bugün

obsesif kompülsif bozukluka sahip olan kişilere verilen ad. monk dizisindeki adrian monk'un rahatsızlığıdır. takıntı ve zorlamalar ile kendini gösterir.
genelde 18-24 yaş arası görülen psikolojik bir hastalıktır.

Obsesif=Takıntılı olma

Kompulsif= zorlama davranışlar

Obsesif düşünceleri (takıntı haline getirilen düşünceleri) bastırmak,kontrol etmek için ,alakasız zorlama davranışla (kompulsif tutumla) düşünceyi kontrol altına alındığı zannedilir.

Örneğin: elini 3 kere yıkayarak annesinin arabayla kaza yapmasını engelleme dşüncesi,

veya çizgilere basmadan yürüyerek ,ölme korkusunu kontrol altına almaya çalışır bu hastalar.

En zor tedavi edilebilen psikolojik hastalıklardandır,çoğu zaman ilaç tedavisi olmadan üstesinden gelinmez.

Bilşsel tedavi ve medikal yardım ,%90 oranında sorunu azaltır.
(bkz: okb)
(bkz: Aşkın tanımı)
Çok tatlı stalker olurlar.
görsel
eğer hastamız dini konularda obsesyonlara sahip ise, dünya hastamız için yaşanamaz bir hâl alır. hastamız tedavi olmaz ise sonu intihara dâhi gidebilir.
Takıntılı ruh halidir. Kapıyı kitlersiniz tam yatmaya gidecekken döner tekrar tekrar bakarsınız. Elektrik prizlerini kontrol edersiniz sürekli takılı bir şey kalmışmı diye. Tedavi olmadan da atlatılabilecek bir hastalıktır.
Obsesif: istenmeyen dürtülerden kurtulamama durumu

(bkz: takıntılı olmak)
(bkz: okb)
Çözümü fazla şey yapmamak olan psikolojik rahatsızlık. Bende de var ama o kadar büyütülecek bir mesele değil. Dediğim gibi çok şey yapmayınca düzelir.

Kendimi psikolojik rahatsızlığı ile övünen sivilceli bir ergen gibi hissetmeye başladım bu entry den sonra. Gidip bokturax ilacımı da içersem tam olur şimdi.
şimdi size kötü bir haber vereyim. öyle yaka paça düzeltmeyle, masa örtüsünün yamukluğuna kafayı takmayla obsesif kompulsif olunmuyor ne yazıkki. şunu sağda solda ağzına dolayıp “ben obsesif kompulsifim yeaaa herşeye bir takıntım var.” diyen tipleri gördükçe gülesim geliyor. Okb olmayı kendince birşey zannediyorlar. havalı oluyorsun sanki. hayatında bir defa bu hastalıktan kesin tanı almış bir hastayı canlı canlı görseler, adını tekrar ağızlarına bile almazlar. düşmanımın başına gelmesin. lanet bir hastalıktır. bütün sosyal hayatınızı etkiler. kendinizden nefret edersiniz.
Arabesk şarkılarla ve melodilerle bir nebze kontrol altına alınabilen hastalık.
dönemin trend hastalıklarından biridir. çevremdeki çoğu insan az çok bu hastalığın muzdaribi.
Düşmanımın bile başına gelmesini istemeyeceğim bir hastalık. zor. bu hastalıkla mücadele edenler umarım kazanan siz olursunuz.
Beraberinde anksiyete, panikatak gibi kardeş rahatsızlıklar da eşlik ediyorsa hayatınızı *iker bırakır. Hem kişiyi hem çevresindekileri yoran bir hastalıktır. ilaç tedavisi var ama bırakınca yine musallat oluyor. Evlerden ırak.