bugün

hiç bir boktan anlamayan, duvara konuşup ses alınabilen, ancak karşındakinden ses ve his alınamayan kişiye duyulan ilgi.
acı verir.
odun olduğunun göstergesidir. kalp kendine daha fazla benzeyene aşık olur çoğu zaman. ilk görüşte aşk melesi de buradan başlar aslında. kimse kendisine az yada çok yakın olmayan birisine aşık olmaya cesaret edemez çünkü.
güzel kadınlara özgü bir durumdur.
marangozluğa özenmektir. yontmayı beceremediğini ya da yontulamayacak bir tür seçtiğini görünce meslekten kendi kendini ihraç etmektir.
herkesin yaşamında bir kez başına gelebilecek durumdur. ona olan ilginizi belli etmek için kaç takla attığınızı unutmuşsunuzdur ama o bir türlü anlamamıştır. kendiniz açıkça dile de getiremezsiniz, onun anlamasını beklersiniz. 'ben söylemem, sen anla' mantığıyla hareket edersiniz ama kaybedersiniz.
odunun getirisi iyidir.
yontulmaz efenimm odun gelmiş odun gider yedi yıl yontmaya çalıştık olmadı... sonunda sanırım ben yontuldum ki bıraktımm ohhh dünya varmış.
(bkz: zaman kaybı)
aşkın sınır tanımadığının kanıtıdır. *
Bahçemizdeki meşe ağacına aşık olmaktan pek bir farkı yoktur. Hatta evin önündeki telefon direğine.
zordur efenim zordur.
balta olmayı gerektirir.
yakacak olarak kullanılır. hem tadını çıkarırsınız hemde ortadan kaldırmış olursunuz.
aşk bu otada konar odunada...
sevgilim de bana hep bunu der ve ona da cevaben: bizde bulup aşık olduğunuz özellikleri neden değiştirmeye uğraşıyorsunuz...
odun gibi biri olmaktır.
bağyanların itina ile aradıkları tercihtir. nerde odun nerde öküz eliyle koymuş gibi bulurlar. sonra eş dost ortamında mahmut şöyle vahşi, mahmut böyle yabani.
yangını çabuk söner.
bir odun ne kadar yakabilirki?
(bkz: şükretmek lazım)
suya koy yumuşar.
olunmaz eşyanın tabiatına aykırı odun , odunu çeker .
efenim herkes kendinde aramalıdır biraz, neye göre, kime göre odun..
duygularının gözlerini kör etmesi durumudur.
her kadının yaptığıdır. uslanmaz yine gider başa bir odun bulur. düzen böyle.
insan karşı tarafa ilgisi azalınca odunlaşır. Odun gibi birine aşık oldum demek; karşı tarafın ilgisizliğinden yakınmaktır.