maalesef;fakat baslık altında yazılanları neden bir kisi dogrudan ustune alınıyor onu anlayabilmis degilim,evet ortada bir atısma var ancak soyledklerimin hepsinin neden kendi agzından cıktıgını düsünerek cevap verdiğine anlam veremedim.

--spoiler--
siz caglayana a cıktıgınızda sokaklara dokulduk iste yurttasız muzdaribiz yuruyoruz oluyor ama malatya daki insanlar cia ci fetoscu * cematci oluyor
--spoiler--

dogrudan burdaki cumleden hareket edip neden gozu donüyo bazılarınınçbu genel bir degerlendirmedir.bu genel bir degerlendirmeydi..bu kadarını anlayamayacak kadar zayıfsanız daha fazla devam etmeyelim.

hee hala anlamadan hakaretlere devam eden sizin tarafınızdır.
anlamının her geçen gün biraz daha pekiştiği sivil hareket. bazıları gibi sivil gözüken değil sivil olan bir hareket.
temeli (öncülü) şudur arkadaşlar, yanlış olmasın. daha önceki bok yemeleri incelendi-- pardon, bir iki çalışmalarından bahsedilmişti:

(bkz: ortak akıl toplantıları)