bugün

matematik,tarih,geometrinin yanı sıra telefona bakmadan mesaj yazmak, hocaya fark ettirmeden sakız çiğnemek,derstten son 10 dakika önce ödev yapmak, sınavda kopya çekerken hocayla göz göze gelince düşünüyormuş gibi yapmak gibi şeylerdir.*
(bkz: ömür törpüsü nedir)
(bkz: ömür nasıl törpülenir)
(bkz: bu yumurtalardan hangisi daha büyük)
yok bu sonuncusunu dr oetkerden öğrenmiştim.
insan olmayı derdim ama, okudukları halde, hayvan olanlara rastlamak mümkün. Demek ki neymiş? Okusan da, adam olmadıktan sonra anlamı yok.
sisteme nasıl hizmet edileceği, karşı veya farklı düşünceli olmanın zararları, itaat kültürü, erkek-kadın olarak nasıl davranmamız gerektiği gibi gibi.
toplumun istediği bireyi yetiştirmek için ne gerekiyorsa onu öğretir okul. istesek de istemesek de.
- 10 adımda sallabaş olabilme
- sorduğun sorulara yanıt alamayınca tekrarlamama
- üniversitede asla gerçek arkadaş edinemeyeceğini anlama
- hocanın çantasını taşımanın, ders çalışmaktan öte olduğunu anlama
- haksızlıklara ses çıkarmama
- yap denileni yapma. yapma denileni yapmama
- hesap makinesinin üstüne hangi marka kalem ucuyla formül yazılınca daha rahat okuyabileceğini kavrama
- 5 sayfa sınav kağıdı verip 07 alma
- 4 yılın sonunda öğrendiklerini hayatında hiç ama hiç kullanmama
uslu bir çocuk olsak da şirinleri göremeyeceğimiz. bize bunu öğrettiler ama şirinleri gördüm inanmıyorsanız şirin babaya sorun.
bir an durup gerçekten düşündüm.
ve bulduklarım beni gerçekten şaşırttı.

ilkokulu ele alırsak onun hakkını yiyemeyiz. onca yıl içinde an faydalı sıfatını hak ediyor bence.
yani okumaydı, yazmaydı, arkadaşlık ilişkisi kurmaydı, öğretmene saygıydı, kızlar erkekler kovalamaca oynamaydı falan derken baya bir şey var.

ilkokulda yarışmayı öğreniyorsun. direk başlatıyorlar seni kim bir dakikada daha fazla kelime okuyacak? şimdi öyle mi bilmiyorum ama bizim zamanımızda öğretmenler dakika tutup yazardı herkesinkini.

yerlimalı haftası diye bir şey vardı. herkes evden yiyecek getirip birlikte yenirdi. al sana paylaşmayı öğrendin.

okul müsameresine hazırlanılırdı. kafkas olsun zamanın moda şarkıları olsun koreografi yapılırdı bildiğin. işte buda grup çalışması.

görüldüğü gibi ilkokul yani şimdiki ilköğretimin ilk beş yılı hayatta ne kadar önemli yer tutuyor.

gelgelelim ortaokul. yani ilköğretimin son üç yılı: bu yıllara dair öğrendiğim bir şey hatırlamıyorum. bu benden de kaynaklanıyor olabilir.

iyi bir lise kazanmak için dersaneye gidiyorduk. bu tabi yeni bir sosyal alan olduğu için bize kattıkları mutlaka olmuştur. bir kere haftasonu sivil gidiliyor. yani herkes kendini belli ediyor. her hafta değişik marka giyinenlerle hep aynı şeyi giyenler ayrılıyor. burada da sınıf farkı diye bir şeyin var olduğunu öğreniyoruz.

liseye gelince: lise anıları oradaki arkadaşlıklar unutulmaz denir. doğrudur tabi. ama ne öğrendik diye düşünürsek??
herkes ergenlik döneminde olduğu için burada öğrenilen şeyler hayatın geri kalan kısmında farklı alanlarda bize yardımcı olmuştur tabiki. mutlak gerekli bilgiler sonuçta.

bu kadar düşündükten sonra üniversitede ne öğrendim diye düşünmeye gerek duymuyorum artık. mesleğimi yapacak kadar bir şeyler öğrendim kafidir. fazlasını istemiyorum zaten.
farklıysanız tek başınıza ahraz ahraz gezebilmeyi öğretmiştir.
öğretmenler tuvaleti çok temiz amnskm.