bugün

hiçbir kitabını okumayıp hatta bir kitabını okumaya başlayıp da okuyamayanların hiçbir şekilde eleştirmemesi gerektiğine inananların ihtarlarına rağmen ve ancak hiçbir kitabını okumayıp hatta ve hatta bir kitabını okumaya başlayıp da bir bok anlamamışların bile nefretini toplamış yazar.
tek kitabını okumadığım kültürüne uzak bir yazar. ondan gerek yok. evet.
son yazdığı " kafamda bir tuhaflık" kitabında bir bozacının hikayesinden yola çıkarak çarpık kentleşmeyi, an be an değişen istanbul'u, köyden göç eden ve tutunmaya çalışan insanını , şehirlere yerleşen sevimsiz muhafazakarlığı ve gerçek bir aşkı anlatan yazar.

kafanızdaki önyargılardan kurtulup okumanızı tavsiye ederim.
Kalemi gerçekten çok çok iyidir. Lakin kendisini siyasete atması cidden o kadar saçma ki. Bir sanatçının milletine bir faydası yoksa, bilmediği hatta bildiği konularda bile yorum yapması cidden çok gereksiz. Sen niye sanatçı kişiliğine gölge düşürüyorsun ki, niye milyonları kendinden nefret ettiriyorsun ki? Sen o malum açıklamayı yapmasan da nobeli alabilirdin, örnekleri var mesela (bkz: Aziz sancar) Yılmaz erdoğan'da öyle mesela. Herkes kendisinden tiksinir ama yazdığı dizi filmlere çoğunlukla kimse kötü bir yorum yapmaz. Milletin tiksinmesinin sebebi de siyasete balıklama atlaması, menfaatleri için bi yerlerini bile verebilecek seviyelere düşmesi.. Neyse velhasıl insanları kitap okumaktan da bu tarz yazarlar soğutuyor bence. Ne bileyim liseli veya üniversiteli bir genç kitap alacak; Orhan pamuk var yok o ermeni vatan haini, zülfü livaneli alacak yok o kominist, elif şafak'ı alsaaam yok yok onun ne olduğu belli bile değil.. ne yapsam ne yapsaaaam hahh Allah de ötesini bırak'ı alayım, eyvallah'ı alayım sınıftakilere havam olsun, sen 17 yaşımsın'ı alayım beynimi mayın tarlasına çevirsin filan diye düşünüyordur herhalde.. Tabi Necip fazıl seviyorum ben diyen veya Nazım Hikmet için ölürüm diyenlerin de %85inin şiirle veya kitapla pek bir ilgisinin olmadığını varsayarsak yazarlara afedersiniz bok atmak da gerçekten çok saçma olur. Konudan konuya oldukça hızlı atladığım ve kendimin bile ne anlatmak istediğimi anlayamadığım için, sizin de pek bi şey anlamamanız oldukça normal.
(bkz: Kafamda düşünürken böyle değildi bu)
(bkz: Ne saçmaladım bee)
orhan pamuk'a olan ön yargılarınızı bir kenara bırakın kar romanını okuyun, masumiyet müzesini okuyun. cevdet bey ve oğullarını okuyun. cidden kitap okumayı seven biriyseniz ve orhan pamuk'u ıskalarsanız pişman olursunuz. adam büyük edebiyatçı.
roman kahramanlarının çoğu efsunlu şeyler gören, tuhaf halleri olan, bugün kaybolmuş meslekleri yapan ( bozacı, kuyu ustası) kimseler. belli ki batı mitolojisinden ve doğu' nun hikayelerinden çok etkilenmiş. bir de sanki böyle insanları seçerek hiçbir hayatın sıradan olmadığını , her insanın bir hikaye olduğunu göstermek istiyor. orhan pamuk bence çok ilginç bir yazar.
Kendisi tarafsız, iyi bir cumhurbaşkanı olabilir.
Eserleriyle fikir sömürgesi yaparak okuyucuyu etki altında bırakmayı çabalayan ülkemiz pek kıymetli yazarlarındandır.
Gelmiş geçmiş en iyi türk romancısı. Kara kitap gibi çok katmanlı bir şaheseri bizlere kazandıran kişilik.
Kötü bir gözlemci.

ilber Ortaylının yorumuna göre,

orhan pamuk un bir kitabında "imam ikindi namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu" şeklinde bir cümle geçmesi üzerine ilber hoca dan aldığı ayardır.ilber hoca şöyle ayar vermiştir;
1. namazın saati olmaz vakti olur. saat ve vakit ayrı kavramlardır.
2. minarenin balkonu olmaz şerefesi olur. üstelik ezan şerefeye çıkarak değil içeriden okunur.
3. ezanı imam değil müezzin okur.

ortaya çıkan sonuç şu olmalıdır ki; toplumunun alışkanlık ve kültüründen haberi olmayan bir yazarın doğru eserler ortaya koymuş olması nobel almış bile olsa mümkün değildir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.