bugün

evet efendim, malum öncelikle kandilinizi kutlarım. bildiğimiz üzere sözlüğe yeni eklenen okuyucuların da oy verme butonu ile okuyucular da oy verebilmektedir. bunu kötü amaçlar için kullanacak bazı kötü niyetli yazarlar karmalarını yükseltmek amacıyla offline olup kendi yorumunu beğenebilir ve karmalarını haksız yere yükseltebilirler. gerçi karma karakteri yansıtmaz. fakat yinede bu sistemin kötü yanı ile ilgili uyarıda bulunmak daha iyi olur.
kampanyadan çok gerekliliktir. mantık çerçevesi içinde olması gerekendir. moderasyonun gereğini yapacağını, en azından bu konuda, düşünüyorum.
dikkatinizi çekerim eksi oy veremiyorlar sadece artı oy verebilecekler.
desteklenmesi gereken kampanyadır. sebebi de karma değeri falan değil yarın bu sözlükte zaten bu ibine hep kendi kendine oy eriyor tartışmaları çıkacağı için.
ben butonunda "okur oylari" diye yazar oylarindan farkli, ayri bir katagori de olsun diye ekleme yapmak istedigim kapanya. bilelim hangisi okur yangisi yazar oyu.
aslında okurların da oy kullanabilmesi şüphesiz uludağ sözlüğe ilgiyi artıracaktır. bir söz sahibi hissedecektir okurlar kendilerini ve bu oluşum içinde yer edinmiş hissedeceklerdir. kısa süre sonrada üye olmak isteyecektir.
ancak, her yazar, aynı zamanda okurdur, giriş yapmadığı üsrece. eğer denetimi yapılabilir olsaydı okurların oy kullanması kabul edilebilirdi, ancak denetimi mümkün olmadığı sürece bu uygulamanın varlığı, biz yazarların verdiği ve yazarlardan alınan oyları önemsiz kılmakta, ki böyle bir şey elbette kabul edilemez.

şu başlıkta yazdıklarımı yapacak insanlar kol geziyor sözlükte ve internette;
(bkz: sözlükten çıkış yapıp kendi girdilerini artılamak)

sözlük yöneticisinin ticari zekasının yüksek olduğunu görüyoruz bu uygulamada, ama planlama zekasının yetersiz olduğu açık.
güzel fikir, diğer sözlüklerden direkt sıyrılıyor bu uygulama ile, ancak getirisi kısa sürede olacaktır, uzun sürede götürdüğü ise sözlüğün kendisi olacaktır.
kanımca okuyucuya oy verme yetkisinin verilmesinin tek amacı, tıklanma ve ziyaret sayısının artışını sağlamak. yani tamamen maddi amaçları olan bir uygulama. ve bize hiçbir faydası olmayacak. bir an evvel kaldırılmalı diye düşünüyorum.
okurluktan bilirim, içimde uktedir oy vermek.
katılmadığım kampanyadır.
akıllı yazarların düdüğünde olmayan kampanyadır. ya da tam aksi bile olsa aynı görüşteyim. yani hep karmayı etkilese ne yazar, ya da kaç yazar, faturası ne olur?
bu iş tamamen reklam amaçlıdır. sallamayın böyle şeyleri bakın dalganıza, gidin yazın, coşun, coşturun.
(bkz: ekşi sözlükten esinlenerek yapılmıştır)
(bkz: karmayı önemsememe nedenleri)
(bkz: 15 temmuz 2011 okur oyları toplama mitingi)
"ben butonunda "okur oylari" diye yazar oylarindan farkli, ayri bir katagori de olsun diye ekleme yapmak istedigim kampanya."
gibi olursa desteklerim.
bence güzel bir öneri. beğenilen girimin hangisi olduğunu görmek isterim ama karmama etkisi olmasın. bu daha iyi bir fikir. yoksa, ortalık ergen dolu. bunlar sülalerine, mahallelerine girilerini tıklattırır vallahi. tıklattırsa ne olur? zavallı, zaten bir ergen, bırak sevinsin. sen de ne kadar kıskanç ve hasut muşsun, derseniz eğer, size tuhaf olduğunuzu ima ederek bakarım. söz söylemeye üşenirim.
(bkz: okurlar burayı okuyorsanız topsunuz olm)
okuyucu olarak beğenmediği kişilerin entrylerine eksi oy verecek bünyeler de vardır bu açıdan da bakılması gerekir. o yüzden gereksiz bir uygulamadır okuyucuların oy vermesi.
(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
(bkz: okuyucu karması ayrı yazar karması ayrı olsun)
artı oy verdikçe ziyaretçilerinde yazar olma arzularının artıcağını düşündüğüm, bi'nevi sözlüğe yazar bağlama gibi görülebilecek hareket.
benim bildiğim kadarıyla okuyucular entryleri oylayamıyor.