bugün

youtube'da müzik dinlerken rastladığım video. gerçekten çok iyi bir noktaya değinmişler. sahi, bir cinsiyetin yaptığı eylemler ne zamandır hakaret ve aşağılama olarak algılanmaya başlandı?

http://www.youtube.com/watch?v=Qv_jwegGtvY
Harika bir çıkış noktası yakalamış reklam.
Çok iyi olmuş.
çok başarılı bir reklamdır.
Allah allaaaah nidalariyla insani gaza getiren reklamdir.insanin koşasi, bir şeyleri firlatasi sağa sola saldirasi gelebiliyor.son zamanlarda gördüğüm en basarili reklamdir kendisi.
kız gibi reklam yapmışlar.
vay amk adamların çektiği reklama bak bide bizim çektiklerimize.
kız gibi sözü kızlara değil erkeklere söylendiğinden kanımca anlamsız olan reklam. olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek çıkış noktası yakalamaya çalışmışlar ve görünüşe göre yakalamışlar da.
Muhteşem bir reklamdır. Belki de çoğu kızın sorunu budur.
erkeklerin aşağılanırken ''kız gibisin'' dendiğinde aslında gizliden kızlarında aşağılandığına dikkat çeken reklamdır bence.
Biraz once izledigim reklam. Gercekten cok etkileyici. Kesinlikle cok dogru bir saptama yapilmis. Ayni duygulari, sozlukte kiz oldugunu belli edip etmemekle ilgili olarak yasamistim. Evet ben bir bayanim, bunu saklamam mi gerekiyordu ya da utanmam mi gerekiyordu? Gucluyum ( bircok erkekten daha gucluyum hatta ),kendimi seviyorum ve kendimle gurur duyuyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=Qv_jwegGtvY linkteki reklamdır.
Biraz once tekrar izledigim reklam. Gercekten onyargilarin ve insanlari "kiz gibi,vb..." etiketlemenin ( ozellikle de cocuk yaslardan itibaren )kisiyi ne kadar etkileyebileceginin somut bir anlatimi olmus bu reklam. Bu kesinlikle bir kodlamadir ve kucuk yastan itibaren beyninize bir nakis gibi islenir, ve siz bir sure sonra otomatik olarak bunun negatif etkilerini yasamaya baslarsiniz. Kendinize guveniniz duser, basariniz duser, kendinizden utanirsiniz, davranmak istemediginiz bir sekilde davranmaya baslarsiniz ( reklamda basta kizlarin " kiz gibi " nasil kostugunu ya da topu attigini alayci bir sekilde gostermeleri gibi ) ve en kotusu bu kodlamaya inanmaktir. Bu reklamda gosterilen genel evrensel bir etiketlemeye ornekti bence.

Umarim birgun insanlik,onyargilardan, kosullanmalardan, ayrimcilik ve etiketlemeden bagimsiz bir sekilde dusunecek ve birbirine oyle davranacak duzeye gelir.
kızların kendi kimliğine olan saygısını arttırmayı hedefleyen kampanya.

almanya'dan 7 gol yedi diye, brezilya'ya 'tecavüz kaçınılmazsa zevk almasını bileceksin' diyen kızlarımızın özellikle seyretmesi tavsiye olunur.
"kız gibi koşmak ne demek?" sorusunun çocuklara sorulduğunda "koşabildiğin kadar hızlı koş." cevabının alındığını gördüğümüz reklam.

erkek değil, kadın değil, hepimiz önce insanız. biziz. gerçekten takdire şayan bir reklam. başkalarının da dikkatini çekmiş olmasına sevindim.
Kızların özgüvenini arttırmak için yapılmış dikkat çeken başarılı bir reklamdır.
bir cümlenin hayattaki akışı nasıl değiştirdiğinin göstergesi.
kız gibi reklam yapmışlardır. özgüvenleri bozulmayan kız çocukları özgüveni gelince daha mı iyi koşacaklar, daha mı iyi dövüşecekler.

ulan erkeklerle birşeyleri kıyaslamaya kalkanların bok yemesidir aslında bu. hayatı boyunca koşmamış bir kız bir erkek gibi koşmaya kalkarsa ayarı yer. hayatı boyunca değil kavga etmek, yüzüne sinek çarpsa ağlayan bir cins yumruk atmaya kalkarsa ayarı yer. bundan daha doğal ne var.

sikmişim özgüveninizi. topuklu ayakkabı ile koşma yarışmasındaki erkeklere götünüzle gülmek ile aynı şey aslında. erkekler için de geçerli. kadınların işini kadınlara erkeklerin işini erkeklere bırakın. bir erkeğin biyolojisi ile kendinizi kıyaslamayı bırakın. anatomin ne elverdiyse o şekilde koş. dövüşmeye kalkma, zekan ile işi çöz. anatomin ne elveriyorsa onu yap. ağlaklık yapma. ajitasyon hiç yapma.
Cinsiyetçi saçma bir reklamdir. Kızları savunacaginiza Insan olun önce.
haklı reklamdır,ancak türkiye gibi cinsiyet rollerinin hardcore yaşandığı bir ülkede tabii ki ''maddi kaygılar yha,kadınlar yüzüne sinek çarpsa ağlıo yha'' tepkileri gelecektir.

şuna bak,kadınlar dövüşemezmiş,çevresindeki çıtkırıldım prenses sendromlu kezbanlara bakarak yapılan mükemmel bir tanımlama.kurtuluş savaşı'nda cephanelik taşıyan kadınlarımızı,ren geyiğine eyersiz binen dukha kadınlarını,ata binen ve kılıç kuşanan eski türk hatunlarını erkek mi sayalım? tüm kadın capoeira ustaları shemale o zaman.kadın boksörlerimizin hepsi travesti.tüm güçlüler erkektir çünkü.6 yaşında bir oğlan bu kadar mantıksız konuşmaz.

eğer bugün prenses sendromu diye bir şey varsa,çıtkırıldım kadınlar varsa tek sebebi medyadır.cinsiyetsiz kaç tane çizgi film sayabilirsiniz? kızlara verilen oyuncak seçeneklerine bir bakın.barbie bebekler,prenses taçlar,küçük makyaj setleri.altmetin olarak,sen sadece güzel olmaya çalış,çünkü sen kızsın ve kızlar prenslerini bekleyen prenseslerdir,güzel görünmek ve iyi giyinmek hayattaki tek kaygın olmalı ki prensin sana gelebilsin.

abartılı mı geldi sevgili erkek yazar? sırf futbol sevmiyorsun diye sana ibne demediler mi? lisede cılızsın diye erken gelişmiş herifler seninle dalga geçmedi mi? üniversite sonrasında sırf aile kurmadın,hayatını yaşamak istedin diye anormal muamelesi görmedin mi? malum stereotipin birazcık dışına çıkın,nasıl eziliyorsunuz.cinsiyetçilik her iki cins için de var,şiddet ve güç dolu errrrrrrkek çizgifilmleri beyninize kodlamadı mı,ailesini kaybetse de süperparalı,kaslı,yakışıklı batman'in asıl karakter olduğu ve cılız robin'in yan karakter olduğu bir dünyayı?

dil ve edebiyat türevi bölümlerin neden kız dolu olduğunu,mühendisliklerin ise neden askerlik şubesine benzediğini merak ettiniz mi?

alın size bir başka maddi kaygı dolu örnek.ingilizcesi olan herkes bir baksın.0:52deki cümleyi ben çevireyim hatta:
http://www.youtube.com/watch?v=XP3cyRRAfX0
4.sınıftaki kızların %66sı fen ve matematik derslerini sevdiğini söylüyor.
ancak tüm üniversitelerin mühendislik mezunu kadın oranı %18.
ve bu reklam abd'deki bir araştırma sonucu.türkiye küçük amerika diyenler ne kadar da haklı.küçük güçlü kızları,sevimliliklerine,parıltılı ojelerine aldanarak çıtkırıldım kadınlar haline getiriyoruz.halbuki kadınlar da ağır taşıyabilir,dövüşebilir,ojeli elleriyle de roket maketi yapabilir.

umarım bir gün bütün bu önyargılardan kurtuluruz ve cinsiyetsiz,eşit bir toplum yaratırız.